Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

5 grudnia za Zakątkach Literackich królowała literatura chińska. W Chinach, komunistycznym, represyjnym państwie tworzą bowiem autorzy, którzy niejednokrotnie zmagają się z kontrolą państwa. Za swoją "Masakrę" Liao Yiwu poniósł karę czterech lat więzienia. Okres ten udowodnił, że poezja i siły twórcze mogą ustrzec człowieka przez zupełnym upodleniem. Na spotkaniu pochyliliśmy się właśnie nad jego dramatyczną autobiografią. Innym autorem, krytycznym względem chińskiego ustroju, jest Moyan. Jest to pseudonim artystyczny, który znaczy tyle co "Nie mów". Został on przez pisarza wybrany celowo. Napomina go, aby kontrolował się w swej twórczości na tyle, aby nie zmusiła ona władzy do aktów represji. Jednak Moyan pisze nie tylko o tym co w Chinach niedomaga. Pisarz kocha swój kraj, a jego twórczość wypełniają urokliwe obrazy bogatej, chińskiej kultury i zdumiewających krajobrazów. Dzięki temu dwutorowemu spojrzeniu, autor przedstawia o wiele bardziej różnorodny,a  więc i obiektywny wizerunek współczesnych Chin. Innymi książkami, o których ciekawie opowiadał prowadzący, były "Ostatni tancerz Mao"Li Cunxina oraz "Cesarzowa wdowa Cixi" Chang Jung. Autorka powieści o wielkiej władczyni to jedyny świadek, który został dopuszczony do badań nad archiwami Chin.

Dzięki takim doświadczeniom literackim, o czym przekonuje Dawid Stwora, można się przekonać, że aby prawdziwie zgłębić wiedzę o obcym kraju, jego historii i kulturze, najlepiej sięgać po książki napisane przez tamtejszych rodaków- ludzi, którzy bezpośrednio z tej kultury pochodzą.

Następne spotkanie DKK Zakątki Literackie już 19 grudnia o godz. 18:30 w klubie "13". Na dodatkowy, podsumowujący wieczór zapraszamy 21 grudnia.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.