Academica

Academica

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Nowe Czytaki w Bibliotece

Nowe Czytaki w Bibliotece

Czytak Plus oraz Czytak NPN 3 można wypożyczyć w naszej Bibliotece

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zaczynamy już 7 marca 2018r.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

9.06 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie miało miejsce kolejne zadanie z programu: "Promocja Czytelnictwa i Biblioteki w Pszczynie". Tym razem młodzi goście spotkali się z Reksiem naukowcem, który przekonywał ich do czytania książek w tym literatury popularno-naukowej. Młodzież uczestniczyła również w wykładzie popularno-naukowym z zakresu chemii i fizyki, który poprowadził Prezes Zarządu Cinematograpger Productions Mirosław Kozik. Zadanie realizowane było w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2016.

Tygodnie Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, pod hasłem Czytanie uskrzydla! naszą Bibliotekę odwiedziła pani Zofia Staneckapisarka, autorka świetnych książek dla dzieci, spośród których olbrzymią popularnością cieszy się cykl opowiadań o przygodach Basi. Na spotkanie z autorką przybyli uczniowie klasy pierwszej i drugiej SP nr 1 w Pszczynie. Pisarka wprowadziła dzieci w świat tworzenia książek, od momentu powstania pomysłu aż do chwili kiedy książki trafią do druku. W trakcie zajęć dzieci miały okazję stać się ilustratorami książeczek o Basi, bardziej ambitne natomiast pisarzami. Na pamiątkę spotkania pani Zofia Stanecka dokonała pamiątkowego wpisu do Kroniki Biblioteki.

Głośne czytanie przynosi dzieciom ogromną radość, pozostawia u nich wspaniałe wspomnienia, a przy tym wspomaga ich rozwój emocjonalny. St. asp. Karolina Błaszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie czytała uczniom kl. I z SP nr 1 w Pszczynie. Pani Karolina omówiła zasady bezpieczeństwa i zaufania do osób obcych. Posłużyło jej do tego opowiadanie o Koźlątkach i podstępnym wilku.

Spotkanie z florystką Aleksandrą Bilik-Żemła, które odbyło się 2.06.2016 poświęcone było kwiatom i układaniu bukietów. Uczniowie klasy IIb wysłuchali fragmentu opowiadania "Niespodzianka w ogrodzie".
Prelegentka w bardzo ciekawy sposób, na przykładzie przyniesionych ze sobą kwiatów przedstawiła w jaki sposób należy pielęgnować rośliny. Podczas spotkania powstał przepiękny bukiet z którym dzieci pozowały do zdjęć.

W nocy z 8 na 9 kwietnia 2016 r. Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie zorganizowała Noc z Andersenem pod hasłem "Noc detektywów". Całe wydarzenie poprowadził Dariusz Rekosz - animator kultury, autor powieści detektywistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W trakcie spotkania uczestnicy nie mieli czasu na nudę, czekało na nich bowiem wiele ciekawych zadań i tajemniczych zagadek do rozwikłania. Wszystko rozpoczęło się od losowania grup i otrzymania na tę noc nietypowego imienia ( np. Filomena, Scholastyka, Erazm czy Bonawentura). Pierwszym zadaniem było ułożenie krzyżówki dla przeciwnej drużyny. Potem było uzupełnianie komiksów, rysowanie ilustracji, dobieranie rozsypanych tytułów, zgadywanka na ekranie. Jak na detektywistyczną noc przystało nie zabrakło rozwiązywania zagadkowych szyfrów i logicznych zadań pamięciowych. Jednak największą atrakcją była Nocna Gra Terenowa na pszczyńskim rynku. Drużyny musiały rozwiązać 45 zadań zaszyfrowanych kodem i odgadnąć hasło główne. Po powrocie na uczestników czekało jeszcze jedno zadanie do rozwiązania - "Wielka Zagadka". Po licznych konkurencjach przyszła pora na ułożenie się do snu. Mimo tak krótkiej nocy nie było problemu z pobudką. Po śniadaniu zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikat uczestnictwa w "Nocy detektywów" z autografem Dariusza Rekosza oraz kartki przygotowane przez naszych czeskich przyjaciół - inicjatorów i koordynatorów Nocy z Andersenem.

Czytaj więcej: VI NOC Z ANDERSENEM

Rysowanie „na żywo i z humorem” było niecodzienną atrakcją spotkania autorskiego dla dzieci, zorganizowanego 16 maja przez Miejsko–Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie. Gościem Biblioteki był Paweł Wakuła – ilustrator prasowy oraz twórca – pisarz i ilustrator książek dla dzieci. Od lat współpracuje z tygodnikiem „Angora”, ilustrując artykuły ( m.in. w „Angorce”), publikując żarty rysunkowe oraz pisząc krótkie humoreski. Jest autorem książek dla dzieci: „O czym szumi las”, „Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „Mój tata jest olbrzymem”, „Dębowa kołyska”, „Jagiełło pod prysznicem, czyli poczet władców polskich”, „Co w trawie piszczy”. Podczas spotkania, autor opowiadał o swojej pracy, pasjach. Opowiadania o swoich książkach wzbogacił rysunkami, które szybko i sprawnie wychodziły spod jego ręki, wzbudzając ogólny entuzjazm wśród dzieci. Na zakończenie spotkania chętni mogli kupić książki, do których autor chętnie „wpisywał i wyrysowywał” dedykacje.

Czwartek 17 marca  było nam zielono, a to za sprawą Dnia Św. Patryka - patrona Irlandii.


Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to, bowiem patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce. Dzień ten został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańska w Irlandii. Święty Patryk tłumaczył na przykład dogmat o Trójcy Świętej na przykładzie trójlistnej koniczyny; stąd właśnie koniczyna stanowi symbol tego święta.


 Podczas  spotkania w bibliotece  drugoklasiści wybrali się w daleką podróż, bo aż do Irlandii. Dzięki prezentacji multimedialnej zapoznali się z symbolami tegoż kraju, a na podstawie przeczytanej legendy dowiedzieli się kim był św. Patryk. Nie zabrakło również wysłuchania muzyki irlandzkiej oraz małej próby tańca irlandzkiego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.