Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie zakończył się kurs podstaw obsługi komputera dla dorosłych „Oswój myszkę”. W czasie 10 spotkań uczestnicy nabywali wiedzę z obsługi komputera i Internetu, uczyli się pisać w edytorze tekstu oraz zgrywać dane na i z komputera. Zdobyta wiedza przydała się w czasie testu sprawdzającego na zakończenie kursu. Każdy kursant otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

 

Miło nam poinformować, że nasza Biblioteka dołączyła do ogólnopolskiej cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica.

Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji.  Academica pozwala obecnie na dostęp do prawie dwóch milionów dokumentów, w tym monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców.

Publikacje są udostępniane zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z pełnym poszanowaniem praw autorskich. Zastosowane w projekcie rozwiązania technologiczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa utworów pozostających pod ochroną prawa autorskiego, które nie mogą być kopiowane ani drukowane. Ze względu na ograniczenia prawno-autorskie system Academica umożliwia dostęp do publikacji chronionych wyłącznie jednemu użytkownikowi na terenie Polski w tym samym czasie, podobnie jak ma to miejsce w systemie tradycyjnych wypożyczeń międzybibliotecznych.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA to realizowany przez Bibliotekę Narodową projekt, który powstał pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i był finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.3: Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Partnerem projektu była Naukowa i Akademicka sieć Komputerowa.

 Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej.

Z możliwościami cyfrowej wypożyczalni można zapoznać się na stronie academica.edu.pl.

Korzystanie z cyfrowej wypożyczalni jest bezpłatne, zarówno dla bibliotek, jak i ich użytkowników.

Zapraszamy do korzystania z cyfrowej wypożyczalni. Załóż indywidualne konto w Centrali MPBP w Pszczynie i sprawdź jak ogromne możliwości wyszukiwania i dostępu do wiedzy daje Academica.

 

Zapraszamy do oglądania wystawy prac Państwa Barbary i Andrzeja Maroszków. Składają się na nią ozdoby wykonane z papierowej wikliny. Będzie je można oglądać w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie (ul. Piastowska 1) do końca stycznia 2015r.

 

Dorota Stasikowska-Woźniak - pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece.
Autorka książek m. in. „Kleopatra”, „Mandragora”, „Żądze Kleopatry”,  „Jak być nowoczesną damą”, „Savoir-vivre przy stole”, „Poradnik nowoczesnej czarownicy”, „W sukience do sukcesu”.

Wydawała kwartalnik literacki „Wyrazy”, była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady's Club” i prowadziła Polski Dom Kreacji. Pisała scenariusze i prowadziła programy telewizyjne (m.in.”Trzecie oko” dla TVP II) i spotkania w Salonie Literackim w Katowicach.
Jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. "Bizneswoman roku", „Skrzydło Merkurego”, „Chapeau bas” Soroptimist International, Stalowego goździka.
Sprowadziła do Polski i społecznie prowadzi organizację pożytku publicznego Dress for Success Poland.

Jednym z działań w ramach dofinansowania z Programu Biblioteki Narodowej i realizacji Priorytetu 2 jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń czytelniczych w ramach działania „Czytanie łączy pokolenia”. 12 grudnia młodzież Publicznego Gimnazjum nr 4 spotkała się z członkiniami Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Centrali MPBP w Pszczynie. Tytułem, który wspólnie omawiano był „Buszujący w zbożu” J. R . Salingera. Lektura okazała się kontrowersyjnym wyborem - dla jednych przyjemna, dla drugich trudna, ale warta przeczytania zarówno przez czytelników w wieku nastu lat jak i trochę starszych.
Goście ponadto mogli poszerzyć swoją wiedzę o ciekawe fakty z życia J. D. Salingera i sprawdzić się ze znajomości treści, odpowiadając na 30 pytań przygotowanych przez gimnazjalistów w ramach szkolnego konkursu czytelniczego „Czytam, więc jestem”.

Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.