A- A A+

 

Ewa Kassala, właściwie Dorota Stasikowska-Woźniak pisarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje.

Autorka licznych książek, wśród nich: Kleopatra,1995; Portret kobiety wieku zatracenia, 1999; Jak być nowoczesną damą, 2009; W sukience do sukcesu, 2013​; Mandragora, 2014; Żądze Kleopatry, 2015; Boska Nefretete, 2016; Hatszepsut, 2017; Królowa Saby, 2019; Maria Magdalena, 2019; Nowoczesna czarodziejka; Twój sukces, 2020.

 

Rozpoczynamy nowy cykl "O pasjach przy kawie. Spotkania z ciekawymi ludźmi z regionu". Naszym pierwszym gościem będzie Katarzyna Garcia Hanusek.
"Kiedy miałam osiem miesięcy, siostra mojej mamy, a dobrze znana pszczynianom siostra Maksymiliana Sojka SSpS wyjechała na misję do Boliwii. Pragnienie bycia częścią tej misji wzrastało razem ze mną. Pierwszy raz poleciałam do tego kraju w 2008r.- na siedem miesięcy..."
Dalszy ciąg tej fascynującej historii z Boliwią w tle będą mogli Państwo usłyszeć już 18 marca 2020 r. o godz. 17:30 w Czytelni MPBP w Pszczynie (ul. Piastowska 1).
Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny.

Pamiętający niezwykle popularną w latach 70. audycję „60 minut na godzinę”, nie zawiedli i przybyli na spotkanie ze swoim ulubieńcem. Jacek Fedorowicz – bo o Nim mowa – jest dyplomowanym artystą malarzem – malarzem sztalugowym, olejnym, niesprzedawalnym. Dlatego postanowił zarobkować we wszystkich innych dziedzinach sztuki poza malarstwem właśnie. I tak próbował swoich sił w zawodzie aktora, scenarzysty, współtwórcy legendarnego teatru studenckiego Bim-Bom, satyryka czy rysownika. Był również autorem niezwykle popularnego programu "Dziennik telewizyjny", który prezentował aktualne wydarzenia polityczne w krzywym zwierciadle. Nie obyło się więc bez licznych anegdot i interpretacji szerokiej twórczości.

Czytaj więcej: Jacek Fedorowicz - malarz niesprzedawalny

11 października w Galerii "13" odbyło się niezwykłe spotkanie. Gościem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie była reporterka i dziennikarka, Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii o księdzu Janie Twardowskim (Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego) Tomaszu i Zdzisławie Beksińskich (Beksińscy. Portret podwójny) oraz Krzysztofie Komedzie (Komeda. Osobiste życie jazzu), laureatka Nagrody Nike 2016 Wybór Czytelników za reportaż 1945. Wojna i pokój. Spotkanie poprowadziła Renata Botor-Pławecka.

Autorka opowiadała o kulisach powstania swojej pierwszej biografii o księdzu Twardowskim, o zainteresowaniu bohaterem, które przyszło z czasem i o jego słynnym "tupeciku". Twardowski rzadko kiedy opowiadał o swoim życiu, a ślady przeszłości skutecznie zacierał. W przeciwieństwie do Zdzisława Beksińskiego, który pozostawił po sobie bogatą korespondencję i nagrywał swój dziennik foniczny. Paradoksalnie unikał kontaktu ze światem – rzadko pokazywał się nawet na własnych wernisażach i nie lubił opowiadać o swoich obrazach. Wyznała, że pisząc o Beksińskich, na miesiąc zamieszkała z rodziną w Sanoku.

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

W czwartkowy wieczór gościliśmy w naszej Czytelni Sławomira Pastuszkę, doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, autora wielu książek o kulturze żydowskiej oraz współorganizatora Spotkań z Kulturą Żydowską w Pszczynie. Pretekstem do spotkania była kolejna publikacja o losach mieszkańców Pszczyny pochodzenia żydowskiego.

Książka "Zostałem tam cztery lata" opowiada o losach, urodzonego w Pszczynie Dawida Danielego. Mimo, że jego młodość głównie związana była z Rybnikiem, wspomnienia z Górnego Śląska zostały na zawsze w jego pamięci. Publikacja jest już drugą z serii o losach pszczyńskich Żydów.

Środki pozyskane z dystrybucji przeznaczone zostaną na dalsze prace porządkowe i remontowe na pszczyńskim kirkucie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.