Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Rok 2013 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Tuwima. Z tej okazji Filia w Czarkowie MPBP w Pszczynie wspólnie z ZSP w Czarkowie zorganizowała kilka konkursów mających na celu przypomnienie i przybliżenie dzieciom sylwetki Juliana Tuwima.
Klasy drugie brały udział w konkursie recytatorskim i w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranego wiersza poety, natomiast w klasach trzecich przeprowadzono konkurs czytelniczy ze znajomości wiersza J. Tuwima pt. "Lokomotywa".
Dzieci wykazały się dużymi zdolnościami recytatorskimi, plastycznymi oraz bardzo dobrą znajomością poezji J. Tuwima.
Wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło na uroczystym apelu, w czasie którego jeszcze raz przypomniano sylwetkę poety a uczniowie przedstawili inscenizację do wiersz J. Tuwima pt. "Rzepka".
Zorganizowano również pokonkursową wystawę prac plastycznych, którą można było oglądać w bibliotece.

 

Wakacje z Tuwimem:
Jak co roku w okresie letnich wakacji Filię w Czarkowie chętnie odwiedzały dzieci.
Tegoroczne wakacyjne spotkania były związane z poezją Juliana Tuwima.  Dzieci słuchały czytanych przez bibliotekarkę dobrze znanych ale i tych mniej znanych wierszy poety a następnie w czasie godzin gier i zabaw rozwiązywały zagadki literackie oraz brały udział w konkursie czytelniczym związanym z poezją Juliana Tuwima.

Biblioteka w Czarkowie po raz kolejny wzięła udział w akcji "Ferie z filmem w bibliotece", która została przygotowana w ramach programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece" we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz programem "Jeden świat - kluby filmowe". W ramach akcji w bibliotece wyświetlono dwa filmy:

14-go lutego przedstawiono film pt. "Kultura remiksu". Film ten mówi o wojnie toczącej się pomiędzy grupą popierającą przestrzeganie praw autorskich a grupą , która ich nie uznaje. Przedstawicielem tej drugiej jest Girl Talk - muzyk miksujący i przerabiający całą klasykę muzyki rozrywkowej. Po filmie odbyła się dyskusja na temat przestrzegania praw autorskich.

21-go lutego dzieci obejrzały film pt. "Sekret Eleonory". W bajce tej siedmioletni Natanael, który jeszcze nie umie czytać otrzymuje w spadku po starej ciotce kolekcje książek. Nat odkrywa, że woluminy służą za schronienie wszystkim bohaterom dziecięcej literatury. Dzieci śledziły przygody Nata z dużym zainteresowaniem a następnie odpowiadały na pytania związane z filmem oraz odgadywały zagadki na temat bajkowych postaci. Wysłuchały również ulubionej bajki pt. "Kopciuszek".

Filia w Czarkowie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie zaprasza młodzież i dorosłych na bezpłatny, interaktywny i multimedialny kurs języka angielskiego.
"Angielski 123 w bibliotece" to kurs przeznaczony dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się języka angielskiego lub znają jego podstawy. Kurs jest skonstruowany tak by jego uczestnik uczył się myśleć po angielsku. Składa się z 4 poziomów, podzielonych na 22 lekcje. Zawiera ponad tysiąc interaktywnych ćwiczeń takich jak dialogi, gry czy fotolekcje.
Każdy, kto przyjdzie do biblioteki może samodzielnie skorzystać z kursu.
Więcej informacji w bibliotece lub pod numerem telefonu 32 448 47 64.

W okresie letnich wakacji w Filii bibliotecznej w Czarkowie odbywały się "godziny konkursów, zabaw i zagadek literackich". Dzieci, które nie wyjechały na wakacje chętnie spędzały wolny czas w bibliotece i brały udział w zajęciach, które pogłębiały i utrwalały ich wiadomości na temat literatury dziecięcej. Dzieci mogły również korzystać z komputera min. z kursu języka angielskiego FunEnglish.

Czytanie dzieciom nie tylko buduje więź między rodzicem i dzieckiem ale również uczy wrażliwości, empatii, głębszego przeżywania i rozumienia emocji. Uczy również myślenia i poszerza wiedzę a to wszystko jest dziecku potrzebne, by w przyszłości umiało radzić sobie samodzielnie w coraz bardziej skomplikowanym świecie.
Dlatego Zespół Szkolno-Przedszkolny oraz Filia Biblioteczna w Czarkowie M-PBP w Pszczynie wzięli udział w XI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Uczniowie kl I po raz kolejny spotkali się z panią bibliotekarką z biblioteki publicznej i wysłuchali pouczającej książeczki z serii o Franklinie pt. "Franklin mówi kocham cię", która należy do Złotej Listy Książek Do Czytania Dzieciom opracowanej przez Fundację ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom.
Ważne jest nie tylko, że dzieciom czytamy, ale również co czytamy, gdyż przy pomocy książek wpływamy na język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości dziecka.
Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, CODZIENNIE i wybierajmy książki z" Przewodnika po Dobrych Książkach".

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.