"Biblioteka inspiruje" to hasło tegorocznego, XIII Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach  8 - 15 maja. Z tej okazji Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie trzech klas ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 8.
4-go, 9-go i 11-go maja odbyły się lekcje biblioteczne w których wzięli udział uczniowie klas piątych. Dzieci poznały historię Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz Filii Nr 1. Zapoznały się z układem książek na półkach. Poznały katalog w starej wersji kartkowej oraz nauczyły się jak korzystać z nowego katalogu elektronicznego. Poznały też możliwości jakie daje czytelnikowi katalog elektroniczny. Uczniowie dowiedzieli się na czym dokładnie polega praca bibliotekarza.
Zainteresowali się wystawą książek przygotowaną w związku z projektem "Książki naszych marzeń", w którym uczestniczy SP nr 2. Pytali również o nowości czytelnicze dla dzieci i młodzieży i sugerowali jakie nowe książki młodzieżowe powinny być zakupione dla naszej biblioteki. Uczniowie, którzy byli w bibliotece po raz pierwszy zapisali się do biblioteki i wypożyczyli książki. Niektóre z tych książek chcą zaprezentować na organizowanym przez szkołę konkursie pt."Polecam Ci tę książkę".

10-go maja bibliotekę odwiedziły "Krasnoludki" z Przedszkola nr 8. Maluchy dowiedziały się gdzie mieszkają książki, kto się nimi opiekuje i co to znaczy wypożyczać książki. Dzieci pytały czy książki można zabrać do domu i czy trzeba za nie płacić. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki o sprytnej Maszy. Wypożyczyły też kilka bajek, które pani wychowawczyni przeczyta im w przedszkolu. Na pożegnanie zaprosiły panią bibliotekarkę na następne spotkanie do przedszkola.

13-go maja odbyło się w bibliotece spotkanie ze "starszakami" z Przedszkola nr 8. Dzieci dowiedziały się jak książka trafia do biblioteki, co bibliotekarz musi z nią zrobić zanim zostanie wypożyczona, jakie książki są w bibliotece, jak się wypożycza i co to znaczy szanować książki. Poznały też różnicę między biblioteką a księgarnią. Przedszkolaki wysłuchały również bajki o żółwiku, która uczy dlaczego trzeba słuchać dorosłych. Dzieci słuchały bajki z dużym zainteresowaniem  i bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z treścią książki.