Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

„Gazeta Pszczyńska” zaprasza na spotkanie poświęcone promocji książki pt. „Bliskie historie - ludzie z pasją, miejsca z duszą. Prace nagrodzone w Konkursie Dziennikarskim im. Agnieszki Wojtali. Edycje 2014-2017”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Anna Goc, dziennikarka i reporterka „Tygodnika Powszechnego”.

Spotkanie odbędzie się 6 marca o godz. 18.00 w Czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie (ul. Piastowska 1).

Książka pt. „Bliskie historie - ludzie z pasją, miejsca z duszą” ukazała się na początku tego roku. To zbiór prac nagrodzonych w czterech edycjach Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali, naszej redakcyjnej koleżanki, która 13 marca 2013 r. zginęła w wypadku samochodowym. W ciągu czterech lat do konkursu nadesłano kilkadziesiąt tekstów, których tematem były wydarzenia, miejsca i ludzie związani z ziemią pszczyńską. Ludzie z pasją, miejsca z duszą – to bohaterowie kart tej książki.

(fot. Tygodnik Powszechny) Anna Goc

Gościem specjalnym spotkania będzie Anna Goc, pochodząca z Góry w gminie Miedźna dziennikarka i reporterka „Tygodnika Powszechnego”.  Anna Goc  jest laureatką Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego (2017),  zdobywczynią Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018, za reportaż pt. „Laleczka się nie boi”), wyróżniona w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek (2015), nominowana do XI edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017) oraz Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy (2017). Jest autorką książki pt. „Boniecki. Rozmowy o życiu” (wywiadu-rzeki z ks. Adamem Bonieckim).

 

 

Bojszowianin Józef Kłyk rozsławił swą rodzinną miejscowość w Polsce i wielu krajach przy pomocy... westernu. O pracy reżysera, charakteryzatora, aktora, operatora i trudnościami w realizacji swoich projektów nasz gość opowiedział podczas spotkania autorskiego, zorganizowanego w Czytelni MPBP w Pszczynie.

W trakcie spotkania promującego książkę dra Grzegorza Sztolera "Mam serce w filmie. Józef Kłyk", bohater książki przybliżył słuchaczom swoje początki jako filmowca. Pięknie opowiedział o najwierniejszych aktorach swoich filmów i magii kina której na próżno szukać w Hollywood.

Czytaj więcej: Józef Kłyk o swoich filmach

W czwartkowy wieczór gościliśmy w naszej Czytelni Sławomira Pastuszkę, doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, autora wielu książek o kulturze żydowskiej oraz współorganizatora Spotkań z Kulturą Żydowską w Pszczynie. Pretekstem do spotkania były dwie nowe książki o tematyce żydowskiej. Powstały one dzięki odnalezionym przez pana Pastuszkę oryginalnym tekstom i opatrzone zostały ciekawym komentarzem. 

Mogliśmy wysłuchać historii powstania "Moich wspomnień" Anny Feibelsohn z domu Timendorfer (1871-1962), śląskiej Żydówki, która przez kilka pokoleń nierozerwalnie związana była z Pszczyną. Wspomnienia powstały w 1936 roku, dwa lata po tym, jak autorka wyemigrowała do Palestyny, unikając w ten sposób losu swoich pobratymców.

Dochód ze wszystkich sprzedanych egzemplarzy zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu żydowskim w Pszczynie.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.