Academica

Academica

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Czytak Plus

Czytak Plus

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Rysowanie „na żywo i z humorem” było niecodzienną atrakcją spotkania autorskiego dla dzieci, zorganizowanego 16 maja przez Miejsko–Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie. Gościem Biblioteki był Paweł Wakuła – ilustrator prasowy oraz twórca – pisarz i ilustrator książek dla dzieci. Od lat współpracuje z tygodnikiem „Angora”, ilustrując artykuły ( m.in. w „Angorce”), publikując żarty rysunkowe oraz pisząc krótkie humoreski. Jest autorem książek dla dzieci: „O czym szumi las”, „Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „Mój tata jest olbrzymem”, „Dębowa kołyska”, „Jagiełło pod prysznicem, czyli poczet władców polskich”, „Co w trawie piszczy”. Podczas spotkania, autor opowiadał o swojej pracy, pasjach. Opowiadania o swoich książkach wzbogacił rysunkami, które szybko i sprawnie wychodziły spod jego ręki, wzbudzając ogólny entuzjazm wśród dzieci. Na zakończenie spotkania chętni mogli kupić książki, do których autor chętnie „wpisywał i wyrysowywał” dedykacje.

W nocy z 8 na 9 kwietnia 2016 r. Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie zorganizowała Noc z Andersenem pod hasłem "Noc detektywów". Całe wydarzenie poprowadził Dariusz Rekosz - animator kultury, autor powieści detektywistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W trakcie spotkania uczestnicy nie mieli czasu na nudę, czekało na nich bowiem wiele ciekawych zadań i tajemniczych zagadek do rozwikłania. Wszystko rozpoczęło się od losowania grup i otrzymania na tę noc nietypowego imienia ( np. Filomena, Scholastyka, Erazm czy Bonawentura). Pierwszym zadaniem było ułożenie krzyżówki dla przeciwnej drużyny. Potem było uzupełnianie komiksów, rysowanie ilustracji, dobieranie rozsypanych tytułów, zgadywanka na ekranie. Jak na detektywistyczną noc przystało nie zabrakło rozwiązywania zagadkowych szyfrów i logicznych zadań pamięciowych. Jednak największą atrakcją była Nocna Gra Terenowa na pszczyńskim rynku. Drużyny musiały rozwiązać 45 zadań zaszyfrowanych kodem i odgadnąć hasło główne. Po powrocie na uczestników czekało jeszcze jedno zadanie do rozwiązania - "Wielka Zagadka". Po licznych konkurencjach przyszła pora na ułożenie się do snu. Mimo tak krótkiej nocy nie było problemu z pobudką. Po śniadaniu zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa w "Nocy detektywów" z autografem Dariusza Rekosza oraz kartki przygotowane przez naszych czeskich przyjaciół - inicjatorów i koordynatorów Nocy z Andersenem.

Czytaj więcej: VI NOC Z ANDERSENEM

BRAK WOLNYCH MIEJSC!!!

 


 

 

 

 

 

Czwartek 17 marca  było nam zielono, a to za sprawą Dnia Św. Patryka - patrona Irlandii.


Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to, bowiem patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce. Dzień ten został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańska w Irlandii. Święty Patryk tłumaczył na przykład dogmat o Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny; stąd właśnie koniczyna stanowi symbol tego święta.


 Podczas  spotkania w bibliotece  drugoklasiści wybrali się w daleką podróż, bo aż do Irlandii. Dzięki prezentacji multimedialnej zapoznali się z symbolami tegoż kraju, a na podstawie przeczytanej legendy dowiedzieli się kim był św. Patryk. Nie zabrakło również wysłuchania muzyki irlandzkiej oraz małej próby tańca irlandzkiego.

Uczniowie klasy I d Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w warsztatach poświęconych książce. A mianowicie-japoński Teatrzyk Kamishibai.
Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków.

W zabawowej atmosferze pogłębiały swoją wiedzę na temat budowy książki papierowej:

- oprawa, która chroni książkę przed zniszczeniem, często podaje informację o autorze i tytule
- karta tytułowa - podaje podstawowe informacje o książce
- trzon  - tu zawarty jest tekst, czyli to co czytamy
- spis treści - informuje o treści książki.

Na przykładzie konkretnej książce mali czytelnicy wskazywali poszczególne elementy jej budowy.
Po wysłuchaniu części teoretycznej dzieci miały za zadanie stworzenie ilustracji do swojej ulubionej bajki.

Zajęcia minęły w mgnieniu oka, a zaangażowanie się wszystkich uczniów w ich przebieg świadczyło, że z pozoru trudny temat wcale takim nie był.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.