Academica

Academica

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Czytak Plus

Czytak Plus

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Pracownica MPBP w Pszczynie - bibliotekarka Ewa Pala miała wyjątkową okazję uczestniczenia w Polsce, we Wrocławiu w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA - International Federation of Library Associations and Institutions.

IFLA (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich zrzesza ponad 14 000 stowarzyszeń, bibliotek i innych instytucji działających na rzecz bibliotek z ponad 150 krajów świata. Zadaniem jej jest wspomaganie i reprezentowanie interesów środowiska bibliotekarskiego na świecie. Jej członkowie co roku spotykają się w innym kraju. Od chwili powstania tej organizacji – tj. od 1927 roku, Polska gościła kongresy IFLA dwukrotnie: w roku 1936 oraz w 1959.

Trzecie spotkanie ze światowym bibliotekarstwem – Światowy Kongres IFLA 2017 oraz towarzyszące mu 83. Generalne Zgromadzenie członków IFLA,  które odbyło się we wrocławskiej Hali Stulecia, w dniach 19-25 sierpnia 2017 r. pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo było okazją do pokazania dorobku polskiego bibliotekarstwa. Uczestniczyło w nim 3000 bibliotekarzy ze 122 krajów. Pani Ewa pojechała tam między innymi dzięki otrzymanemu stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokrywało opłatę konferencyjną obejmującej pełne, 7- dniowe uczestnictwo. Grant 3000 zł otrzymało około 60 osób z całej Polski.
W trakcie kongresu stypendyści spotkali się 20 sierpnia z Ministrem prof. Piotrem Glińskim, vice-dyrektor Biblioteki Narodowej -  Katarzyną Ślaską i dyrektorem Muzeum Pana Tadeusza - Marcinem Hamkało. Po oficjalnym powitaniu minister miał okazję chwilę porozmawiać z "najaktywniejszymi bibliotekarzami w Polsce" - jak określiła stypendystów dyrektor Ślaska. Następnie zwiedzano Muzeum Pana Tadeusza.

Kongres składał się z sesji i różnych form spotkań- od biznesowych (ścisłe komitety poszczególnych oddziałów IFLA) po prelekcje, sesje video, warsztaty czy wybory nowych członków IFLA. Każdy dzień został zaplanowany przez organizatorów od rana do wieczora. Były spotkania w ramach sesji, ale także i bardziej oficjalne, jak sesje otwarcia czy zamknięcia Kongresu oraz wieczór kulturalny. Wystąpienia (głównie w języku angielskim) dotyczyły przede wszystkim bieżących problemów bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej w skali świata. Istotne było dzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz prezentacja nowych technologii i multimediów stosowanych na coraz szerszą skalę w bibliotekach. Każda sesja dotyczyła ponadto dwóch ważnych kwestii – wyrównywania szans i poprawy jakości życia dzięki wspieraniu zrównoważonego rozwoju dla każdego kraju z osobna – Agenda2030 oraz najnowszego projektu IFLA - Global Vision Discussion – wspólnej międzynarodowej pracy jak połączyć siły na polu bibliotekarstwa i wyjść naprzeciw wyzwaniom przyszłości oraz określeniu jakie są te największe wyzwania. Jako stypendystka, pani Ewa miała możliwość obserwowania wszystkich z nich, które prezentowano w ramach międzynarodowych sekcji IFLA odpowiadających za różne działania i rodzaje bibliotek. Z racji miejsca pracy – nasza pracownica wybierała głównie te związane z bibliotekami publicznymi, przetwarzaniem danych i zbiorami bibliotecznymi, działalnością dla osób o specjalnych potrzebach oraz ogólną aktywizacją czytelników.

Inspirację do kolejnych działań można było zaczerpnąć, odwiedzając tzw. sesję posterową – wystawę około 200 plakatów prezentujących działalność różnego rodzaju bibliotek z całego świata. Przy każdym z nich stał reprezentant danego kraju, nie rzadko koordynator poszczególnego projektu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i udzielając odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Polskie biblioteki chwaliły się działalnością na tzw. bulwarze bibliotek, gdzie prezentowano swoje roll-up'y oraz w trakcie wspomnianej już sesji posterowej. 
 
Kongres umożliwiał także zapoznanie się z nowymi technologiami i działalnością bibliotek poprzez prezentację sprzętu wyposażenia i materiałów niezbędnych do codziennej obsługi czytelników w różnym wieku. Warte uwagi są projekty z Azji – inteligentne regały na książki dla dzieci (działające jak znane nam paczkomaty) czy skanery wykorzystywane do tworzenia bibliotek cyfrowych.

Po sesjach w danym dniu można było jeszcze znaleźć chwilę na odwiedzenie wrocławskich bibliotek - Mediateki, Biblioteki Dolnośląskiej, na dworcu PKP i wielu innych. 25 sierpnia uczestnicy porozjeżdżali się po kraju w celu zwiedzenia książnic m. in  w Krakowie, Cieszynie, Bielsku-Białej, Legnicy i wielu innych. Nasza pracownica wybrała opolskie biblioteki. Wraz z 10 innymi uczestnikami zwiedziła i poznała niedostępne czytelnikom zakamarki Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz biblioteki uniwersyteckiej. Całość dopełniła wizyta w Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu.

Podsumowując wyjazd, można pokusić się o stwierdzenie, że wspieranie czytelnictwa nie zawsze jest priorytetem w działalności bibliotek. Czasami bibliotekarz musi pomagać w edukacji dzieci i dorosłych (problem HIV, AIDS, analfabetyzacja czy uprawa roli i życie po kataklizmach). Biblioteka coraz częściej w swoich progach gości grono specjalistów z danej dziedziny: jest szkołą, domem kultury, ośrodkiem zdrowia, warsztatem majsterkowicza czy kuchnią.
Pomimo dużej różnicy w jakości zbiorów i dostępie do technologii, bibliotekarze nie ustępują w pełnieniu swojej misji. Książki wypożyczane są tradycyjnie, on-line ale także udostępniane sprzedawcom butikach, supermarketach, wypożyczane w kioskach, rozwożone specjalnymi rowerami od wioski do wioski. Niezależnie od formy pozwalają uporać się z różnicami kulturowymi, poszerzają wiedzę, pomagają żyć z problemami zdrowotnymi – edukują krewnych a chorym pozwalają oderwać się od szpitalnej rzeczywistości.
Dzisiejsza biblioteka jest miejscem spotkań bez względu na wielkość budynku - czy to kilka metrów kwadratowych w Rosji, czy przypominający galerię handlową moloch w Finlandii. To tutaj ludzie czytają e-booki lub sami tworzą interaktywne książki, odkrywają nowe talenty kulinarne, bawią się z robotami, plotkują przy kawie a nawet urządzają wesela. Użytkowników obsługiwać może każdy - promowana jest praca wolontariuszy, bo również poprzez nich bibliotekarz kontaktuje się z innymi mieszkańcami. Żadna z powyższych aktywności nie byłaby jednak możliwa gdyby nie umiejętność czytania i słuchania. Skuteczne rzecznictwo dla bibliotek to klucz do sukcesu wszystkich aspektów poruszanych w trakcie kongresu IFLA.

Kolejne spotkanie IFLA w 2018 roku odbędzie się w Kuala Lumpur w Malezji w dniach 24-30 sierpnia.

 

Więcej o IFLA Global Vision Discussion oraz działaniach w ramach Agenda2030 można dowiedzieć się klikając w link.

 

 Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz filmiku Biblioteki Narodowej podsumowującego Kongres

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.