W roku 2019 obchodzona jest setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie zorganizowała Grę miejską dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Śladami powstańców śląskich".
Gra odbyła się 15 października na Osiedlu Powstańców Ślaskich i uczestniczyło w niej 13 trzyosobowych zespołów, stworzonych spośród uczniów klas 7 i 8. Przygotowaniem do Gry było zapoznanie się z biogramami powstańców śląskich, którzy są patronami ulic na Osiedlu Powstańców Ślaskich oraz przeczytanie fragmentu Monografii Pszczyny dotyczącego wybuchu i przebiegu I powstania Śląskiego. Na starcie Gry każda drużyna otrzymała materiały niezbędne do udziału w Grze, gdzie kluczowym elementem była tzw. "Karta do Gry" czyli rodzaj instrukcji postępowania w trakcie Gry. Zadaniem uczestników było dotarcie w określonym czasie do wszystkich punktów kontrolnych oraz rozwiązanie zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności uczniów.
Punkt kontrolny nr 2 został zorganizowany w Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie na ulicy Zgrzebnioka. Zadaniem drużyn w bibliotece było odszukanie w "Monografii Pszczyny" fragmentu dotyczącego I powstania śląskiego oraz odczytanie na głos i nagranie wspomnień Jana Kędziora.
Za dotarcie na punkt kontrolny i poprawne rozwiązanie zadania drużyny otrzymywały punkty. Wygrała drużyna która zdobyła największą liczbę punktów.