Academica

Academica

Academica - Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych  

More...
Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Czytak Plus

Czytak Plus

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Włączając się do międzynarodowych obchodów urodzin Hansa Christiana Andersena Miejsko – Powiatowa Biblioteka w Pszczynie już po raz piąty zorganizowała całonocne spotkanie z dziećmi. „Noc z Andersenem” to międzynarodowa impreza, zainicjowana przez czeskich bibliotekarzy, a organizowana 2 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej oraz w dniu urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Czytaj więcej: V Noc z Andersenem

LEGENDA O KSIĘŻNEJ URSZULI

   Dawno, dawno temu w Zamku Pszczyńskim żyła śliczna księżna Urszula, która urodziła 21 dzieci.
   Chłopcy codziennie wbiegali do kuchni i rozbijali talerze oraz kubki, z czego kucharz był bardzo niezadowolony. Zjeżdżali po poręczy i krzyczeli na cały zamek. Chodzili brudnymi butami po świeżo umytej podłodze. Łowili żaby z parkowego stawu i przynosili je do zamku.
Kiedy księżna spała na szezlongu, chłopcy przynosili jej pod nogi małe martwe myszki. Denerwowali książęce psy, które ze złości cały czas głośno szczekały. Płoszyli konie ze stajni strzelając z bata. Nocą zakładali świeżo uprane prześcieradła i jako duchy straszyli mieszkańców zamku. A na dodatek każdy z posągów ubierali w najpiękniejsze stroje i korale swojej mamy- księżnej, a jej nowymi butami wchodzili w błoto.
   I choć byli bardzo niegrzeczni, księżna niezmiernie ich kochała.

   Autorami tekstu i ilustracji do legendy są:
Krzysiu Chrzan, Michasia Drzał, Patrycja Gamża, Tobiasz Gąsior, Karolina Ginda, Zosia Jochemczyk, Kaziu Jochemczyk, Ania Jureczko, Helenka Konieczny, Jerzyk Konieczny, Małgosia Machnik, Hubert Pietruszka, Wiktoria Romuzga, Hania Świtlik, Kacper Szweda, Zosia Ulczok, Szymon Ulczok, Ola Waleczek, Gabryś Wrzoł  

   

   Legenda powstała na zakończenie projektów „Zimowe buszowanie po zamku” realizowanego przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie Stajnie Książęce i „Moja przygoda w Muzeum” realizowanego przez Bibliotekę Miejską w Pszczynie podczas wspólnego spotkania w dniu 4 lutego 2015 r.

Więcej o feriach w Bibliotece można przeczytać, klikając w link.

    Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie wraz  z Muzeum Zamkowym w Pszczynie Stajnie Książęce zorganizowała w pierwszym tygodniu ferii zajęcia dla dzieci pt. "Moja przygoda w Muzeum". W ramach współpracy, przez pięć dni uczestnicy spotykali się na przemian w Dziale Dziecięcym bądź w Czytelni przy ul. Piastowskiej 1 oraz w pomieszczeniach Stajni Książęcych. Nasi podopieczni pod okiem bibliotekarek - Renaty Misiury i Ewy Pali oraz pracowników Muzeum na czele z paniami Małgorzatą Wójcik i Magdaleną Wrzoł poznawali lokalną historię a także sami podejmowali się prób stworzenia własnej legendy.

Czytaj więcej: Podsumowanie ferii w Bibliotece "Moja przygoda w Muzeum"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.