Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Spotkanie z autorką i jej najnowszą książką odbyło się w Pszczynie, 8 czerwca w Klubie „13”.Na książkę składa się cykl 15 artykułów opartych na autoryzowanych wywiadach, które ukazały się w „Głosie Pszczyńskim” w 2010 roku, poświęconych pszczyńskim Sybirakom, pod wspólnymtytułem „Są wśród nas”. Ponadto w wydawnictwie zawarto 2 biogramy Sybiraczek z Goczałkowic z przygotowywanej do druku pracy pt. „Goczałkowicki słownik biograficzny” pod redakcją prof. Wiesławy Korzeniowskiej.

„Nie wolno nam zapomnieć więzień i łagrów sowieckich, zagłady Żydów, niemieckich obozów śmierci, mordu katyńskiego, a także gorzkiej prawdy o degradacji człowieka – kata i ofiary” /.../ „Nie żeby jątrzyć, ale by ujawnić”… Słowa pochodzące ze wstępu Marii Czapskiej do : „Polacy w ZSRR 1939-1942. Antologia” stanowią motto książki „Pszczyńscy Sybiracy”, były też myślą przewodnią promocji książki. Barbara Solarska opowiedziała o swoich spotkaniach z bohaterami książki, o emocjach jakie towarzyszyły rozmowom o tragicznej przeszłości, o ciągle żywych obrazach z sybirskich łagrów: śmierci, cierpieniu, bólu, głodzie, na obcej, „nieludzkiej” ziemi.

Kwiaty, listy gratulacyjne prof. Wiesławy Korzeniowskiej, Burmistrza Pszczyny i Starosty Pszczyńskiego dowodzą, że „Pszczyńscy Sybiracy” to ważna i oczekiwana publikacja, bo jak twierdzi Agata Tuszyńska „Niezapisane istnieje mniej. Z czasem w ogóle przestaje istnieć. Mija wraz z pamięcią. Nieznane są losy niezapisane /…/ Zapisane trwa. Jako jej dokument.”

Książkę wydała Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej z finansowym wsparciem Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz prywatnych sponsorów, którym autorka wyraziła swoje podziękowania.

W spotkaniu wzięło udział 70 osób, wśród nich - Ci najważniejsi, pszczyńscy Sybiracy, ich rodziny, przyjaciele, Burmistrz - Dariusz Skrobol, Sekretarz Gminy - Celina Biel, Sekretarz Powiatu - Szymon Sekta. Spotkanie miała ogromną przyjemność prowadzić autorka niniejszego artykułu.

Organizatorami promocji książki „Pszczyńscy Sybiracy” byli: Urząd Miejski w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Barbara Solarska Urodziła się w Karwinie. Stąd jej związek z ziemią cieszyńską. Od 1958 roku związała się z  ziemią pszczyńską.

W roku 1967 ukończyła historię na Wydziale Filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z zawodu historyk nauczyciel, bibliotekarz. Obecnie na zasłużonej emeryturze. Ciągle aktywna, bierze udział w  życiu kulturalnym i społecznym środowiska.

Autorka wielu książek o tematyce regionalnej: „Artystyczne pasje nauczycieli Pszczyny i okolicy”, „Zespoły ludowe ziemi pszczyńskiej”, „Pszczyńscy pasjonaci: zostawić ślad”, „W stronę nauki i sztuki”, „Sto lat ze śpiewem: „Lutnia” 1907-2007”, „Kurkowe bractwo strzeleckie w Pszczynie”, Sport w Pszczynie: fakty i ludzie”, „Ruch turystyczny. Działalność oddziału PTTK w Pszczynie”.

Barbara Solarska obdarzona jest też talentem poetyckim. W swoim dorobku ma 4 wydane tomiki poezji: „Obszary niezachwiane”, „Dmuchawce”, „Jeśli wiatr”, „W cieniu wysokich traw”.

Współpracuje z prasą lokalną, w której opublikuje szereg artykułów związanych z życiem kulturalnym, społecznym naszego środowiska, literaturą i historią.

W centrum jej zainteresowań pozostaje zawsze człowiek, jego życie, pasje, zainteresowania, dokonania. Dlatego jemu poświęca w swoich książkach najwięcej miejsca.

 

Zachęcam do przeczytania książki:

Pszczyńscy Sybiracy / oprac. Barbara Solarska .- Pszczyna: Wyd. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, 2011

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.