Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Głównym celem projektu, który realizowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie była popularyzacja wiedzy historycznej o Pszczynie i ziemi pszczyńskiej, rozbudzanie postaw patriotycznych, oraz uczczenie 90. rocznicy plebiscytu i wybuchu III powstania śląskiego i ukazanie  współczesnego poglądu na te ważne wydarzenia.

Kierowaliśmy go do wszystkich  mieszkańców powiatu pszczyńskiego oraz turystów. Było to możliwe dzięki szeregowi działań rozłożonych w czasie od marca do czerwca bieżącego roku, które odbywały się w różnych miejscach naszego miasta. Prace rozpoczęliśmy już w styczniu, aby wszystkie nasze plany mogły się odbyć na właściwym poziomie i zgodnie z harmonogramem.

Najważniejsze działania w projekcie, to:

Sesja popularno-naukowa (marzec) w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, podczas której wygłosili interesujące wykłady prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek i dr Marian Małecki, dotyczące plebiscytu i powstań śląskich na ziemi pszczyńskiej.

Wykłady otwarte poświęcone plebiscytowi, powstaniom, osobom związanym z powstaniami, wygłaszane przez dra Mariana Małeckiego w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (maj) oraz w Zespole Szkół Nr 1 w Pszczynie (kwiecień) i I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie (czerwiec).

Udostępnienie wystawy „Wojciech Korfanty [nie?] spełnione marzenia”, którą można było oglądać dzięki przychylności Książnicy Beskidzkiej w Bibliotece Centralnej, Filii Nr 6, a także w zaprzyjaźnionych instytucjach: Starostwie Powiatowym, I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Pszczynie, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarkowie. Wystawie towarzyszyły lekcje biblioteczne zorganizowane dla dzieci i młodzieży pszczyńskich szkół.

Dzieci szkół podstawowych mogły zmierzyć się ze swoją wiedzą podczas międzyszkolnego konkursu historycznego pt. „Ważne daty w historii Polski i Śląska” (kwiecień), który mógł się odbyć dzięki współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Studzienicach i Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Szczególnie ważnym miesiącem był maj, data 2/3 maja to rocznica wybuchu III powstania śląskiego, którą uczciliśmy uroczystym otwarciem wystawy plenerowej na pszczyńskim rynku pt. „Powstania i plebiscyt na Górnym Śląsku”, pokazem filmu w reżyserii Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” oraz przedstawieniem historycznym zatytułowanym „Pszczynian droga do wolności” w wykonaniu uczniów I LO im. Bolesława Chrobrego i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pszczynie pod opieką Stanisława Janosza.

Wypożyczyliśmy od mieszkańców ziemi pszczyńskiej pamiątki, dokumenty, publikacje związane z powstaniami śląskimi – zdygitalizowaliśmy je i wkrótce znajdą się na stronach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Tylu różnorodnych inicjatyw nie można było zorganizować bez życzliwości, współpracy i zaangażowania wielu osób i instytucji. Partnerami projektu byli:

Starostwo Powiatowe w Pszczynie; Urząd Miejski w Pszczynie; Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie; Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach; I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie; Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Pszczynie; Zespół Szkół Nr 1 w Pszczynie; Pszczyńskie Centrum Kultury; Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Pszczynie. Patronat medialny nad projektem objęła redakcja „Głosu Pszczyńskiego” i portal www.pless.pl.

Szczególne podziękowania kieruję pod adresem Pani dr Barbary Sopot-Zembok, Pani Renaty Dyrdy, Pani Joanny Szczepańczyk, Pani dr Haliny Nocoń, Pana Stanisława Janosza, Pana Michała Czernka, Pana Adama Spyrczaka. Wspierali projekt na każdym etapie jego realizacji, bez nich po prostu nic by się nie udało. Za życzliwość, cierpliwość i profesjonalizm dziękuję Panu dr Marianowi Małeckiemu, którego wiedza i pasja z pewnością pogłębiły wiadomości historyczne słuchaczy i otworzyły niejedno serce na śląskie dzieje oraz uświadomiły znaczenie powstań śląskich dla mieszkańców tej ziemi i Polski.

Satysfakcję przyniosła nam możliwość służenia społeczności lokalnej. Spotkaliśmy się z dowodami sympatii i uznania. Mamy nadzieję, że taką przychylność pozyskaliśmy u większości mieszkańców ziemi pszczyńskiej, do których udało nam się dotrzeć.

 Projekt Ślubujemy Ci Ojczyzno – powstania śląskie w świadomości mieszkańców ziemi pszczyńskiej” został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka”. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie pozyskała środki w wysokości 5.000,00 zł na realizację swoich działań, przede wszystkim na: zorganizowanie sesji naukowej, wykładów otwartych, zakup nagród w konkursie historycznym oraz wykonanie wystawy plenerowej „Powstania i plebiscyt na Górnym Śląsku”. Projekt wspierali rzeczowo i finansowo wszyscy partnerzy.

Teresa Musik, dyrektor MPBP w Pszczynie

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.