Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Uprzejmie informujemy, że Filia w Czarkowie będzie nieczynna w dniach 5-10 czerwca 2019 r.

Za utrudnienia przepraszamy.

 23 października 1958 r. belgijski rysownik komiksów, Pierre Culliford, tworzący pod pseudonimem Peyo wprowadził do serii komiksowej "Johan i Pirlouit" nową grupę bohaterów - niebieskie skrzaty. W ten sposób narodziły się Smerfy, które szybko zdobyły tak dużą popularność, że stały się bohaterami oddzielnej serii komiksowej i osiągnęły wielki sukces. Smerfy są również bohaterami filmów i serii animowanej.
Z okazji 60-tych urodzin Smerfów Filia w Czarkowie 22 maja zorganizowała spotkanie dla 5 i 6-latków z przedszkola w Czarkowie. Dzieci, które były pierwszy raz w bibliotece dowiedziały się po co są biblioteki, na czym polega praca bibliotekarza i co trzeba zrobić żeby wypożyczać książki z biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się też co to są komiksy, poznały historię powstania Smerfów i wysłuchały jednej z bajek o tych niebieskich stworkach. Dzieci rozwiązywały również zagadki dotyczące tej bajki i wzięły udział w mini konkursie o Smerfach. Przedszkolaki bezbłędnie rozpoznawały postacie komiksu i podawały ich charakterystyczne cechy świetnie się przy tym bawiąc. W nagrodę za poprawne odpowiedzi otrzymały komiks o Smerfach.
Z okazji obchodzonego w maju Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek "Słoneczka" złożyły pani bibliotekarce życzenia i wręczyły kwiatki.
 

Uprzejmie informujemy, że w dniu 23 maja Filia w Czarkowie będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

Uprzejmie informujemy, że 29 maja (środa) Filia w Czarkowie będzie czynna w godz.: 10.00 -11.50 oraz 15.00 -18.00. Za utrudnienia przepraszamy.

6 maja Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarkowie, na zaproszenie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie odwiedziła jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek książek dla dzieci Renata Piątkowska.
Książki pani Renaty zdobywają czołowe nagrody w licznych konkursach. Autorka otrzymała też nagrodę za całokształt twórczości, Order Uśmiechu, Medal za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka i Medal Ludziom Czyniącym Dobro. W 2018 r. cztery książki pani Renaty zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
Książki Renaty Piątkowskiej są pełne ciepła i humoru, zawierają walor edukacyjny. Autorka podejmuje też tematy poważne. Taka właśnie jest książka pt. "Która to Malala".
Uczniowie klas piątych z Czarkowa z dużym zainteresowaniem wysłuchali historii Malali, nastolatki z Pakistanu, która zaryzykowała swoje życie w obronie sprawiedliwych idei.
Malala była zawsze wesoła i chętna do zabawy chociaż jej imię dosłownie oznacza "pogrążona w smutku". Od koleżanek odróżnia ją to, że nie zakrywa swojej twarzy chustą a w jej ojczyźnie jest to ciężkie przewinienie, prawie tak samo jak zapisywanie na swoim blogu gorzkich słów na temat represyjnego wobec kobiet prawa. W odwecie za działalność na rzecz edukacji kobiet w Pakistanie w 2012 r. terroryści strzelili Malali prosto w twarz. Na szczęście dziewczynka przeżyła zamach a jej głos na temat równości kobiet stał się jeszcze donośniejszy - o Malali usłyszał cały świat, a ona sama otrzymała wiele nagród, w tym Pokojową Nagrodę Nobla.
Historia Malali jest dowodem na to, że warto walczyć i pomagać słabszym.
Mam nadzieję, że spotkanie było też cenną lekcją dla uczniów i od tej pory nie będą traktować nauki i szkoły jak uciążliwej konieczności i docenią tę szansę na  lepsze życie.
W czasie spotkania dzieci wysłuchały też fragmentów książki, które przeczytała lektorka, pani Malwina Kożurno.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.