A- A A+

Biblioteka w Ćwiklicach od stycznia bieżącego roku prowadzi zautomatyzowaną obsługę czytelników. Wszystkie opisy katalogowe książek znajdują się w systemie bibliotecznym Prolib, dzięki któremu mając dostęp do Internetu czytelnicy mają możliwość przedłużania, zamawiania, rezerwowania zbiorów jak również sprawdzania swojego stanu konta przez swoje internetowe konto czytelnika. W katalogu on-line po wyszukaniu np. tytułu można sprawdzić czy i gdzie jest dana książka aktualnie dostępna. Na prośbę czytelników sprowadzamy książki z innych Bibliotek w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.

O dodatkowe informacje zapytaj osobiście w Bibliotece lub telefonicznie 32/448-22-66

Katalog znajduje się na stronie http://www.biblioteka.pszczyna.pl

Zachęcam do korzystania. W razie pytań służę pomocą.

Dzisiejsze spotkanie upłynęło w wyjątkowo miłej atmosferze. Słuchaniu baśni nie było końca. Słoneczniki z niesamowitą uwagą wysłuchały pięknych baśni - Pani Zima, Śpiąca królewna, Czerwony Kapturek oraz Kot w butach o czym świadczyła później doskonała znajomość treści. Choć te klasyczne baśnie i bajki pochodzą sprzed stuleci, zawarta w nich mądrość jest wciąż aktualna. Dzięki tym opowieściom dzieci zaczynają rozumieć świat, dostrzegać różnicę między dobrem i złem, przezwyciężać ogarniające je często niepokoje i lęki. Baśnie wprowadzają dzieci w świat piękna i czaru. Świadczyły dziś o tym zasłuchane i skupione ich buzie. I choć baśnie uzmysławiają dzieciom jak wiele zła czyha na nie w świecie, to jednak promują wyłącznie dobro. Książka dla dziecka, nawet najmłodszego często jest źródłem wiedzy i inspiracji dlatego powinniśmy zagwarantować dziecku codzienną dawkę takich pozytywnych wartości. Każdy z nas może odnaleźć w świecie bajek piękno, dobro i mądrość.

 

Przepiękne słoneczniki szybciutko pną się w górę.

Są jak słoneczko radosne, rzadko kiedy ponure

Ich uśmiechnięte buzie odwracają się w stronę słońca

i radości w nich nie ma końca

Dzisiejszego poranka grupa Słoneczników przybyła z radością do Biblioteki. Spotkanie przebiegało w formie lekcji bibliotecznej. Dzieci wpierw wysłuchały pogadanki na temat zasad korzystania z Biblioteki, zasad poszanowania książek, rodzaju księgozbioru, jaki się tutaj znajduje oraz poznały wachlarz zajęć jaki oferuje Biblioteka. Przedszkolaki zadawały pytania, na które Pani bibliotekarka chętnie wszystkim dzieciom odpowiadała. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć czytania bajki przez panią bibliotekarkę, którą dzieci znają jako „wróżkę Anię”, z którą spotykali się cyklicznie w przedszkolu.

Czytaj więcej: Moja przygoda z Biblioteką – SŁONECZNIKI

Biblioteczne misie, miśki i niedźwiadki wyczekiwały dzisiaj na powitanie Maczków gromadki, najmłodszej grupy przedszkolaków z naszego Przedszkola. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w Bibliotece, dlatego też wpierw wysłuchały krótkiej pogadanki na temat miejsca, w których się znalazły, zasad korzystania z Biblioteki, rodzaju księgozbioru jaki się tutaj znajduje. Spotkanie połączone zostało z niedawno obchodzonym świętem Pluszowego Misia i Maczki dowiedziały się, że Miś stał się bohaterem wielu utworów literackich i filmowych, a także dziecięcych czasopism. Przypomnieliśmy sobie imiona bohaterów m.in. Kubusia Puchatka, misia Paddingtona, misia Uszatka, Guziczka, Colargola oraz wiele innych. Opowiadanie Marii Kownackiej „Stary zielony miś” było doskonałym bodźcem do rozmowy z dziećmi na temat stosunku emocjonalnego do swoich zabawek oraz konieczności ich poszanowania. Spotkanie uwieczniliśmy pamiątkową fotografią.


„Ojczysty w niebezpieczeństwie”

W ramach projektu „Na tropie ojczystego”, dzięki współpracy międzybibliotecznej oraz współpracy Biblioteki Publicznej w Ćwiklicach ze Szkołą Podstawową nr 7 w dniu dzisiejszym w klasie VII odbyła się lekcja biblioteczna -  „Ojczysty w niebezpieczeństwie”. Młodzi detektywi wzięli udział w niezwykłej przygodzie biorąc udział w książkowych podchodach i rozwiązywaniu językowych zagadek kryminalnych. Podzieleni na grupy otrzymali tajemnicze pudła z zaszyfrowaną wiadomością i ich zadaniem było zdobycie haseł i rozwiązanie zadań.

Najlepsza i najszybsza drużyna otrzymała nagrody w postaci książek.

Zadanie „Na tropie ojczystego” ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim jest wątek detektywistyczny.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.