RODO

RODO

Obowiązek informacyjny  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Nowe Czytaki w Bibliotece

Nowe Czytaki w Bibliotece

Czytak Plus oraz Czytak NPN 3 można wypożyczyć w naszej Bibliotece

More...
Świat Poezją Malowany

Świat Poezją Malowany

Zapraszamy do wzięcia udziału w XI edycji konkursu poetyckiego.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie wraz ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie zorganizowały 11 maja konferencję pt. „Czytamy?” . W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i gminy Pszczyna, dyrektorzy szkół, nauczyciele, nauczyciele bibliotekarze oraz bibliotekarze i dyrektorzy bibliotek publicznych z powiatu i województwa śląskiego.

Podczas konferencji wygłoszono dwa wykłady. Dr Marek Kaczmarzyk – biolog i neurobiolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówił o neurodydaktycznym aspekcie procesu czytania i istotnym zjawisku empatii lustrzanej. Trenerka edukacji i polonistka – Weronika Zawisza- Grzanka w swojej prelekcji wskazywała zalety i korzyści płynące z lektury. Jak wskazywała prelegentka -bez umiejętności czytania, przede wszystkim czytania ze zrozumieniem zaburzony jest rozwój kompetencji istotnych w szkole a także funkcjonowanie w dalszym życiu, w najgorszym przypadku skutkujący bezrobociem, ubóstwem bądź nawet wykluczeniem społecznym.

Po wysłuchaniu obu odczytów można twierdząco odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule konferencji. Tak, czytamy, ale jeśli chcemy aby robiły to nasze dzieci, to należy im pokazać, że my- rodzice i nauczyciele mamy na to wpływ.

Kontakt z książką nie jest przymusem, jest dobrowolnym wyborem. Czytam, bo lubię. Czytam, bo mama też to lubi i nie robi tego na pokaz, tylko odczuwa to całą sobą. To cały sekret empatii lustrzanej czytania. Jako dorośli jesteśmy obserwowani przez dzieci cały czas. Jesteśmy wzorem w rożnych sytuacjach. Czy „coś” jest dobre czy złe zależy od naszej oceny. Tak samo jest z czytaniem. Kiedy dziecko widzi, że ktoś pochłonięty lekturą jest zadowolony, sprawia mu to radość a poza tym wpływa na jego wyobraźnię i wiedzę, na pewno sięgnie po książkę. Parafrazując wypowiedź Grzegorz Nogłego- członka Zarządu Powiatu Pszczyńskiego do uczestników konferencji, można stwierdzić, że mimo, iż czytelnictwo w Polsce nie rozwija się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli, to my – jako władze i przedstawiciele oświaty oraz kultury mamy wpływ na jego poprawę. Wykreowanie potrzeby czytania wśród dzieci i dorosłych, z rodzicami na czele, to istota naszego działania.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.