Dnia 14 października 1926 roku w Londynie po raz pierwszy ukazała się książka „Kubuś Puchatek” Alana A. Milne. Miś o małym rozumku zaskarbił sobie sympatię dzieci i dorosłych na całym świecie. Stał się niekwestionowanym misiem celebrytą. Najsławniejszym polskim misiem swego czasu był Miś Uszatek. Postać stworzona przez Czesława Janczarskiego i zilustrowana przez Zbigniewa Rychlickiego, podobnie jak w przypadku Kubusia Puchatka doczeka ła się własnego serialu, który okazał się prawdziwym hitem. Niestety niewiele współczesnych dzieci zna tę przesympatyczną postać. Okazją do poznania Misia Uszatka stały się Urodziny Książkowego Misia obchodzone w połowie października w bibliotekach, szkołach i przedszkolach. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy grupę maluszków wraz z wychowawcą Panią Dominiką Kotas. Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie czym jest biblioteka. Następnie dzieci otrzymały układankę, którą musiały prawidłowo ułożyć. Powstał niedźwiadek – bohater spotkania. Najmłodsi chętnie wymieniali imiona misiów znanych im z książek. Podczas spotkania znaleźliśmy również czas na ruch. Odtańczyliśmy „Taniec Misiów”, polegający na wykonywaniu określonych czynności przy popularnej misiowej piosence. Dzieci miały za zadanie odnaleźć w bibliotece ukryte ilustracje przedstawiające Misia Uszatka oraz jego przyjaciół, których poznaliśmy podczas czytania fragmentów z książki o przygodach Misia Uszatka. Dla dzieci przygotowano również książki o misiach znajdujące się w naszej bibliotece. Książki te w najbliższym czasie zostaną przeczytanie dzieciom w przedszkolu przez Panią wychowawczynię.

*cytat jest fragmentem piosenki "Pora na dobranoc" - autor tekstu: Janusz Galewicz