A- A A+

W Bibliotece w Ćwiklicach podczas ferii zimowych odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży, które nigdzie nie wyjechały i pozostały w domu. Dzieci miały do wyboru następujące formy zajęć:

  • zajęcia plastyczne
  • kolorowanki
  • układanie puzzli
  • gry planszowe
  • rebusy i krzyżówki
  • kolorowe czasopisma
  • bezpłatne korzystanie z Internetu

Dzieci brały udział w kreatywnych zabawach, rozwijały swoją wyobraźnię i pomysłowość, a przede wszystkim świetnie się bawiły. Dzięki Bibliotece mogły w sposób bezpieczny i atrakcyjny spędzić czas wolny od zajęć szkolnych. W ten sposób populary­zujemy różne formy spędzania wolnego czasu, rozwijanie zainteresowań i pasji wśród najmłodszych. W za­jęciach uczestniczyły dzieci od czwartego do trzynastego roku życia. Łącznie w zajęciach wzięło udział 40 dzieci.

 

 

Biblioteka w Ćwiklicach w ramach współpracy z Przedszkolem Publicznym nr 10 promuje literaturę wśród najmłodszych. Raz w miesiącu bibliotekarka w stroju wróżki odwiedza dzieci w przedszkolu, aby wprowadzać ich w bajkowy świat. Współpraca, a jednocześnie wielka przygoda przedszkolaków z Ćwiklic z „wróżką Anią” ma już swoją kilkuletnią tradycję. Czytanie książek dostarcza dzieciom niezapomnianych przeżyć, uczy i bawi. 17 grudnia odbyło się przedświąteczne spotkanie, które upłynęło na czytaniu Wigilijnych opowieści. Przedszkolaki w podzięce zaśpiewały wróżce piękne kolędy, a na zakończenie zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie przy choince. Systematycznie prowadzona współpraca przynosi efekty, co jest widoczne zwłaszcza wśród najmłodszych użytkowników biblioteki.

 

Dnia 24 września 2010 Biblioteka w Ćwiklicach oraz Biblioteka w Studzienicach zorganizowały spotkania autorskie z Konradem Małkiem, autorem bajek dla dzieci oraz wierszy publikowanych między innymi w „Gościu Niedzielnym”. Spotkania te odbyły się w Szkole Podstawowej w Ćwiklicach oraz w Szkole Podstawowej w Studzienicach i wzięli w nich udział uczniowie klas 1-3 wraz z opiekunami. W trakcie spotkań pisarz opowiadał dzieciom o świecie roślin i kwiatów oraz podkreślał jak ważna jest dla nas przyroda i wszystko to, co nas otacza. Pan Konrad wtajemniczył dzieci w świat swej baśni ekologicznej „Podaj mi rękę kwiatku”, którą napisał dla swoich córek Magdy i Ani, aby odwdzięczyć się im za to, że są. Książki pana Konrada ilustrowała jego starsza córka Anna. Dzieci ochoczo zadawały wiele pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał , ale również był mile zaskoczony wiedzą naszych najmłodszych uczniów. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały ilustracje z Jego książek wraz z dedykacją pisarza.

„Wszystko zaczyna się od czytania...” Biblioteka w Ćwiklicach w swojej działalności dużą wagę przywiązuje do form pracy promujących książkę i czytanie. Popularyzując ideę głośnego czytania bibliotekarka przez cały rok szkolny spotyka  się cyklicznie z dziećmi klasy „0” w Szkole Podstawowej nr 7, aby wspólnie z nimi poznawać zaczarowany świat książek. Pragnę uświadamiać dzieciom, że książki można nie tylko czytać, ale można o nich rozmawiać, bawić się nimi a także poznawać ich twórców. Wspólnemu czytaniu towarzyszą zabawy dydaktyczne sprawdzające rozumienie tekstu, rozwijające spostrzegawczość i wyobraźnię dzieci.
Dzięki książce dziecko wzbogaca swoje słownictwo, uczy się umiejętności mówienia i słuchania, kształtuje swoją wrażliwość moralną, doskonali pamięć, a także zaspakaja swoją ciekawość poznawczą oraz potrzeby emocjonalne. Stwarzajmy dzieciom możliwości kontaktu z książką i rozwijajmy zapał do książek, pamiętając, że czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka.

Z okazji Tygodnia Bibliotek, 10 maja gośćmi biblioteki w Ćwiklicach były dzieci z Przedszkola nr 10 w tej miejscowości. Spotkanie, w formie lekcji bibliotecznej miało na celu przybliżenie maluchom roli biblioteki, miejsca przyjaznego młodym czytelnikom. Dzieci przekonały się, że tu nie tylko wypożycza się książki, ale także można miło spędzić czas korzystając z gier planszowych, zajęć plastycznych a także z dostępu do Internetu. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały bajki, którą przeczytała im bibliotekarka oraz zapoznały się z nowościami wydawniczymi dla najmłodszych. Na koniec odwiedzin każde dziecko wypożyczyło sobie książeczkę do domu. Mam nadzieję, że nasi mali goście wrócą do nas nie tylko na następne spotkanie, ale także, żeby wypożyczyć kolejną książkę.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.