Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W piątkowy wieczór, 13 listopada, wręczono nagrody poetom nagrodzonym i wyróżnionym w 8. edycji konkursu poetyckiego "Świat poezją malowany". Nagrody wręczyły zastępca burmistrza Pszczyny Barbara Sopot - Zembok i dyrektor Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie Teresa Musik. Rozdanie nagród miało miejsce podczas 39. spotkań "Muzyka i poezja pod 13", które tym razem upłynęło pod hasłem " Jonasz Kofta - wiersze i piosenki".

„Każdy ma swoją opowieść” - pod takim hasłem odbędzie się III Konkurs Dziennikarski im. Agnieszki Wojtali. Napisz tekst i wygraj 1 000 zł!

 

Ciekawe historie sprzed lat, wzruszające wspomnienia, wyjątkowe miejsca, niesamowite osoby i ich pasje – w ciągu dwóch poprzednich edycji konkursu uczestnicy napisali mnóstwo świetnych tekstów. Czas na kolejne! Ruszył bowiem III Konkurs Dziennikarski im. Agnieszki Wojtali!

Idea konkursu pojawiła się w 2013 r., krótko po tragicznej śmierci Agnieszki Wojtali, dziennikarki „Gazety Pszczyńskiej”. Redakcja postanowiła zorganizować konkurs, by uczcić jej pamięć. Jego celem jest także promocja powiatu pszczyńskiego oraz zachęcenie do stosowania form pisanych.

Organizatorami konkursu są: Grupa Terrabit, wydawca „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl, Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie. Partnerami konkursu są: Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Konkursowe teksty dotyczyć powinny powiatu pszczyńskiego - jego tradycji, kultury, walorów, historii tego terenu lub ludzi go zamieszkujących, i odnosić się do hasła „Każdy ma swoją opowieść”. - Chcemy poprzez to hasło pokazać, że tematów, o których można napisać jest mnóstwo, są często blisko nas, wystarczy je dostrzec, zauważyć – mówi Jacek Bielenin, redaktor naczelny „Gazety Pszczyńskiej”.

Prace należy przesyłać do 15 lutego 2016 r. Szczegółowe wytyczne dotyczące prac znaleźć można w regulaminie.

Zwycięzca III Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali otrzyma nagrodę główną – 1 000 zł! Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 500 zł, a trzeciego – 300 zł. Najlepsze prace opublikowane zostaną na łamach „Gazety Pszczyńskiej” i portalu pszczynska.pl.

Aby zachęcić do udziału w konkursie, zwłaszcza uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym klas o profilu dziennikarskim, 18 listopada zorganizowane zostaną warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Marcin Pietraszewski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Spotkanie odbędzie się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Pszczynie, początek o godz. 12.00. Wstęp wolny. Udział w warsztatach należy potwierdzić telefonicznie (tel. 500 161 143).

 

Z regulaminu III Konkursu Dziennikarskiego im. Agnieszki Wojtali

UCZESTNICY

W Konkursie udział wziąć mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pszczyńskiego, a także uczniowie, osoby dorosłe, zamieszkałe na terenie powiatu pszczyńskiego, niezajmujące się zawodowo dziennikarstwem.

TERMINY

Termin zgłaszania prac do Konkursu upływa 15 lutego 2016 r. Konkurs składa się z dwóch etapów: etap pierwszy - zakwalifikowanie przez jury do finału konkursu od sześciu do dziesięciu prac spośród wszystkich nadesłanych prac; etap drugi - wybór przez Kapitułę laureatów pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca (możliwe jest także przyznanie maksymalnie pięciu wyróżnień).

Ogłoszenie wyników prac Kapituły oraz laureata konkursu, a także wręczenie nagród nastąpi podczas gali finałowej, która planowana jest na połowę marca 2016 r.

NAGRODY

Kapituła przyzna nagrodę główną konkursu dla autora, który otrzyma najwięcej punktów - nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 zł, a także publikację nagrodzonego tekstu na łamach „Gazety Pszczyńskiej".

Dla zdobywcy drugiego miejsca przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł, a dla zdobywcy miejsca trzeciego – 300 zł. Kapituła może przyznać także pięć wyróżnień.

WYMAGANIA

Publikacja musi dotyczyć powiatu pszczyńskiego - jego tradycji, kultury, walorów, historii tego terenu lub ludzi go zamieszkujących. Do Konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie publikacje w języku polskim, liczba znaków: 6-10 tysięcy (ze spacjami).

Nie będą przyjmowane: prace napisane niesamodzielnie (przez więcej niż jednego autora), prace wcześniej już opublikowane lub w inny sposób publicznie wykorzystane, prace, które nie dotyczą podanego tematu, prace, których objętość nie spełnia podanych w regulaminie kryteriów, prace, które naruszają prawa autorskie bądź zawierają treści niezgodne z prawem, prace osób, które zawodowo zajmują się lub w przeszłości zajmowały się dziennikarstwem.

Prace należy wysłać na adres mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą: Gazeta Pszczyńska, ul. Wodzisławska 36B, 43-200 Pszczyna, z dopiskiem: Konkurs dziennikarski.

