W związku z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja na płycie pszczyńskiego rynku miał miejsce
happening historyczny  pt.  "Przeszłość to dziś..."

Na całość happeningu złożyły się następujące elementy: scena w Sejmie, fragment  komedii politycznej "Powrót posła" J.U. Niemcewicza, dwie pieśni o 3 Maja oraz pieśń "Piękna nasza Polska cała", fragment "Koncertu Jankiela", wiersz Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości ziemi ojczystej", wystawa książek przygotowana przez Bibliotekę. Dodatkowym elementem podkreślającym nastrój przedstawianych wydarzeń było bicie dzwonów kościelnych i przelot gołębi nad rynkiem oraz narracja historyczna związana z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Zwieńczeniem happeningu był polonez odtańczony do muzyki Wojciecha Kilara przez młodzież przygotowaną  pod kierunkiem Jolanty Trzos-Marzec. Autorkami scenariusza były Weronika Zawisza - Grzanka i Maria Słomak-Sojka, natomiast komentarzu historycznego Barbara Lesiak. Chór  wykonujący patriotyczne pieśni wystąpił pod batutą Edyty Wrony. Na zakończenie tej majowej uroczystości członkowie zespołu tanecznego zaprosili do wspólnego poloneza widzów. Patronat  honorowy nad imprezą objął burmistrz Krystian Szostak.

Organizatorami były następujące pszczyńskie instytucje: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, I Liceum Ogólnokształcące  im. Bolesława Chrobrego, Publiczne Gimnazjum nr 1, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.