Za nami II Pszczyński Weekend Kryminalny. Druga edycja festiwalu odbyła się w dniach 22-24 kwietnia br., a pełna była spotkań autorskich oraz innych interesujących wydarzeń o tematyce kryminalnej.

W piątek od rana w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbywały się konkursy dla młodzieży gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs czytelniczy oparty był na książce „Podpalacz” autorstwa Wojciecha Chmielarza – gościa specjalnego całego IIPWK. Młodzież zmierzyła się z testem zamkniętym (40 pytań) oraz później z częścią ustną. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą i znajomością lektury. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła grupa z PG w Kryrach (Karolina Bujar, Michał Stebel, przygotowała p. Jolanta Prządka), a drugie PG w Goczałkowicach- Zdroju (Katarzyna Blacha, Marzena Gawlak, pod opieką p. Honoraty Dyduch).

Konkurs oratorski za hasło przewodnie obrał „Największą zbrodnię XXI wieku”. Jury mogło wysłuchać prezentacji dotyczących zarówno konkretnych wydarzeń (zamach z 11.09.2001), jak i ogólnych zbrodni (znęcanie nad zwierzętami). Pierwsze miejsce zajął Marek Blacha z I LO im. Chrobrego w Pszczynie, drugie zaś Katarzyna Blacha z PG1 w Goczałkowicach-Zdroju.

Cały dzień zakończył się wykładem dra hab. Mariana Małeckiego - „Proces karny na przestrzeni wieków”. Zebrani słuchacze mogli poznać fakty z historii prawa oraz konkretnych zachowań z terenów naszego powiatu.

W sobotę o godz. 17.00 w Klubie „13” odbyło się spotkanie autorskie z młodzieżą, która w zeszłym roku nadesłała opowiadania kryminalne na konkurs literacki. Ich zbiorowy tom - „Zbrodnia i kara” - to 7 prac, każda inna, każda interesująca i unikatowa. Autorzy opowiedzieli o swoich inspiracjach, planach, a także przeczytali fragmenty swoich opowiadań. Polecamy lekturę!

Kolejnym punktem programu był spektakl teatralny „Śmierć” w wykonaniu Nieobliczalnego Koła Teatralnego „take tam...”. Scenariusz Woody'ego Allena w reżyserii Jakuba Pieczki opowiadał o strachu, ucieczce i tym, co prześladuje każdego człowieka.

W niedzielę, ostatniego już dnia IIPWK, o 16.30 ponownie w Klubie „13” rozpoczęło się spotkanie autorskie z Agnieszką Kiełbas-Mateją oraz Jakubem Pieczką – autorami drugiego tomu pierwszego pszczyńskiego kryminału „Angielski szpieg”. Przedstawili krótko jak potoczyły się losy bohaterów, jaką rolę odegrała w wydarzeniach księżna Daisy, ale nie zdradzili kim jest tytułowy szpieg. Zachęcamy do lektury!

Natomiast o godz. 18.00 można było spotkać Wojciecha Chmielarza, autora kryminałów i gościa specjalnego IIPWK. Całość poprowadziła Elżbieta Gwóźdź, która zapytała o inspiracje, przygotowania, dalsze plany twórcze oraz fascynacje czytelnicze autora. Po wręczeniu nagród we wszystkich konkursach zakończyliśmy cykl imprez.

Organizatorzy (Urząd Miasta w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, firma Drogród, STowarzyszenie ARTystyczne „take tam...” oraz Cinema Escape) chcą podziękować wszystkim uczestnikom konkursów, przygotowującym oraz odbiorcom wszystkich imprez związanych z II Pszczyńskim Weekendem Kryminalnym.