A- A A+
23 maja 2019 roku po raz kolejny mogliśmy się spotkać z wielkim propagatorem śląskiej gwary – Alojzym Lysko. Spotkanie było połączone z promocją 8 tomu cyklu DUCHY WOJNY "Z Pszczyny do Kołymy. Odyseja górnośląska".
W spotkaniu udział wzięło 87 osób. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy jak powstawała książka, której bohaterowie zostali osadzeni w Pszczynie i Jankowicach. 25 lat z życia bohatera pokazują jak trudne i poplątane były losy Ślązaków. Pan Alojzy Lysko podkreślił jak ważny jest język duszy – gwara naszych przodków. Mogliśmy posłuchać jak Alojzy Lysko zaśpiewał balladę ,,Wieczorny dzwon”.
,,Jeśli Śląsk ma być naszą Ojczyzną – musimy pisać i czytać po śląsku, godać, rzykać i kochać po śląsku. Inaczej wykorzenimy się i będziemy NIKIM! (cytat z dedykacji).
Spotkanie wzbogacił zespół Małe Jankowianki w strojach ludowych i 5 osobowy muzyczny zespół młodzieżowy. Uczestnicy przy kawie i słodyczach mogli zagłębić się w historię naszej miejscowości. Po spotkaniu można było otrzymać dedykację i autograf naszego gościa.
Spotkanie zakończyliśmy cytatem kończącym powieść:
 
,,- My tu byli – my tu som – my tu dalij chcymy być! To jest od wieków naszo Ojczyzna! Beztoż dejcie nom wolność i trocha spokojniejszego życio!”
 
Spotkanie odbyło się we współpracy z Radą Sołecka w Jankowicach oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Jankowicach.
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.