Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Chcesz  szybko przejrzeć stronę Internetową, obejrzeć film, edytować zdjęcia lub zrobić zakupy online? Skorzystaj z Tabletu w Bibliotece!  

Czytaj więcej: Tablety w naszej Bibliotece

Co roku w miesiącu czerwcu obchodzony jest w całym kraju Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie także włączyła się do akcji promującej czytelnictwo i książkę wśród dzieci.
"Cała Polska Czyta w Bibliotekach" to hasło tegorocznego XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom obchodzonego w dniach  30.05-6.06 2015 r. w ramach Fundacji ABCXXI  „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tych dniach Bibliotekę odwiedziło 120 dzieci by wziąć udział w Dniu Dziecka z Czarnymi Charakterami Disneya, Konkursie Pięknego Czytania, wysłuchać książki pt: "Nowe Przygody detektywa PozytywkI" i zatańczyć w Bibliotece salsę. Były zajęcia z literatury w formie zabaw  i zagadek. Zaproszeni goście opowiedzieli o swojej pasji  do tańca .
Uczniowie z dużym zaangażowaniem i radością brali udział w  zadaniach.

 

 30.05. 2015r. Dzień Dziecka z Czarnymi Charakterami Disneya. W postacie wcieliła się młodzież ze STowarzyszenia ARTystycznego "take tam..." 

 1.06.2015r. Bibliotekę odwiedziła zerówka z SP -18

 

2.06.2015r." Konkurs Pięknego Czytania"

  

3.06.2015r. Roztańczona biblioteka. Zaproszeni goście Pani Kinga Grynpeter i Pan Rafał Pietryja opowiedzieli o swojej pasji i zachęcili do tańca.

 

Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich zaprzyjaźnionych z książką. To właśnie w tym miesiącu, w dniach 8 - 15 maja obchodzony jest "Tydzień Bibliotek" - program promocji czytelnictwa i bibliotek, mający na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z tej okazji w naszej Bibliotece odbyły się:

- 8 maja - spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem- profesorem antropologii, teoretykiem i praktykiem powieści kryminalnych. Spotkanie odbyło się w ramach I Pszczyńskiego Weekendu Kryminalnego.

- 11 maja gościliśmy w Bibliotece uczniów klas IV z Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie, którzy wzięli udział w warsztatach pt. "Epoka lodowcowa". Zajęcia odbyły się w ramach projektu ministerialnego "Promocja czytelnictwa i Biblioteki w Pszczynie".

- 13 maja aktorzy teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa zaprezentowali spektakl pt.: "Tajemnica zaginionych liter" - barwną opowieść o tym, jak ważne w naszym życiu jest czytanie książek. W spektaklu wzięli udział uczniowie klas I z Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie,Oddział Przedszkolny z Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie, uczniowie klas I - III z Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 w Pszczynie - 320 dzieci.

- 14 maja odbył się konkurs czytelniczy "Czy znasz baśnie Andersena?". 21 uczniów z klas trzecich  szkół podstawowych sprawdziło swoją wiedzę związaną z postacią Hansa Christiana Andersena i treścią jego 4 baśni: "Latający kufer"; "Pasterka i kominiarczyk"", "Stokrotka", "Świniopas". Konkurs zorganizowany był z okazji przypadających w tym roku 210. rocznicy urodzin i 140. rocznicy śmierci słynnego duńskiego bajkopisarza.

- podczas Tygodnia Bibliotek odbywały się lekcje biblioteczne pt. "Baśniowa kraina Hansa Christiana Andersena". Uczniowie zapoznali się z twórczością jednego z najbardziej znanych bajkopisarzy na świecie. Było  czytanie baśni i zadania sprawdzające wiedzę uczniów. Wszyscy aktywnie brali udział w zajęciach

  W roku 2015 przypada jubileusz 210. rocznicy urodzin i 140. rocznicy śmierci znanego duńskiego autora baśni J.H Andersena.  Z tej okazji uczniowie klas I- III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych o jego życiu i twórczości, które odbywały się w maju. W lekcjach wzięło udział 210 uczniów. Baśnie Andersena dzieci poznały już na zajęciach w szkole ale postanowiły jeszcze wzbogacić swoje wiadomości i wspólnie z bibliotekarką przenieść się w ten fantastyczny baśniowy świat.

