Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

16 czerwca 2011 w klubie Stary Grant w Jankowicach odbyła się impreza  podsumowująca wystawę rękodzieła pt.”Sztuka jako forma kultywowania kulturalnych tradycji ziemi pszczyńskiej”. Podczas imprezy nastąpiło podziękowanie 19 twórcom z powiatu pszczyńskiego. Mogliśmy podziwiać występ zespołu regionalnego „Pszczyna” zobaczyć prezentację pszczyńskiego stroju ludowego oraz wysłuchać gawędy Marka Szołtyska. Przypomnę, że wystawa rozpoczęła się w marcu w Jankowicach i można ją było zobaczyć we wszystkich gminach powiatu pszczyńskiego, a zakończyła się w czerwcu w Pawłowicach. Na wystawie tej można było zobaczyć 260 prac prezentujących różne techniki i formy rękodzieła. Zaprezentowano malarstwo, rzeźbę, tkaniny artystyczne, ceramikę, różne techniki haftu, koronki szydełkowe, koronki klockowe i wykonane na drutach, ozdoby wykonane z wikliny, szyszek, sznurka sizalowego. Mogliśmy obejrzeć kwiaty z papieru i wykonane ze skóry. Wystawa ta pokazała niezwykłe bogactwo twórczości artystycznej naszego powiatu. Podczas imprezy można było zobaczyć prezentację multimedialną przedstawiającą naszych twórców rękodzieła przy pracy. Płyty z prezentacją twórcy otrzymali wraz z podziękowaniami i kwiatami od sołtysa Jankowic. Impreza ta była imprezą integracyjną, gdzie mieszkańcy powiatu pszczyńskiego mogli przy kawie i śląskim kołoczu spotkać się z twórcami rękodzieła ziemi pszczyńskiej. W imprezie tej wzięło udział 120 osób.

Powiedzenie : „Kaj byś nie pojechał, to i tak przywieziesz pamiątka z Chin” w powiecie pszczyńskim jest nieaktualne. W Jankowicach wystawy rękodzieła odbywają się od 2002 roku. Była to 8 wystawa rękodzieła w Jankowicach, lecz pierwsza, która prezentowała dokonania artystyczne całego powiatu pszczyńskiego. Mam nadzieję, że wystawy rękodzieła już na stałe wpisały się w życie kulturalne Jankowic.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.