Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Tuwima. Z tej okazji Filia w Czarkowie MPBP w Pszczynie wspólnie z ZSP w Czarkowie zorganizowała kilka konkursów mających na celu przypomnienie i przybliżenie dzieciom sylwetki Juliana Tuwima.
Klasy drugie brały udział w konkursie recytatorskim i w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranego wiersza poety, natomiast w klasach trzecich przeprowadzono konkurs czytelniczy ze znajomości wiersza J. Tuwima pt. "Lokomotywa".
Dzieci wykazały się dużymi zdolnościami recytatorskimi, plastycznymi oraz bardzo dobrą znajomością poezji J. Tuwima.
Wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło na uroczystym apelu, w czasie którego jeszcze raz przypomniano sylwetkę poety a uczniowie przedstawili inscenizację do wiersz J. Tuwima pt. "Rzepka".
Zorganizowano również pokonkursową wystawę prac plastycznych, którą można było oglądać w bibliotece.

Wakacje z Tuwimem:
Jak co roku w okresie letnich wakacji Filię w Czarkowie chętnie odwiedzały dzieci.
Tegoroczne wakacyjne spotkania były związane z poezją Juliana Tuwima.  Dzieci słuchały czytanych przez bibliotekarkę dobrze znanych ale i tych mniej znanych wierszy poety a następnie w czasie godzin gier i zabaw rozwiązywały zagadki literackie oraz brały udział w konkursie czytelniczym związanym z poezją Juliana Tuwima.