REGULAMIN KONKURSU

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie zaprasza do wzięcia udziału w VIII edycji konkursu poetyckiego pt: Świat poezją malowany.

Celem konkursu jest promocja twórczości poetyckiej. Konkurs ma charakter otwarty. Fundatorem głównej nagrody jest  Burmistrz Pszczyny.

A oto szczegółowy regulamin:

 1. Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie 2 niepublikowanych i nienagradzanych wcześniej tekstów poetyckich na adres organizatora.
 2. Teksty mają być oznaczone godłem (znakiem autora), a w dołączonej kopercie - oznaczonej tym samym godłem - powinny znajdować się dane dotyczące autora (imię, nazwisko, adres, telefon).  
 3. Należy dołączyć imienne oświadczenie z podpisem, że jest to własny tekst-wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
 4. Oczekujemy na teksty do dnia 30 września 2015 r. - pod adresem:
  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, ul. Piastowska 1, 43-200 Pszczyna.
 5. Teksty oceniać będą jurorzy powołani przez dyrektora M-PBP Pszczyna.
 6. Najwyżej oceniony przez jury wiersz otrzyma Nagrodę Burmistrza Pszczyny.
 7. Inne nagrodzone i wyróżnione przez jury utwory poetyckie otrzymają nagrody, których fundatorem jest Biblioteka. 
 8. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie 2015 roku.  
 9. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość publikowania utworów konkursowych- wzór zgody na powyższe stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu.
 10. Odbiór nagród do 30 dni po ogłoszeniu wyników konkursu.
 11. Prace nadesłane na konkurs przechodzą na własność organizatora.

 

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

W tegorocznej edycji konkursu poetyckiego "Świat poezją malowany" jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce - pan Marcin Królikowski z Warszawy za wiersz "Autoportret z trumną"

II miejsce - pan Marek Kucak z Pawłowic za wiersz "Refleksja nad tułaczką życia"

III miejsce - pani Dorota Ryst z Warszawy za wiersz "Droga do treblinki".

Ponadto nagrodę Dyrektora Biblioteki przyznaje się za wiersz "wracając" panu Markowi Kucakowi z Pawłowic za promowanie biblioteki i czytelnictwa.

Jury wyróżnia następujących poetów:

1. pana Macieja Płużka z Jawiszowic za wiersz "Nocne życie pociągów"

2. pana Krzysztofa Martwickiego z Płońska za wiersz "dworzec, czerwcowa noc' 2015.

Wyróżnienia związane są z docenieniem przez jury nietypowego ujęcia tematyki społeczno - egzystencjalnej. Cieszy fakt, że konkurs wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem twórców z całego kraju. Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom. Zapraszamy do udziału w następnych edycjach. Z życzeniami dalszego rozwoju poetyckiego oraz nieustającej weny twórczej -

- Weronika Zawisza - Grzanka

- Barbara Solarska

- Jolanta Kalafarska

 

2 czerwca 2015 r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie został zorganizowany Konkurs Pięknego Czytania w ramach projektu ministerialnego "Promocja Biblioteki i czytelnictwa w Pszczynie". Konkurs adresowany był do trzech grup czytelniczych, zróżnicowanych ze względu na wiek i dobór proponowanych tekstów konkursowych. Każdy uczestnik zobowiązany był do przeczytania wylosowanego prze siebie fragmentu tekstu. Uczniowie klas I szkół podstawowych czytali książkę Małgorzaty Skrętowskiej - Zaremby "Leniwe literki", uczniowie klas II szkół podstawowych "365 opowieści dziadka", zaś uczniowie klas III, IV i V najnowszą książkę Barbary Kosmowskiej "Kolorowy szalik". Gimnazjaliści czytali fragmenty drugiego tomu przygód o Harrym Potterze pt: "Harry Potter i komnata tajemnic". Dorośli zmagali się z tekstem  ósmej księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza pt: "Zajazd". Oceniając wystąpienia uczestników komisja konkursowa wzięła pod uwagę: technikę czytania ( płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcję, tempo czytania) oraz ogólny wyraz artystyczny ( mimika, gest, kontakt z odbiorcą).

Z przyjemnością informujemy, że laureatami zostali

I kategoria - szkoły podstawowe

I miejsce - Natalia Uchyła                                  

II miejsce - Oliwier Kulas

III miejsce - Patrycja Kamińska

WYRÓŻNIENIA

Roksana Drzyzga

Anna Mieszczak

Barbara Wydra

Jonasz Sporek

Szymon Muras

Oliwia Szafron

II kategoria - szkoły gimnazjalne

I miejsce - Julia Przytarska  

II miejsce - Miłosz Suwała

III miejsce - Ada Rejowicz

 

 

III kategoria - szkoły ponadgimnazjalne i dorośli

I miejsce -  Michał Pudełko

II miejsce - Mariola Pietruszka 

                Piotr Błaut

III miejsce - Marianna Kurczab

WYRÓŻNIENIE

Agata Furczyk

Nagrody laureatom konkursu zostaną wręczone 28 czerwca 2015 r. podczas imprezy podsumowującej wszystkie zadania w ramach projektu "Promocja Biblioteki i czytelnictwa w Pszczynie".

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015.

Organizatorzy: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

                    Fundacja Cinematographer Productions

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.