Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK  -  6.05.2014 Filia Jankowice zaprosiła klasy I Szkoły Podstawowej.

Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej pt."Biblioteka bez tajemnic".

 
W ramach lekcji poznały zasady korzystania z biblioteki, jakim księgozbiorem biblioteka dysponuje. W ramach hasła tegorocznych obchodów: BIBLIOTEKA ŁĄCZY POKOLENIA" -  Legendy Polskie dzieciom przeczytała emerytowana przedszkolanka. Na zakończenie spotkania dzieci odpowiadały na zadane im zagadki, w nagrodę otrzymały lizaki i kolorowe naklejki.

Od 5.05.2014 do 16.05.2014 w Filii Jankowice można obejrzeć wystawę: ,,Pisarz na tropach przygód Tomka".

Autor przedstawianych prac: DAWID KOTEJA
Właściciel ekspozycji : INSTYTUT KULTURY "KATOWICE -  MIASTO OGRODÓW" Instytucja pośrednicząca w udostępnianiu ekspozycji : BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Czytelnicy filii mają okazje przypomnieć sobie książki Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego przedstawione na 10 kolorowych planszach,a młodych czytelników wystawa ta zachęci do zapoznania się z powieściami Alfreda Szklarskiego. Książki A.Szklarskiego ukazały się nakładem 11 milionów egzemplarzy.

 

Drugi tydzień ferii w filii Jankowice upłynął pod hasłem  - WIKLINOWY ZAWRÓT GŁOWY. Na prośbę dzieci i rodziców podczas ferii przez 4 dni w bibliotece odbyły się warsztaty wyrobu i wyplatania wikliny papierowej. Warsztaty były kontynuacją warsztatów przeprowadzonych podczas X WYSTAWY RĘKODZIEŁA. Warsztaty dla dzieci poprowadzili p.Barbara i p. Andrzej  Maroszkowie.

28.01.2014 - dzieci uczyły się zwijania i klejenia wikliny papierowej. Tego dnia formowali z drutu serce, p. Andrzej serca obcęgami mocował, i odbyło się wielkie oplatanie uformowanego serca. Pani Basia cierpliwie tłumaczyła i pomagała dziewczynkom w tej trudnej i wymagającej anielskiej cierpliwości pracy.

29.01.2014 - dziewczyny uczyły się robienia papierowych kwiatów. Poznały tajniki wyrobu róż i goździków z krepy papierowej. Kwiaty stanowiły dekoracje do wiklinowego serca i do wiklinowego rożka, który będzie wyplatany w czwartek.

30.01.2014 - tego dnia odbyło się wyplatanie rożków i wianków wiklinowych. Dziewczynki poznawały tajniki wyplatania i sklejania wikliny papierowej. Dzieci opanowały trudną sztukę rozpoczynania i zakończenia wiklinowych wyrobów.

 

31.01.2014 - piątek upłynął pod znakiem ozdabiania swoich prac papierowymi kwiatami. Rożki stanowiły podstawę  bukietu kwiatów i w ten sposób powstały bardzo efektowne kolorowe bukiety. Na zakończenie p.Basia dla każdej dziewczynki na pamiątkę wspólnej pracy i zabawy wykonała wiklinowy rożek. Zadaniem dla dzieci będzie udekorowanie go w domu.

Na zakończenie dzieci za dzielną prace otrzymały lizaki. Codziennie zajęcia trwały od godz. 14 do  godz.16. W zajęciach WIKLINOWY ZAWRÓT GŁOWY brało udział 20 dziewczynek.
Materiały na zajęcia dziewczynki miały we własnym zakresie.

Od 1 marca 2014 do 30 kwietnia 2014 w lokalu biblioteki w Jankowicach można obejrzeć wystawę prac z wikliny papierowej  p. Barbary i p. Andrzeja Maroszek.
Wystawa ta stanowi źródło inspiracji dla osób, które pasjonują się wikliną papierową. Na wystawie można zobaczyć wiklinowe koszyczki, kurki, zajączki, miseczki, jajka, osłonki na doniczki.
Za zgodą autorów prac czytelnicy mogą odwzorowywać wzory, kształty, a także sploty jakimi te prace zostały wykonane. Wystawa ta jest też niebanalną wiosenną ozdobą lokalu i kontynuacją warsztatów wyrobu wikliny papierowej jakie miały miejsce podczas X wystawy rękodzieła i warsztatów przeprowadzonych podczas ferii zimowych WIKLINOWY ZAWRÓT GŁOWY.

Artystyczne ferie w filii Jankowice odbyły się w dniach od 20.01.2014 do 24.01.2014.

20.01.2014 - dzieci zapoznały się z kreatywnym recyklingiem. Z rolek pozostałych po papierze toaletowym wykonywały sowę. Praca polegała na precyzyjnym uformowaniu kształtu sowy, pomalowaniu, wycięciu elementów(oczy, skrzydła) i oklejeniu sowy.

21.01.2014 - z okazji dnia babci dzieci szyły dla swojej babci igielniki. Trzeba było wybrać kształt, wyciąć filc według szablonu, zszyć i wypchać watą oraz ozdobić igielnik. Dzieci z wielkim zapałem i starannością wykonywały swój prezent.

 

22.01.2014 - z okazji dnia dziadka dzieci robiły ramki na zdjęcia. Praca polegała na wycięciu ramki z kartonu i ozdobieniu jej czyli wyklejeniu ozdobnie uformowanym papierem, pomalowaniu, a po wyschnięciu nastąpiło wielkie ozdabianie brokatem i cekinami. W domu należało przykleić swoje zdjęcie i prezent dla dziadka był gotowy.

 

23.01.2014 - tego dnia dzieci nauczyły się wykonywania ozdobnych opakowań na prezenty. Według otrzymanych szablonów odrysowywali kształty, potem było precyzyjne cięcie i sklejanie, składanie ozdobnych pudełek. Każdy dowolnie swoje pudełko ozdabiał.

24.01.2014 - dzieci wykonywały ozdobny niepowtarzalny notes.Składanie kartek, przewiązywanie i najważniejszą rzeczą było wykonanie ozdobnej, niepowtarzalnej okładki. Kreatywność dzieci w doborze materiałów dekoracyjnych, precyzja i staranność wykonania swojego niepowtarzalnego notesu była godna podziwu.Codziennie w zajęciach brało udział 22 dzieci.
Zajęcia prowadziła mgr Barbara Hlubek.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.