Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

 BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE – NIE MIJAM – WCHODZĘ” - NIEZAPOMINAJKI

Hasło to przyświeca wszystkim gościom odwiedzającym naszą Bibliotekę. Każdy czytelnik mały czy duży znajdzie coś dla siebie w bibliotecznej podróży.

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Dzisiejszego ranka w Bibliotece gościła grupa Niezapominajek, która była pełna podziwu ileż tu bajek! Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z Biblioteką Publiczną, dlatego też zapoznały się z regulaminem korzystania, rodzajem księgozbioru oraz wachlarzem zajęć, jaki Biblioteka oferuje. Dzieci poznały zasady poszanowania książek, dowiedziały się co oznaczają na półkach rozdzielacze alfabetyczne księgozbioru oraz gdzie się znajduje i co identyfikuje kod kreskowy każdej książki. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć czytania bajki przez panią bibliotekarkę, którą dzieci znają jako wróżkę Anię, z którą spotykają się cyklicznie w przedszkolu. Bohaterowie opowiadania – „Rodzina bobrów” uczą dzieci, jak ważna w życiu jest przyjaźń, tolerancja i gotowość niesienia pomocy innym. Opowieści o ich przygodach pełne są radości i śmiechu, ale niosą też wartości edukacyjne. Okazuje się, że tradycyjna książka jest nadal wielkim przyjacielem dziecka, a Biblioteka jest miejscem przyjaznym młodemu czytelnikowi, gdzie nie tylko wypożycza się książki, lecz można miło i przyjemnie spędzić czas.

”I nagle dziatwa przypadnie z wrzawą:

— Powiedz nam, dziadziu, bajkę ciekawą!

— Jak szedł Twardowski do piekieł bramy?

— O, nie, dziadziusiu! Znamy to, znamy!

— Więc o Madeju, co zbrodnie knował?

— Ach, wiemy: Madej odpokutował!

— To o Kopciuszku w zgrzebnej odzieży?

— Na pamięć umiem, niech dziadziuś wierzy!

— No, to już nie wiem, co rzec w tej sprawie!

— Powiedz nam, dziadziu o… o Warszawie!”

 

Dali mu malcy myśl do gawędy:

Starej Warszawy stare legendy …

Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.

Biblioteka w Ćwiklicach w swojej działalności dużą wagę przywiązuje do form pracy promujących książkę i czytanie.Gośćmi Biblioteki była dziś grupa „Słoneczniki” z naszego przedszkola. Pogadanka na temat Biblioteki oraz księgozbioru zainspirowała dzieci do zadawania mnóstwa pytań, na które każdy przedszkolak otrzymał odpowiedź. Oczywiście nie zabrakło też głośnego czytania, które towarzyszy nam na każdym spotkaniu. Legenda warszawska o „Złotej kaczce” uświadomiła dzieciom, że dzięki pracowitości i dobremu sercu można żyć w dostatku i szczęściu. Nie złoto daje szczęście, lecz dobro i miłość. Lutek odnajduje nagrodę we własnej pracy (jako późniejszy mistrz szewski) i dzieleniu się swoimi dobrami z innymi. Dzieci wykazały się niesamowitą pamięcią szczegółów, co świadczyło o bardzo uważnym słuchaniu i tym samym zasłużyły na obiecaną zabawę w Bibliotece.

Tylko przedszkolaki potrafią zrobić takie wyjątkowe zakładki do książek!

Dzwoneczki miały dziś okazję zaprezentować swoje prace na zajęciach w przedszkolu w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK. Dzięki wizycie „żywego audiobooka” wysłuchały opowiadań z wiejskiego podwórka - „O dobrym wilku” oraz „Kot to jest kot”. Czy można sobie wyobrazić dobrego wilka? Prawda, że to trudne? A jednak są wyjątki. To była historia o wilku łagodnym jak baranek. Był czas nie tylko na pogadankę, ale również na „dotknięcie” książki z Biblioteki.

Jak wiadomo książka z Biblioteki to coś absolutnie wyjątkowego: nie ma prywatnego właściciela, w środku ma kartę lub kod kreskowy na okładce i jest opieczętowana. Dzieci przypomniały sobie dzisiaj na co wskazuje taka pieczątka i gdzie trzeba oddać książkę po przeczytaniu. Kto wie może na następnych zajęciach dzieci zaprojektują pieczęć biblioteczną z którymś ze swoich ulubionych książkowych bohaterów? Po raz kolejny dzieci udowodniły, że nie tylko potrafią uważnie patrzeć, ale również uważnie słuchać. I pewnie bardzo tęsknią za tą chwilą, by książkę przeczytać sobie samemu. To miło być niezależnym. Spotkanie zostało uwiecznione dzięki fotograficznej rejestracji.

„Proszę Pani, chciałabym zorganizować zbiórkę książek dla dzieci. Pomoże mi Pani?”

Takie słowa skierowała Martyna z VI klasy do pani Magdy.
Długo nie trzeba było czekać na efekty tej rozmowy i ruszyła akcja - „Oddam książkę w dobre ręce”.

Dzięki współpracy Biblioteki Publicznej ze Szkołą Podstawową Pani Magda Sojka-Kalicińska wraz z panią Anią Rozmus zorganizowały zbiórkę książek na rzecz wzbogacenia księgozbioru Biblioteki Szkolnej oraz Biblioteki Publicznej w Ćwiklicach. Akcja udowodniła nam jak ważna i cenna jest współpraca i ile dobrego można z niej wydobyć. Zebrano naprawdę wiele wartościowych książek, które w najbliższym czasie wzbogacą księgozbiór Naszej Biblioteki. Bardzo dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za udział w naszej wspólnej akcji. Zapraszamy do korzystania ze zbiorów Biblioteki.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.