A- A A+

22 czerwca po raz kolejny Filię w Czarkowie odwiedziła grupa 4-5-latków z ZSP w Czarkowie.
Tym razem tematem spotkania był "Baśniowy świat Andersena". "Pszczółki" mogły obejrzeć wystawę poświęconą H. Ch. Andersenowi oraz wysłuchały baśni pt. "Brzydkie kaczątko" i "Księżniczka na ziarnku grochu". Dzieci pokolorowały również kolorowanki przedstawiające postacie z przeczytanych baśni. Prace te można oglądać na wystawce w bibliotece. Przedszkolaki oglądały również inne bajki i wybrały kilka, które pani wychowawczyni wypożyczyła i przeczytała im w przedszkolu.
Było to ostatnie przed wakacjami spotkanie z "Pszczółkami" ale mam nadzieję, że we wrześniu znów się spotkamy i dalej będą brać udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
 
 
"Każde dziecko zasługuje na książkę" to jedno z haseł Fundacji "ABCXXI -Cała Polska czyta dzieciom". XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom był obchodzony w dniach 30.05 - 6.06.2015 r. pod hasłem "Cała Polska Czyta w Bibliotekach". 
Z tej okazji Filia w Czarkowie gościła uczniów klasy I ZSP w Czarkowie. Dzieci  wysłuchały wiersza pt. "Książka" i opowiadania ks. J.Twardowskiego pt. "Z czego się cieszymy".
Młodzi czytelnicy, którzy rozpoczęli swoją przygodę z książką od słuchania teraz czytają już samodzielnie i nie chcą robić sobie wakacji od czytania. Dlatego przyszli do biblioteki publicznej, żeby się zapisać i również w czasie wakacji wypożyczać i czytać książki.
Uczniowie zapoznali się z biblioteką i poznali różnice między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną. Przypomnieli również, że wypożyczone książki należy szanować i oddawać w wyznaczonym terminie. Dzieci dowiedziały się również co oprócz wypożyczania książek można robić w bibliotece.
"Jan Twardowski w 100. rocznicę urodzin" to tytuł wystawy poświęconej pisarzowi "od biedronek, ziółek, ptaszków". Tak często nazywano ks. Jana Twardowskiego ale pisał również o mniej sprawnych, słabych dzieciach, niósł nadzieję starym, schorowanym ludziom.
Wystawę można było oglądać w Filii w Czarkowie w dniach 8 - 25.06 2015 r.
Obejrzeli ją między innymi uczniowie kl. I ZSP w Czarkowie, którzy 18 czerwca odwiedzili bibliotekę. Dzieci wysłuchały również fragmentów książki ks. Jana Twardowskiego pt. "Od ucha do ucha czyli o uśmiechu i radości".
 
 
W kwietniu br. minęła 10-ta rocznica śmierci wielkiego Polaka - Jana Pawła II. W związku z tym Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II. 18-go maja minęła również 95-ta rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Z tej okazji 21-go maja klasa VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie wzięła udział w lekcji bibliotecznej przygotowanej i przeprowadzonej przez panią kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego MPBP w Pszczynie Jolantę Kalafarską. Temat lekcji brzmiał: "Jan Paweł II nie tylko wielki człowiek, wielki papież ale i wielki poeta, pisarz".
 
 
Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie życiorys Papieża przedstawiony na tle skomplikowanych wydarzeń historycznych ale przede wszystkim poznać mało im znane wiersze Karola Wojtyły. Dzieci brały czynny udział w lekcji, recytując poezję wielkiego poety. Szczególnie zapadł wszystkim w pamięć wiersz pt. "Dzieci", skierowany głównie do młodego pokolenia. Wysłuchały też między innymi fragmentów "Tryptyku rzymskiego" oraz fragmentów książki M. Szołtyska pt. "Karol Wojtyła jako młodzieniec, ksiądz, biskup i Papież na Górnym Śląsku". Wielką miłość Karola Wojtyły do literatury i książek poznali również z opowiadania "Pożeracz książek",które jest fragmentem książki J. Krzyżanek pt. "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem".
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.