Academica

Academica

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Czytak Plus

Czytak Plus

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Od 30 października 2017r. zmianie ulegną godziny wypożyczeń w Filii Brzeźce (ul. Ofiar Faszyzmu 10):

 

Poniedziałek:

  -

Wtorek:

9:00 – 14:00

Środa:

12:00 – 17:00

Czwartek:

12:00 – 17:00

Piątek:

-

Dnia 12 maja w Szkole Podstawowej Nr 19 w Brzeźcach odbyło się spotkanie ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci, Panią Renatą Piątkowską. Pisarka spotkała się z uczniami klas II i III. Tematem spotkania były książki o zwierzętach, które autorka napisała inspirując się prawdziwymi zdarzeniami. Dzieci poznały kilka historii zwierząt, które w niezwykły sposób pomogły ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Pisarce towarzyszyła również zawodowa lektorka, Pani Elżbieta Malwina Kożurno, która przeczytała dzieciom fragment książki „Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie”. Dzieci chętnie włączały się do rozmowy z pisarką.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze.

Dlaczego Ekoludki nazywają Ziemię Szarą Planetą? Kim był Pomarańczowa Skarpeta? Jaka przygoda spotkała Waldemara podczas wizyty na Ziemi? Dlaczego należy dbać o przyrodę? Tego wszystkiego dowiedziały się przedszkolaki, które dzisiaj odwiedziły nasza filię. Podczas zajęć wykorzystano książkę Iwony Czarkowskiej pt. „Zielona przygoda Pomarańczowej Skarpety”, która w zabawny sposób przybliżyła nam ważny temat, jakim jest ochrona środowiska. Przedszkolaki zmierzyły się z dwoma ekologicznymi zadaniami, m.in. pomagały chłopcu z Szarej Planety posegregować dzikie wysypisko śmieci. Dzieci poradziły sobie znakomicie, dlatego każde z nich w nagrodę otrzymało ekologiczną naklejkę. Miejmy nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci.

Dnia 9 maja br. w Szkole Podstawowej w Brzeźcach przeprowadzono lekcje biblioteczne dla klas II i III. Zajęcia zorganizowano ze względu na spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską, do jakiego dojdzie 12 maja. Podczas zajęć przedstawiono dzieciom sylwetkę pisarki oraz przeczytano fragment jednej z jej książek. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje książka oraz jak wiele osób oraz instytucji jest zaangażowanych w jej tworzenie.


Podczas spotkania autorskiego, pisarce będzie towarzyszyć również zawodowa lektorka, dlatego dzieci dowiedziały się kim jest lektor, a następnie próbowały zmierzyć się ze znanymi łamańcami językowymi.

Dnia 1 marca 2017 r. w filii w Brzeźcach odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach konkursu „Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!”, współorganizowanego przez Fundację Rozwoju  Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Biblioteka otrzymała w darze książkę Justyny Styszyńskiej pt. „Idol. Maria Skłodowska-Curie”, która stała się inspiracją do przeprowadzenia zajęć. Podczas spotkania okazało się, że postać naszej noblistki nie jest dzieciom zupełnie obca. Uczestnicy doskonalone wiedzieli, że Maria odkryła dwa ważne pierwiastki, polon i rad, a jej praca znacząco wpłynęła na rozwój nauki. Najciekawszą częścią spotkania była możliwość przeprowadzenia prostych i ciekawych eksperymentów. Hitem okazało się dmuchanie balonika bez... dmuchania. W tym celu wyprodukowaliśmy dwutlenek węgla. Potrzebowaliśmy do tego jedynie octu, sody oczyszczonej, balonika oraz butelki. Badaliśmy również rozpuszczalność cukru i soli w wodzie, oleju oraz we wrzątku. Dowiedzieliśmy się czego boi się ogień oraz dlaczego jedne przedmioty toną, a inne unoszą się na wodzie. Nie lada gratką okazało się rozpoznawanie smaku startych owoców i warzyw z zasłoniętymi oczami i zatkanym nosem. Każdy eksperyment kończył się próbą odpowiedzi na pytanie „Dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej?”.
Miejmy nadzieję, że spotkanie choć trochę rozbudziło w dzieciach chęć odkrywania tajemnic nauki, zdobywania wiedzy i poznawania otaczającego nas świata.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.