Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W poniedziałek 28 maja Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie zorganizowała dwa spotkania z popularną autorką książek dla dzieci i młodzieży - Panią Renatą Piątkowską oraz lektorką Elżbietą Malwiną Kożurno. Pierwsze spotkanie odbyło się w Centrali, przy ulicy Piastowskiej uczestniczyli w niej uczniowie dwóch klas 6. Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Na drugie spotkanie, tym razem do Studzienic, zaprosiliśmy uczniów klas 5 i 6. tamtejszego Zespołu Szkolno-Przeszkolnego.

 

Podstawą obydwu spotkań była książka Renaty Piątkowskiej pt. "Wszystkie moje mamy". Autorka poświęciła ją Irenie Sendlerowej - bohaterskiej kobiecie, która podczas wojny, codziennie narażając swoje życie, uratowała z warszawskiego getta 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, czym było getto i dlaczego osoby wyznania mojżeszowego musiały podczas wojny nosić opaski z gwiazdą. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali przejmującej opowieści o piekle codziennego życia w getcie, o sposobach wyprowadzania z niego dzieci, o tragedii matek, które, chcąc ratować swoje dzieci przed śmiercią głodową, decydowały się na oddawanie ich w obce ręce z nadzieją, że dzieciom uda się przeżyć wojnę. Opowieść autorki ilustrowały fragmenty książki Wszystkie moje mamy czytane przez lektorkę - Panią Malwinę Kożurno. Uczniowie biorący udział w spotkaniu opuścili bibliotekę z przesłaniem Ireny Sendlerowej: "Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem".

Spotkania odbyły się w ramach obchodów roku Ireny Sendlerowej oraz w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W obu udział wzięło 85 uczniów wraz z opiekunami.

Dziękujemy gościom za niezwykle ciekawą lekcję historii oraz odwiedziny w naszej Bibliotece. Zachęcamy do lektury!

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.