Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

11 października w Galerii "13" odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie była reporterka i dziennikarka, Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii o księdzu Janie Twardowskim (Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego) Tomaszu i Zdzisławie Beksińskich (Beksińscy. Portret podwójny) oraz Krzysztofie Komedzie (Komeda. Osobiste życie jazzu), laureatka Nagrody Nike 2016 Wybór Czytelników za reportaż 1945. Wojna i pokój. Spotkanie poprowadziła Renata Botor-Pławecka.

Autorka opowiadała o kulisach powstania swojej pierwszej biografii o księdzu Twardowskim, o zainteresowaniu bohaterem, które przyszło z czasem i o jego słynnym "tupeciku". Twardowski rzadko kiedy opowiadał o swoim życiu, a ślady przeszłości skutecznie zacierał. W przeciwieństwie do Zdzisława Beksińskiego, który pozostawił po sobie bogatą korespondencję i nagrywał swój dziennik foniczny. Paradoksalnie unikał kontaktu ze światem – rzadko pokazywał się nawet na własnych wernisażach i nie lubił opowiadać o swoich obrazach. Wyznała, że pisząc o Beksińskich, na miesiąc zamieszkała z rodziną w Sanoku.

Najbardziej wstrząsająca książka w twórczości Magdaleny Grzebałkowskiej - „1945. Wojna i pokój” to opowieść o ocalałych i ich powrocie do normalności. Niestety, nie dla wszystkich rok 1945 był szczęśliwy. Autorka opowiadała o trudnościach z jakimi się borykała próbując dotrzeć do źródeł. Oczywiście nie zabrakło pytań dotyczących ostatniej biografii o muzyku Krzysztofie Komedzie i rozbieżności w relacjach na temat jego wypadku.

Zapytana, o kim chciałaby jeszcze napisać, autorka odpowiedziała, że marzy jej się biografia Marii Konopnickiej lub Wandy Wasilewskiej.

Magdalena Grzebałkowska przyznała, iż ma już temat na kolejną książkę, ale na efekty musimy jeszcze trochę poczekać.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.