A- A A+

Dnia 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jego celem jest rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w dniu narodzin słynnego, duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dlatego w dniach 5 i 12 kwietnia 2016 roku bibliotekarz odwiedził dwie grupy przedszkolaków z oddziału przedszkolnego w Brzeźcach. Dnia 5 kwietnia grupa starszaków wysłuchała baśni "Nowe szaty cesarza", a następnie każde dziecko mogło samodzielnie zaprojektować szaty dla króla i królowej. Starszaki wzięły również udział w zabawie "Prawda, czy fałsz?". Natomiast 12 kwietnia, grupa czterolatków wysłuchała pięknej baśni "Brzydkie kaczątko". Tekst stał się świetną okazją do rozmowy na temat przyjaźni oraz akceptacji. Dzieci wzięły również udział w licznych zabawach ruchowych.

Filia biblioteczna w Brzeźcach przyłączyła się do akcji „Harry Potter – Noc Książek” zorganizowanej przez Wydawnictwo Media Rodzina. Tak więc 17 lutego 2016 roku do biblioteki zawitało osiem dziewcząt, aby zmierzyć się w magicznej walce o Puchar Domów. Uroczystość rozpoczęła się od Ceremonii Przydziału. Czarownice zostały podzielone na 4 Domy: Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff i Ravenlcaw. Dla uczestników przygotowano 5 konkurencji. Jednym z zadań było ułożenie pytania dla drużyny przeciwnej na podstawie wcześniej przeczytanego fragmentu z książki o Harrym Potterze. Kolejnym ciekawym zadaniem, z którym przyszło się zmierzyć młodym czarownicom było odnalezienie imion i nazwisk bohaterów występujących w książkach J.K. Rowling w magicznej wykreślance.
Nie łatwym zadaniem okazało się zapamiętywanie składników eliksiru. Uczestnicy musieli zapamiętać m.in. takie nazwy jak: Mucha siatkoskrzydła, Mięta pieprzowa, Żądło żądlibąka czy Czułki szczuroszczeta. Po emocjonującej walce i podliczeniu punktów okazało się że Puchar Domów zdobyła drużyna Ravenclaw. Tuż za nimi uplasowała się drużyna Hufflepuff. Obie drużyny otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Media Rodzina.
Celem akcji „Harry Potter – Noc Książek” było przekazanie magii niesamowitych książek J.K. Rowling kolejnemu pokoleniu czytelników.


W dniu 2 lutego 2016 roku bibliotekę po raz pierwszy odwiedzili uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 19 w Brzeźcach. Dzieci dowiedziały się czym jest biblioteka publiczna, jaka jest jej rola oraz jakie prawa i obowiązki posiada użytkownik biblioteki. Dowiedziały się również czym jest książka papierowa, mówiona, elektroniczna i brajlowska. Z niewielką pomocą bibliotekarza ustaliły zasady postępowania z książką papierową. Najwięcej emocji wzbudziło samodzielne szperanie w bibliotecznych regałach.

Dnia 9 lutego 2016 roku bibliotekę odwiedzili wyjątkowi goście. Przed południem zawitały do nas przedszkolaki z Brzeźc wraz z wychowawcami. Tematem naszego pierwszego spotkania była bajka. Okazało się, że przedszkolaki doskonale znają bohaterów książek dla najmłodszych. Dzieci wykonywały zakładki do książek, na których nie zabrakło takich postaci jak Kubuś Puchatek, Bob Budowniczy, Krecik czy Reksio. Przedszkolaki z wielką chęcią i zaangażowaniem odpowiadały na wcześniej przygotowane zagadki.
Bibliotekarz pokrótce wyjaśnił najmłodszym czym jest biblioteka oraz co trzeba zrobić, aby z niej korzystać.

Dnia 19.05.2014 r. w bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna z klasą „0” Szkoły Podstawowej w Brzeźcach – wychowawca Anna Matejaszczyk. Tematyka lekcji dotyczyła miejscowości Brzeźce, celem bliższego poznania miejscowości w której mieszkają i wychowują się dzieci. Bibliotekarka przekazała uczniom wiadomości pozyskane od starszych mieszkańców oraz pokazała zdjęcia i książki, które znajdują się w bibliotece. Największe zainteresowania budziły opowiadania o zabawach i grach z czasów ich rodziców i dziadków.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.