Academica

Academica

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Czytak Plus

Czytak Plus

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

„Co to znaczy… czyli…mądra głowa zna przysłowia” – to lekcja biblioteczna skierowana do uczniów klas III. Celem zajęć było przedstawienie pojęcia ,,przysłowie’’, podawaliśmy cechy przysłów, zastanawialiśmy się nad pochodzeniem i znaczeniem niektórych z nich. Czytaliśmy wybrane teksty Renaty Piątkowskiej "Mądra głowa zna przysłowia". Uświadomiliśmy sobie jak ważną rolę odgrywają przysłowia i dotyczą sytuacji z życia codziennego, które mogłyby przydarzyć się każdemu z nas. Zadaniem spotkania było także utrwalenie znanych już dzieciom przysłów w formie zabawy w kalambury. Na koniec powstały ilustracje uczniów do przysłowia "Strach ma wielkie oczy".

W ramach tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu młodzi użytkownicy internetu dowiadywali się z jakimi niewłaściwymi lub szkodliwymi treściami mogą się zetknąć, jakie niebezpieczne działania mogą mieć dla nich przykre konsekwencje oraz z kim nie należy się kontaktować.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie.

 

Hasło tegorocznej edycji: „Razem zmieniamy internet na lepsze” podkreśla rolę każdego użytkownika sieci w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest promocja działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież.

 

Dzieciaki po raz kolejny przeżyły noc z teatrem!

 

4 listopada w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się już druga Mała Pszczyńska Noc Teatru. Grupa zapisanych wcześniej dzieci wzięła udział w podróży z Małym Księciem.

Rozpoczęliśmy o 18.00 quizem dotyczącym teatru oraz różnymi grami i zabawami aktorskimi. Później wysłuchaliśmy koncertu przygotowanego przez panią Renatę Zborowską oraz dzieci z klubu pod 13. Piosenki mówiły o przyjaźni, miłości, marzeniach i, oczywiście, głównym bohaterze naszej imprezy. Uczestnicy Nocy wzięli również udział w warsztatach prowadzonych przez Jakuba Pieczkę. Wszystkie te wydarzenia przeplatane były podróżą Małego Księcia po gwiazdach i planetach, a w role poszczególnych postaci wcieliła się młodzież z Nieobliczalnego Koła Teatralnego „take tam...”. Dobra zabawa, uśmiech i magia teatru towarzyszyły nam przez cały wieczór. I mamy nadzieję, że podobnie będzie w przyszłym roku.

 

Wystąpili:

Mały Książę – Alicja Fircowicz

Róża – Iwona Anderko

Królowa / Geografka – Anna Folek

Próżna – Karolina Koczor

Pijaczka / Latarcznika – Marta Dygowska

Bankier / Kupiec – Marcin Trzoński

Żmija – Patrycja Wieczorek

Lis – Szymon Włodarczyk

Lotnik – Jakub Pieczka

 

Wokaliści:

Zuzia Olszowska

Michał Szczypka

Oliwka Rozmus

Karolina i Martyna Olszowiec

Renata Zborowska

 

Organizatorzy: STowarzyszenie ARTystyczne „take tam...”, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury

 
 
W naszej bibliotece, po raz kolejny, obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. W spotkaniu wzięli udział wychowankowie Przedszkola Publicznego nr 21 oraz Przedszkola "Słoneczko" . Dzieci przyniosły ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Obchody święta rozpoczęliśmy krótką historią pluszowego misia i wysłuchaniem fragmentów  bajki o Misiu Uszatku. "Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci, krótkie opowiadanie o swoich misiach. Wspólne śpiewanie piosenki "Pokochaj pluszowego misia”.
W prezentacji multimedialnej oprócz tych najbardziej lubianych misiów: Kubusia Puchatka i Uszatka, dzieci „spotkały” Paddingtona, Colargola. Najzabawniejsze dla uczestników było chodzenie po linii oraz spacer na czworakach ze swoją przytulanką.
 
 
Mali goście mieli także okazję zobaczyć wystawę książek, których bohaterami były małe pluszowe niedźwiadki,  zapoznały się również  z ciekawostkami o misiach bajkowych i tych prawdziwych - różnych gatunkach i ich zwyczajach.  O wspaniałej zabawie świadczą pamiątkowe fotografie i medale "Miś Pluszowy moim przyjacielem", które zostały wręczone na koniec zabawy. Dzień Pluszowego Misia przeszedł do historii, ale w pamięci przedszkolaków pozostanie na bardzo długo.
 
 
    
 

W dniu 17.10.2016 r szczęśliwe dzieci odwiedziły bibliotekę.
Na spotkaniu z drugą klasą zastanawialiśmy czy jesteśmy szczęśliwi. Każdy uczeń miał również okazję do zastanowienia się, co jemu sprawia najwięcej szczęścia (co lub kto).
Lekcja była również okazją do zaprezentowania książki – i przytoczenia kilku fragmentów – "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach" - Grzegorza Kasdepke. Drugoklasiści na karteczkach wypisali co wg nich jest szczęściem (jak wygląda?, czy istnieje?,czy można go kupić?). Na wyciętych słoneczkach uczniowie dokończyli zdanie "Jestem szczęśliwy gdy..." Podsumowaniem spotkania było wykonanie z papieru kolorowego „ŁAŃCUSZKA SZCZĘŚCIA”, który zabrały do swojej klasy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.