Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

1 października gościem MPBP w Pszczynie był Dariusz Rekosz - pisarz, autor książek sensacyjno - przygodowych dla dzieci i młodzieży, jak i kryminałów dla dorosłych; animator kultury. Spotkanie miało bardzo ciekawą formę - były to warsztaty detektywistyczne, podczas których uczestnicy poznali zasady tworzenia szyfrów. Jak można zaszyfrować wiadomość? Jak sprawić, by osoby niepowołane nie mogły jej odczytać? Tego i jeszcze wielu innych rzeczy można było nauczyć się podczas spotkania. Testem świeżo nabytych umiejętności była próba samodzielnego rozszyfrowania tekstu przygotowanego przez pisarza. Następnie autor w  dowcipny i przystępny sposób, urozmaicając prezentacjami i filmami opowiedział uczestnikom o swojej twórczości i ciekawych ludziach, których miał przyjemność spotkać na swojej pisarskiej drodze. Na zakończenie były pamiątkowe zdjęcia, rozdawanie autografów, chętni mogli kupić książkę.

W ramach spotkań dzieci i młodzieży z pisarzami 20 września gościem Biblioteki i dzieci ze SP nr 2 był pan Kazimierz Szymeczko.


Urodził się i mieszka w Rudzie Śląskiej. Jest dyplomowanym polonistą i bibliotekarzem. Jego teksty ukazywały się w Guliwerze, Świerszczyku, Nowych Książkach, Twoim Dziecku. Dotąd ukazały się następujące książki: Historia Polski w opowieściach, PoMOLowana Historia – opowieści moli Książkowych, Zemsta budzika. Opowiastki domowe, Pościg za czarna Hondą. Oczywiście w kolejce do druku czekają kolejne.

Kazimierz Szymeczko opowiedział o tym jak zostaje się pisarzem, skąd biorą się pomysły do napisania książki. Pisarz przyznał, że inspiracją była córeczka, której klasyczne baśnie nie wystarczały. Sam musiał wymyślać opowieści o budziku, lampie, kotku i myszce … Opowiadał jak doszło do napisania pierwszej książki Historii Polski w opowieściach, której konsekwencją była PoMOLowana Historia. Oczywiście nie obeszło się bez pytań zadawanych przez dzieci uczestniczące w spotkaniu: o rodzinę, podróże, hobby, o przyjaciół pisarzy, co lubi czytać i o czym pisze.

10 czerwca w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie odbyło się spotkanie autorskie, którego gościem był Łukasz Dębski, twórca literatury dla dzieci. Zadebiutował w 2001 roku zbiorem "Wiórki,wiewiórki i inne bajki wierszem". Pisze wierszowane bajeczki dla dzieci, a także przewodniki turystyczne przeznaczone dla młodych podróżników, np. "Gdzie Portugalczyk wygrzewa stopy, czyli podróże w głąb Europy", "Kierpce, wianki, obwarzanki, czyli wędrówki po Małopolsce". Inne pozycje tego autora to m. in. "Pociąg z literkami", "Krówki i mrówki i inne bajki wierszem". W Krakowie prowadzi Cafe Szafe, miejsce spotkań kulturalnych, które w 2007 roku otrzymało od IBBY nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkania z dziećmi pan Łukasz czytał swoje utwory, prowadził konkursy czytelnicze i detektywistyczne. Młodzi uczestnicy rozwiązywali również zagadkę kryminalną, zawartą w jednym z jego utworów. Obejrzały krótki film animowany pt. "Felicjanek 10", do którego ilustracje wykonała żona autora. Każde dziecko otrzymało także zabawną pamiątkę - autograf autora, wykonany na ręce.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.