Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Czytanie dzieciom nie tylko buduje więź między rodzicem i dzieckiem ale również uczy wrażliwości, empatii, głębszego przeżywania i rozumienia emocji. Uczy również myślenia i poszerza wiedzę a to wszystko jest dziecku potrzebne, by w przyszłości umiało radzić sobie samodzielnie w coraz bardziej skomplikowanym świecie.
Dlatego Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Filia Biblioteczna w Czarkowie M-PBP w Pszczynie wzięli udział w XI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Uczniowie kl I po raz kolejny spotkali się z panią bibliotekarką z biblioteki publicznej i wysłuchali pouczającej książeczki z serii o Franklinie pt. "Franklin mówi kocham cię", która należy do Złotej Listy Książek Do Czytania Dzieciom opracowanej przez Fundację ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom.
Ważne jest nie tylko, że dzieciom czytamy, ale również co czytamy, gdyż przy pomocy książek wpływamy na język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości dziecka.
Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, CODZIENNIE i wybierajmy książki z" Przewodnika po Dobrych Książkach".

Z okazji obchodzonego w maju Tygodnia Bibliotek, 28 maja w Filii w Czarkowie odbyła się lekcja biblioteczna dla klasy I.
Uczniowie wysłuchali wiersza Anny Kamieńskiej pod tytułem "Książka", z którego dowiedzieli się co to znaczy, że "książka uczy i bawi". Poznali też różnicę między biblioteką szkolną a biblioteką publiczną. Rozwiązywali również zagadki, które uczyły jak postępować z książka i jak ją szanować.
Lekcja była połączona z uroczystym przyjęciem uczniów do grona czytelników biblioteki. Dzieci złożyły przyrzeczenie i zobowiązały się szanować książki. Obiecały również często odwiedzać bibliotekę i regularnie oddawać książki.

Biblioteka w Czarkowie w czasie tegorocznych ferii zimowych wzięła udział w projekcie "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece".

W ramach tego projektu pod hasłem "Ferie z filmem w bibliotece", 7 lutego zaprezentowano film pt. "Krokodyle z przedmieścia" pochodzący ze zbiorów edukacyjnych programu "Jeden świat - kluby filmowe".
Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film o dziecięcym gangu, poruszający ważne dla nich tematy. Poznały problemy codziennego życia niepełnosprawnego Kaia oraz wynikające stąd trudności w integracji z rówieśnikami. Mogły docenić jak ważne jest zdrowie i jak łatwo można go stracić. Zobaczyły również do jakiej tragedii mogłaby doprowadzić nieodpowiedzialna zabawa, jaką był "egzamin na Krokodyla". Z zapartym tchem obserwowały również odważną akcję Krokodyli przeciwko złodziejom.
Po obejrzeniu filmu, przy słodkim poczęstunku dzieci odpowiadały na pytania dotyczące problemów poruszanych w filmie oraz wzięły udział w dyskusji na temat różnicy między odwagą a brawurą.

W dniu 22-go marca 2012r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarkowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dotyczący znajomości lektury K. Makuszyńskiego "Szaleństwa panny Ewy" zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarkowie oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie Filia w Czarkowie.

W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny z klas V i VI z trzynastu szkół podstawowych.
Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością lektury i udowodnili, że książki K. Makuszyńskiego nadal bawią i są chętnie czytane przez dzieci i młodzież.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe :
I miejsce - SP nr 8 w Rudołtowicach - Patrycja Stupak i Kinga Indeka
II miejsce - SP nr 12 w Studzionce - Martyna Golda i Natalia Jaworska
III miejsce - SP nr 19 w Brzeźcach - Kinga Kania i Jolanta Poręba

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Filia w Czarkowie zaprasza na „Ferie z filmem w bibliotece”.

Prezentowane będą filmy pochodzące ze zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe”, programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz zasobów własnych programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece".

Projekt  „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt jest darmowy i przeznaczony dla bibliotekarzy i użytkowników bibliotek.

 

6.02 (poniedziałek) godz. 10:00 "Krokodyle z przedmieścia"

 

Wstęp wolny.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.