A- A A+
Dnia 14 października 1926 roku w Londynie po raz pierwszy ukazała się książka „Kubuś Puchatek” Alana A. Milne. Miś o małym rozumku zaskarbił sobie sympatię dzieci i dorosłych na całym świecie. Stał się niekwestionowanym misiem celebrytą. Najsławniejszym polskim misiem swego czasu był Miś Uszatek. Postać stworzona przez Czesława Janczarskiego i zilustrowana przez Zbigniewa Rychlickiego, podobnie jak w przypadku Kubusia Puchatka doczeka ła się własnego serialu, który okazał się prawdziwym hitem. Niestety niewiele współczesnych dzieci zna tę przesympatyczną postać. Okazją do poznania Misia Uszatka stały się Urodziny Książkowego Misia obchodzone w połowie października w bibliotekach, szkołach i przedszkolach. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy grupę maluszków wraz z wychowawcą Panią Dominiką Kotas. Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie czym jest biblioteka. Następnie dzieci otrzymały układankę, którą musiały prawidłowo ułożyć. Powstał niedźwiadek – bohater spotkania. Najmłodsi chętnie wymieniali imiona misiów znanych im z książek. Podczas spotkania znaleźliśmy również czas na ruch. Odtańczyliśmy „Taniec Misiów”, polegający na wykonywaniu określonych czynności przy popularnej misiowej piosence. Dzieci miały za zadanie odnaleźć w bibliotece ukryte ilustracje przedstawiające Misia Uszatka oraz jego przyjaciół, których poznaliśmy podczas czytania fragmentów z książki o przygodach Misia Uszatka. Dla dzieci przygotowano również książki o misiach znajdujące się w naszej bibliotece. Książki te w najbliższym czasie zostaną przeczytanie dzieciom w przedszkolu przez Panią wychowawczynię.
 
 
 
 
 
*cytat jest fragmentem piosenki "Pora na dobranoc" - autor tekstu: Janusz Galewicz

W dniach 9 i 15 maja naszą bibliotekę odwiedziły dzieci, które 16 maja wezmą udział w spotkaniu autorskim z Ewą Chotomską. Za tekturowym telewizorem przypominającym te na których wielu z nas oglądało m.in. kultowego „Tik-Taka” znajdowały się trzy przedmioty związane z postacią autorki. Pierwsza z nich – fasola, symbolizowała dziecięcy zespół „Fasolki” założony przez Ewę Chotomską i Andrzeja Marka Grabowskiego. Tworzyli oni z innymi twórcami również teksty piosenek dla tego zespołu. Drugim przedmiotem była książka pt. „Zając Poziomka” z listem od Poziomki. Dzieci dowiedziały się, że Ewa Chotomska, podobnie jak jej matka Wanda Chotomska jest pisarką. Trzecim przedmiotem, który znajdował się za telewizorem była fotografia przedstawiająca Ciotkę Klotkę, czyli Ewę Chotomską oraz Pana Tik-Taka, czyli Krzysztofa Marca. Tym razem dzieci dowiedziały się, że Pani Ewa Chotomska pisała scenariusze m.in. do programu Tik-Tak oraz występowała w nim jako Ciotka Klotka. Podczas zajęć była też okazja do przypomnienia sobie kilku piosenek „Fasolek”. Nie zabrakło pląsów i wygibasów.

Dnia 16 maja 2019 gościem SP nr 19 w Brzeźcach była wyjątkowa osoba – Pani Ewa Chotomska. Słynna Ciotka Klotka z kultowego programu "Tik-Tak", córka znanej pisarki Wandy Chotomskiej, scenarzystka, autorka tekstów piosenek dla dzieci oraz pisarka przyjechała do Brzeźc na zaproszenie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. W spotkaniu brały udział 5,6-latki oraz uczniowie klas I i II. Podczas trwającego ponad godzinę spotkania, Pani  Ewa Chotomska opowiedziała dzieciom jak powstają rymy oraz jak w dzieciństwie wspólnie z mamą bawiła się w rymowanie. Nie zabrakło pląsów przy muzyce zespołu „Fasolki”, którego współzałożycielką był nie kto inny jak Pani Ewa. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą, gdyż nasz gość przygotował dla nich mnóstwo pytań i zgadywanek. Spotkanie było bardzo udane, a wszystkim uczestnikom, zarówno tym małym jak i dużym towarzyszył uśmiech.

 

 

Dnia 15 maja 2019 maluszki z Brzeźc po raz kolejny odwiedziły skromne progi naszej biblioteki. Podczas krótkich zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy szanować książki, nie tylko te z biblioteki. Poznały również historię Kici Koci, która razem z mamą po raz pierwszy wybrała się do biblioteki i dowiedziała się co jeszcze można w niej robić oprócz wypożyczania książek. Na zakończenie dzieci pomogły Kici Koci dostać się do biblioteki. Na specjalnej papierowej macie Kicia Kocia zmierzała do celu i podobnie jak w przeczytanym wcześniej opowiadaniu nie ominęła żadnej kałuży.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.