A- A A+

Za nami 8 edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy 8 polskich nowel:

  • "Sawę" Henryka Rzewuskiego,
  • "Katarynkę" Bolesława Prusa,
  • "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej,
  • "Dym" Marii Konopnickiej,
  • "Sachem" Henryka Sienkiewicza,
  • "Orkę" Władysława Reymonta,
  • "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza,
  • "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego.

W czytaniu wzięli udział zaproszeni goście, w tym pani Burmistrz Barbara Sopot-Zembok, przyjaciele Biblioteki, a także młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie oraz Stowarzyszenia "take tam..." im. Artystów Międzywojnia.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2019 za nami

Lekcje biblioteczne, które stanowią niezwykle ważny punkt na mapie działalności kulturalno-oświatowej Miejsko–Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, powróciły po przerwie. Dla uczestniczących w nich przedszkolaków i uczniów początkowych klas z placówek oświatowych na terenie miasta stanowią znakomitą okazję na odwiedzenie biblioteki, poznanie interesującej literatury oraz wykonywanie zadań plastycznych i ruchowych w gronie rówieśników.
Dzień dobry, nazywam się Wesoły Ryjek :-)


W ten sposób bohater książeczek Wojciecha Widłaka wita się ze swoimi czytelnikami na początku każdej historyjki. Sympatyczny bohater odkrywa świat i do tego samego zachęca maluchy. Ryjek to sympatyczny prosiaczek, posiadacz żółwika przytulankę oraz wspaniałych rodziców.
Tegoroczny październik i listopad upłynął odwiedzającym bibliotekę przedszkolakom na spotkaniu z Wesołym Ryjkiem autorstwa Wojciecha Widłaka.


Zajęcia rozpoczęliśmy od przywitania zabawą przy muzyce. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania opowiadań o przygodach Wesołego Ryjka. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, sprawdzających i rozwijających ich koncentrację, spostrzegawczość. Na otrzymanych wydrukach dzieci miały dorysować twarz Wesołego Ryjka i samodzielnie pokolorować. Z przeczytanego opowiadania pt: "Stukacz" przedszkolaki kolorowały podwórko które widzi Wesoły Ryjek z okna w słoneczny letni dzień i podczas jesiennego deszczu. Na zakończenie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę.
Z pewnością każdy przedszkolak chętnie zaprzyjaźni się z Wesołym Ryjkiem.

8 czerwca pszczyńskie bibliotekarki wyruszyły w świat! Co prawda, ten bliski, bo okolice powiatu pszczyńskiego, ale i tak ujmujący. Trasa prowadziła spod Czytelni w Pszczynie przez Ćwiklice (tutaj złapałyśmy oddech przed Filią MPBP), Rudłotowice do Goczałkowic- Zdroju. Tam ochłody dodał nam deser lodowy, oraz odpoczynek w cieniu odrestaurowanego budynku PKP. Był czas na postój przy stawie i zamoczenie nóg. Przez las oraz między polami dotarłyśmy do ścieżki rowerowej prowadzącej z zapory do Pszczyny. 

Czytaj więcej: Bibliotekarki na rowerach- czyli "Odjazdowy Bibliotekarz 2019"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.