Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
"Jan Twardowski w 100. rocznicę urodzin" to tytuł wystawy poświęconej pisarzowi "od biedronek, ziółek, ptaszków". Tak często nazywano ks. Jana Twardowskiego ale pisał również o mniej sprawnych, słabych dzieciach, niósł nadzieję starym, schorowanym ludziom.
Wystawę można było oglądać w Filii w Czarkowie w dniach 8 - 25.06 2015 r.
Obejrzeli ją między innymi uczniowie kl. I ZSP w Czarkowie, którzy 18 czerwca odwiedzili bibliotekę. Dzieci wysłuchały również fragmentów książki ks. Jana Twardowskiego pt. "Od ucha do ucha czyli o uśmiechu i radości".
 
 
"Każde dziecko zasługuje na książkę" to jedno z haseł Fundacji "ABCXXI -Cała Polska czyta dzieciom". XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom był obchodzony w dniach 30.05 - 6.06.2015 r. pod hasłem "Cała Polska Czyta w Bibliotekach". 
Z tej okazji Filia w Czarkowie gościła uczniów klasy I ZSP w Czarkowie. Dzieci  wysłuchały wiersza pt. "Książka" i opowiadania ks. J.Twardowskiego pt. "Z czego się cieszymy".
Młodzi czytelnicy, którzy rozpoczęli swoją przygodę z książką od słuchania teraz czytają już samodzielnie i nie chcą robić sobie wakacji od czytania. Dlatego przyszli do biblioteki publicznej, żeby się zapisać i również w czasie wakacji wypożyczać i czytać książki.
Uczniowie zapoznali się z biblioteką i poznali różnice między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną. Przypomnieli również, że wypożyczone książki należy szanować i oddawać w wyznaczonym terminie. Dzieci dowiedziały się również co oprócz wypożyczania książek można robić w bibliotece.
Z okazji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek obchodzonego w maju tego roku pod hasłem "Wybieram Bibliotekę" Filię w Czarkowie odwiedziło 5 grup przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie.
Dzieci były bardzo przejęte tą wizytą gdyż niektóre z nich były w bibliotece po raz pierwszy ale mimo to bardzo dobrze wiedziały co to jest biblioteka i że książki z biblioteki można wypożyczać do domu. Wiedziały również, że wypożyczone książki należy szanować i oddać w wyznaczonym terminie. 
 
 
Przedszkolaki dowiedziały się jak poznać książkę z biblioteki a także kto pracuje w bibliotece i na czym polega praca pani bibliotekarki. Dowiedziały się też, że każda książka w bibliotece ma swoje miejsce ale książki smucą się gdy ciągle muszą tam stać i bardzo się cieszą gdy dzieci je wypożyczają i czytają.
Przedszkolaki wysłuchały również czytanych przez panią bibliotekarkę bajek:
- "Pszczółki", które mimo brzydkiej pogody odwiedziły bibliotekę 6-go maja wysłuchały bajek pt. "Zabawny piesek" oraz "Franklin mówi kocham Cię",
- "Słoneczka" rozpromieniły bibliotekę 7-go maja i wysłuchały wiersza M. Konopnickiej pt. "Stefek Burczymucha" oraz wiersza J. Tuwima pt. "Okulary". Pani wychowawczyni wypożyczyła również kilka książek, które przeczyta im w przedszkolu,
- 7-go maja w bibliotece zjawiły się również "Zajączki" i wysłuchały bajki pt. "Franklin boi się burzy",
- tego samego dnia do biblioteki zawitały jeszcze "Żabki" i wysłuchały bajki pt."Zabawny piesek",
- 11-go maja bibliotekę odwiedziły "Motylki" - wysłuchały bajki pt. "Masza i niedźwiedź".
 
   
Wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem i uwagą wysłuchały czytanych bajek i bezbłędnie potrafiły odpowiedzieć na pytania związane z ich treścią. Dowiedziały się również dlaczego warto czytać książki; co to znaczy że "bajki uczą i bawią" i co zrobić,żeby zapisać się do biblioteki. Niektóre przedszkolaki już popołudniu wróciły do biblioteki z rodzicami, żeby się zapisać i wypożyczyć książki.
Pani bibliotekarka z okazji Dnia Bibliotekarza otrzymała od dzieci piękne kwiatki i własnoręcznie wykonane laurki . "Słoneczka" wykonały również ilustracje do czytanych bajek, które można oglądać na wystawie w bibliotece.
W kwietniu br. minęła 10-ta rocznica śmierci wielkiego Polaka - Jana Pawła II. W związku z tym Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II. 18-go maja minęła również 95-ta rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Z tej okazji 21-go maja klasa VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie wzięła udział w lekcji bibliotecznej przygotowanej i przeprowadzonej przez panią kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego MPBP w Pszczynie Jolantę Kalafarską. Temat lekcji brzmiał: "Jan Paweł II nie tylko wielki człowiek, wielki papież ale i wielki poeta, pisarz".
 
 
Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie życiorys Papieża przedstawiony na tle skomplikowanych wydarzeń historycznych ale przede wszystkim poznać mało im znane wiersze Karola Wojtyły. Dzieci brały czynny udział w lekcji, recytując poezję wielkiego poety. Szczególnie zapadł wszystkim w pamięć wiersz pt. "Dzieci", skierowany głównie do młodego pokolenia. Wysłuchały też między innymi fragmentów "Tryptyku rzymskiego" oraz fragmentów książki M. Szołtyska pt. "Karol Wojtyła jako młodzieniec, ksiądz, biskup i Papież na Górnym Śląsku". Wielką miłość Karola Wojtyły do literatury i książek poznali również z opowiadania "Pożeracz książek",które jest fragmentem książki J. Krzyżanek pt. "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem".
 
23 kwietnia obchodzony jest, ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Filia w Czarkowie zorganizowała spotkanie z przedszkolakami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie.
 W czasie spotkania "Słoneczka " i "Zajączki" dowiedziały się jak powstają, jakie są ich rodzaje, do czego służą i gdzie "mieszkają" książki.
Dzieci wysłuchały też baśni "O koguciku Złotym Grzebyku" oraz poznały japońską sztukę przedstawiania historyjek za pomocą obrazków. W teatrzyku Kamishibai obejrzały historyjkę pt. "Szukając Marudka".
"Słoneczka " i "Zajączki" z dużym zainteresowaniem i uwagą wysłuchały czytanych bajek o czym świadczyły bezbłędne odpowiedzi na pytania związane z ich treścią.
Przedszkolaki przygotowały również własnoręcznie książeczkę pt."W bibliotece", w której narysowały jak wyobrażają sobie bibliotekę i pracę pani bibliotekarki. Na zakończenie umówiły się na kolejne spotkanie w bibliotece.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.