O tym, że Pszczyna jest w języku polskim wyjątkiem ortograficznym wiedzą już najmłodsi. Miasto o tak wdzięcznej nazwie stało się inspiracją dla Małgorzaty Strzałkowskiej do napisania wielu łamiących języki utworów. W piątek, 5 listopada 2010r. w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza odbyła się promocja najnowszej książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wiersze spod Pszczyny”. Gościem specjalnym była autorka zbioru, Małgorzata Strzałkowska. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele Wydawnictwa Media Rodzina: Bronisław Kledzik – redaktor naczelny wydawnictwa oraz Robert Gamble – właściciel wydawnictwa. W imieniu organizatorów wszystkich gości i uczestników przywitała Dyrektor M-PBP Teresa Musik. Na początku potyczek przedstawiciele władz miasta „łamali języki” na wierszach poetki. Spotkanie miało charakter zabawy połączonej z konkursem dla dzieci klas III-IV szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego. W pierwszym etapie potyczek uczniowie  musieli wykazać się znajomością twórczości i życiorysu M. Strzałkowskiej, zdolnościami recytatorskimi i plastycznymi. Kolejnym punktem programu była konferencja prasowa. Wszystkie dzieci stały się dziennikarzami i zadawały pisarce pytania: „Ile Pani ma lat?”, „Czy ma Pani rodzeństwo?”, „Jak Pani sobie radzi bez windy?”. Autorka chętnie odpowiedziała na wszystkie pytania swoich czytelników. Wspólnym pozakonkursowym zadaniem dla wszystkich drużyn było wykonanie kolażu o tematyce związanej z Pszczyną. Wiele emocji dostarczyło wspólne rapowanie wiersza „Typ spod Sopotu”. Najlepszymi w potyczkach językowych okazały się drużyny:

I miejsce - SP nr 1 w Pszczynie

II miejsce – SP nr 12 w Studzionce

III miejsce – SP nr 16 w Studzienicach.

Nagrody zwycięzcom wręczali Burmistrz Pszczyny – Krystian Szostak, Małgorzata Strzałkowska oraz Bronisław Kledzik. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej oraz pamiątkowe pucharki ufundowane przez Wydawnictwo Media Rodzina. Pozostali uczestnicy otrzymali książki M. Strzałkowskiej ufundowane przez Księgarnię Czartak. W podziękowaniu za przemiłe spotkanie autorka otrzymała piękną różę. Był też czas na autografy, dedykacje i wspólne zdjęcia.

Organizatorzy: Wydawnictwo Media Rodzina, Księgarnia Czartak,  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Głos Pszczyński.

Małgorzata Strzałkowska - wielokrotnie nagradzanaautorka i ilustratorka książek dla dzieci m.in.:"Gimnastyka dla języka", "Hocki-klocki dla każdego...", "Rady nie od parady", "Wierszyki łamiące języki". Współpracuje z czasopismami: "Świerszczyk","Nasz  Maks", "Ciuchcia", "Dziecko", "Skarb malucha".