Było czytanie baśni, prace plastyczne i zadania sprawdzające wiedzę uczniów. Dzięki przedstawionej prezentacji multimedialnej uczniowie poznali biografię baśniopisarza.  Wszyscy aktywnie brali udział w zajęciach oraz wspólnie nauczyli się piosenki pt: „Dzień dobry Panie Andersenie”. W bibliotece dzieci spotkały „Dziewczynkę z zapałkami”, poznały też „Małą syrenkę” i zastanawiały się nad „Nowymi szatami cesarza”. A Gerda i Kay opowiedziały o „Królowej Śniegu”. Dzieci zostały zachęcone do przeczytania kolejnych baśni oraz wspaniałej opowieści o życiu Andersena autorstwa Wioletty Piaseckiej.  

                                                                    

 
 

 

 

 

 

 

Za nami I Pszczyński Weekend Kryminalny. Przez trzy dni naszym miastem zawładnął szał związany z literaturą kryminalną.

Rozpoczęliśmy 8 maja (piątek) konkursem czytelniczym dla młodzieży gimnazjalnej. Zgłosiło się 7 drużyn, a każdy z uczestników wykazał się ogromną wiedzą z zakresu trzech książek Mariusza Czubaja – 21:37, Kołysanka dla mordercy oraz Zanim znowu zabiję. Najpierw odpowiedzieli pisemnie na 60 pytań zamkniętych, po czym jury (w składzie: Agnieszka Kiełbas-Mateja, Elżbieta Gwóźdź, Weronika Zawisza-Grzanka, Jakub Pieczka) zadała pytania otwarte.

Nie byłoby większej nagrody niż uścisk dłoni autora wspomnianych powieści. O godzinie18.00 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem – profesorem antropologii, teoretykiem i praktykiem powieści kryminalnych. Podczas spotkania dał wiele wskazówek dla młodych pisarzy, a także opowiedział o swoich pasjach, pracy oraz literackim showbiznesie.

 

Po spotkaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie czytelniczym. Wszystkim

biorącym udział i zwycięzcom gratulujemy wiedzy i dziękujemy za wspólną zabawę!

 

9 maja to dzień panelu wykładowego, który odbył się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Rozpoczął dr hab. Marian Małecki opowieścią o rodzajach zbrodni i kar na przestrzeni wieków. Szczególne zainteresowanie słuchaczy zwróciły te drugie, niejedne bardzo drastyczne.

 

Prawdziwą pochwałę literatury kryminalnej wygłosił prof. Ryszard Koziołek, zwracając uwagę, że to nie rozwiązanie zagadki jest najlepsze, a jej stopniowe rozwiązywanie. Dr Wojciech Śmieja natomiast opowiedział o Roku w trumnie, powieści politycznej Romana Bratnego – jej treści, historii, części kryminalnej oraz recenzjach. Konferencję zakończyła rzecznik Komendy Powiatowej Policji st. asp. Karolina Błaszczyk, opowiadając o przestępstwach w powiecie pszczyńskim oraz własnych doświadczeniach z różnych akcji dochodzeniowych.

 

Popołudniu i wieczorem odbyły się dwa seanse w ramach Pszczyńskiego Klubu Filmowego Dawida Stwory. Widzowie mogli zatopić się w świecie braci Coen oraz klasyce PRLu.

Ostatniego dnia, 10 maja, o 16.30 odbyła się promocja pierwszego pszczyńskiego wydawnictwa kryminalnego – Angielskiego szpiega – książki autorstwa uczestniczek spotkań Klubu Miłośników Powieści Kryminalnych „Pod Lupą” (Agnieszka Kiełbas-Mateja, Elżbieta Gwóźdź; red. Jakub Pieczka). Autorki opowiedziały o swojej pracy, inspiracjach i dalszych planach wydawniczych.

(Książka do nabycia w sekretariacie PCKulu i Biurze Informacji Turystycznej w Bramie Wybrańców w cenie 13zł.).

 

Podczas tego spotkania wręczono także nagrody w konkursie literackim. Nadesłano 7 prac

(wszystkie autorstwa lokalnych gimnazjalistów), które ukażą się jesienią w zbiorczym tomie

opowiadań kryminalnych.

 Trzydniową imprezę zakończyliśmy I Pszczyńskim Głośnym Czytaniem Kryminału. Tym razem można było wysłuchać fragmentów Martwego popołudnia Mariusza Czubaja.

 W imieniu wszystkich organizatorów bardzo chciałbym podziękować uczestnikom naszej przygody z kryminałem i zaprosić na przyszłoroczną edycję.

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy:

– Urząd Miasta Pszczyna

– Starostwo Powiatowe w Pszczynie

– Pszczyńskie Centrum Kultury

– STowarzyszenie  ARTystyczne „take tam...”

– Klub Miłośników Powieści Kryminalnych „Pod Lupą”

– Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

– Pszczyński Klub Filmowy                                                            

– firma Drogród

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.