A- A A+

Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Oskara Kolberga. Z tej okazji w Filii Bibliotecznej w Czarkowie w dniach od 19 do 31.05.2014 r. można było oglądać wystawę poświęconą temu wybitnemu etnografowi, folkloryście i kompozytorowi.

21 listopada 2013 r. Filię w Czarkowie odwiedzili uczniowie klasy III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie.
Dzieci przeprowadziły wywiad z panią bibliotekarką. Interesowała ich historia naszej biblioteki. Pytały np.: od kiedy istnieje biblioteka publiczna w Czarkowie?; Ile lat ma najstarsza książka?; Ile jest książek w bibliotece? Zadawały również pytania dotyczące pracy bibliotekarza.
Po zapoznaniu się z regulaminem wypożyczeń uczniowie, którzy nie byli jeszcze czytelnikami naszej biblioteki zapisali się, wypożyczyli książki i obiecali oddawać je w wyznaczonym terminie.
 

Biblioteka w Czarkowie po raz kolejny wzięła udział w akcji "Ferie z filmem w bibliotece", która została przygotowana w ramach programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece" we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz programem "Jeden świat - kluby filmowe". W ramach akcji w bibliotece wyświetlono dwa filmy:

14-go lutego przedstawiono film pt. "Kultura remiksu". Film ten mówi o wojnie toczącej się pomiędzy grupą popierającą przestrzeganie praw autorskich a grupą , która ich nie uznaje. Przedstawicielem tej drugiej jest Girl Talk - muzyk miksujący i przerabiający całą klasykę muzyki rozrywkowej. Po filmie odbyła się dyskusja na temat przestrzegania praw autorskich.

21-go lutego dzieci obejrzały film pt. "Sekret Eleonory". W bajce tej siedmioletni Natanael, który jeszcze nie umie czytać otrzymuje w spadku po starej ciotce kolekcje książek. Nat odkrywa, że woluminy służą za schronienie wszystkim bohaterom dziecięcej literatury. Dzieci śledziły przygody Nata z dużym zainteresowaniem a następnie odpowiadały na pytania związane z filmem oraz odgadywały zagadki na temat bajkowych postaci. Wysłuchały również ulubionej bajki pt. "Kopciuszek".

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Tuwima. Z tej okazji Filia w Czarkowie MPBP w Pszczynie wspólnie z ZSP w Czarkowie zorganizowała kilka konkursów mających na celu przypomnienie i przybliżenie dzieciom sylwetki Juliana Tuwima.
Klasy drugie brały udział w konkursie recytatorskim i w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranego wiersza poety, natomiast w klasach trzecich przeprowadzono konkurs czytelniczy ze znajomości wiersza J. Tuwima pt. "Lokomotywa".
Dzieci wykazały się dużymi zdolnościami recytatorskimi, plastycznymi oraz bardzo dobrą znajomością poezji J. Tuwima.
Wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło na uroczystym apelu, w czasie którego jeszcze raz przypomniano sylwetkę poety a uczniowie przedstawili inscenizację do wiersz J. Tuwima pt. "Rzepka".
Zorganizowano również pokonkursową wystawę prac plastycznych, którą można było oglądać w bibliotece.

 

Wakacje z Tuwimem:
Jak co roku w okresie letnich wakacji Filię w Czarkowie chętnie odwiedzały dzieci.
Tegoroczne wakacyjne spotkania były związane z poezją Juliana Tuwima.  Dzieci słuchały czytanych przez bibliotekarkę dobrze znanych ale i tych mniej znanych wierszy poety a następnie w czasie godzin gier i zabaw rozwiązywały zagadki literackie oraz brały udział w konkursie czytelniczym związanym z poezją Juliana Tuwima.

W okresie letnich wakacji w Filii bibliotecznej w Czarkowie odbywały się "godziny konkursów, zabaw i zagadek literackich". Dzieci, które nie wyjechały na wakacje chętnie spędzały wolny czas w bibliotece i brały udział w zajęciach, które pogłębiały i utrwalały ich wiadomości na temat literatury dziecięcej. Dzieci mogły również korzystać z komputera min. z kursu języka angielskiego FunEnglish.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.