Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców.
Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930. W Katalonii 23 kwietnia przypada święto narodowe - dzień świętego Jerzego - patrona Katalonii. W tym dniu zgodnie z tradycją kobiety obdarowywano czerwonymi różani a mężczyźni otrzymywali od pań książki. W 1926 r. wydawca Vincent Clavel Andres zaproponował ustanowienie Dnia Książki.
W Polsce Dzień Książki jest obchodzony od roku 2007.
Z tej okazji Filię w Czarkowie odwiedzili uczniowie klasy I Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Dzieci zapoznały się z biblioteką, jej regulaminem i układem książek na półkach. Następnie zapisały się do biblioteki i wypożyczyły książki. Obiecały też często odwiedzać bibliotekę i szanować wypożyczone książki.
W poniedziałek 14 marca 2016 r. Filię w Czarkowie odwiedzili uczniowie klasy III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie.
Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki i dowiedziały się gdzie mają szukać książek dla siebie. Przypomniały, jak należy obchodzić się z wypożyczonymi książkami i dlaczego warto je czytać. Następnie wszystkie dzieci zapisały się do biblioteki i wypożyczyły książki.
 
W ramach "Ferii w bibliotece" w Filii w Czarkowie odbyły się dwa spotkania dla dzieci.
Uczestnicy tych spotkań czytali książki z serii "Czytam sobie w bibliotece" pt."Syrop maga Abrakabry" oraz"Walizka pana Hanumana".
Dzięki tym książką dzieci poznały kulturę krajów Bliskiego Wschodu, dowiedziały się co znaczą nowo poznane słowa, odnalazły te kraje na mapie świata i próbowały ocenić czy są one daleko od Polski. Zapoznały się też z architekturą i muzyką tych krajów.
Jako sprawdzenie czytania ze zrozumieniem opowiedziały treść przeczytanych książek, dopasowały tekst do ilustracji oraz ułożyły ilustracje w odpowiedniej kolejności. Udało im się odszyfrować wiadomości oraz utworzyć własne szyfry. Wykonały również czapki czarodziejów i zamienili się w magów, próbując czy ich czary działają. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy.
 
W roku 2016 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był pod hasłem "Lepszy internet zależy od Ciebie".
Filia w Czarkowie zorganizowała z tej okazji spotkanie dla dzieci.
W czasie dyskusji dzieci przypomniały, że korzystanie z komputera, telefonu i internetu może być bardzo przydatne i dostarczać zabawy ale może też być niebezpieczne. 
Uczestnicy spotkania obejrzeli kreskówki z serii "Owce w sieci", w których owieczki zachowują się jak dzieci. Dzięki tym filmikom dzieci zrozumiały, co może się stać gdy niewłaściwie używamy komputera, telefonu i internetu. Kreskówki te nauczyły również dzieci jak właściwie posługiwać się internetem, żeby ani im ani innym użytkownikom nie stała się krzywda. Dowiedziały się też gdzie szukać pomocy w razie zagrożenia. Dzieci rozwiązywały również zagadki związane z bezpiecznym internetem oraz wykonały plakat mówiący o zasadach bezpiecznego internetu.
 
 W poniedziałek 18-go stycznia 2016 r. Filię w Czarkowie odwiedzili uczniowie klasy II Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie.
Dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki oraz z układem książek na półkach. Przypomniały również na czym polega szanowanie wypożyczonych książek.
Dowiedziały się też jaka jest różnica między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną.
 
Wszyscy uczniowie zapisali się do biblioteki i wypożyczyli książki oraz obiecali regularnie odwiedzać bibliotekę i oddawać książki w wyznaczonym terminie.
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.