Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Miejsko Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Filia Jankowice była organizatorem 9 wystawy rękodzieła. Wystawy rękodzieła w Jankowicach odbywają się od 10 lat . W2012 roku swoje prace pokazało 20 twórców. Na wystawie można było zobaczyć różne formy i techniki rękodzieła:
- obrazy olejne - Monika Poloczek, Michalina Komander
-witraże- Magda Kunysz- Pudełko,
- ręcznie wykonaną biżuterię-Barbara Hlubek, Anna Pośpiech, Małgorzata Utrata, Weronika Żołnierek,
- ozdoby świąteczne wykonane z kory, mchu i szyszek, flizeliny, włóczki-Jolanta Gąska, Dorota Kościelny,
- bombki choinkowe wykonane techniką decoupage-Helena Targiel,
- misternie wykonane kartki świąteczne-Małgorzata Utrata,Anna Pośpiech,
- ozdoby wykonane z wikliny papierowej-Karina Kryczka,
- narzuty i poduszki wykonane techniką patchworkową wykonane z tkaniny bawełnianej i z jedwabiu naturalnego-Grażyna Hurny,
- ozdoby choinkowe bombki i gwiazdki wykonane szydełkiem-Barbara Moń, Maryla Mazur, Wiesława Cichy,
- serwetki i obrusy wykonane na drutach,szydełkiem i koronką klockową-Maryla Mazur,
- haftowane firanki, obrazy, świąteczne ozdoby wykonane haftem krzyżykowym- Marta Pniok,
- bieżniki, serwetki haftowane haftem richelieu i haftem angielskim i krzyżykowym-Lidia Faruga
- obrazy olejne-Zosia Siwy uczennica Gimnazjum Plastycznego w Bielsku - Białej,
- figurki gipsowe i pudełka zdobione metodą decoupage- Asia Moń uczennica Szkoły Podstawowej w Jankowicach,
- przedmioty codziennego użytku zdobione metodą decoupage oraz biżuterię-Maria Siwy,
Po raz pierwszy wystawa rękodzieła połączona była z warsztatami, na których można było zapoznać się 4 grudnia- z techniką szydełkowania,robienia na drutach i techniką koronki klockowej, 5 grudnia techniką decoupage.W warsztatach wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowicach i Studzienicach, oraz młodzież i dorośli odwiedzający wystawę.
Wystawa odbyła się w dniach od 4 do 6 grudnia 2012 roku w budynku OSP w Jankowicach.
Współorganizatorami była Rada Sołecka i OSP w Jankowicach.
Wystawę zobaczyły 452 osoby.

 

11 listopada 2012 roku z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI odbył się koncert 40 - osobowej orkiestry dętej działającej przy GOK Miedźna. Koncert odbył się w kościele p.w. św. Izydora o godz. 16.00. Podczas koncertu orkiestra zagrała pieśni patriotyczne, utwory znanych wykonawców jak ABBA, utwory Straussa. Koncert zachwycił wszystkich, którzy zechcieli skorzystać z zaproszenia. Akustyka w kościele i dużo miejsca dla słuchających były dodatkowym walorem dla brzmienia orkiestry i odbioru słuchających. Kapelmistrz Piotr Olearczyk i jego 40 osobowa orkiestra byli mile zaskoczeni tak serdecznym odbiorem słuchających i chętnie wykonali 2 utwory na bis. Obiecali, że do Jankowic chętnie na koncert jeszcze przyjadą. Na zakończenie proboszcz tutejszej parafii zaprosił wszystkich wykonawców na kawę i kołocz. Koncertu wysłuchało około 400 osób. Z zaproszenia skorzystali także pensjonariusze Domu Opieki Społecznej z terapeutami. Koncert ten mógł się odbyć dzięki uprzejmości księdza proboszcza Eugeniusza Chudka i finansowemu wsparciu Rady Sołeckiej w Jankowicach. Filia Miejsko Powiatowej Biblioteki Publicznej w Jankowicach była pomysłodawcą i współorganizatorem tego koncertu.

Dzieci korzystające z księgozbioru biblioteki w Jankowicach otrzymały bardzo sympatyczny prezent od Św. Mikołaja. Kącik dziecięcy został wyposażony w mebelki- stolik i 4 krzesełka. Od dziś w wygodny sposób dzieci mogą w bibliotece przeglądać książeczki, które chcą wypożyczyć. Mogą też poczytać na miejscu. Meble zostały zakupione ze środków Rady Sołeckiej w Jankowicach. Serdecznie dziękuję w imieniu dzieci.

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej Filia Jankowice odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci. W dniach od 1.08 - 7.08.2012 w bibliotece grupa 18 dzieci brała udział w zajęciach plastycznych. Zajęcia prowadziła mgr Barbara Hlubek.

 

 

1.08.2012 - dzieci ozdabiały drewniane pudełka. Pudełka oklejane były różnymi wzorami z papieru, elementami wykonanymi przez siebie z powierzonych materiałów. I tak powstawały skrzynki na dziecięce skarby.

 

2.08.2012 - dzieci malowały obrazy na profesjonalnych płótnach dla artystów wybrany przez siebie obraz. I tak powstawały pejzaże gór, zachody słońca, logo ulubionego klubu sportowego, portret mamy. Prace wykonywały z niezwykłym skupieniem. Dla dzieci było to pierwsze zetknięcie z malowaniem obrazu na płótnie.

 

3.08.2012 - uczestnicy warsztatów dekorowali doniczki i robili kwiatki z papieru. Doniczki zdobili według swojego pomysłu, a kwiatki wykonywane były według otrzymanego szablonu. Kolorystyka wykonanej pracy była dowolna. Powstały bardzo efektowne ozdoby.

 

6.08.2012 - dzieci według wybranego szablonu odrysowywały, a następnie wykonały ozdobę do okna. Wykonanie tej pracy wymagało wiele pracy i cierpliwości oraz precyzji. Efektem tej pracy były zwierzęta w postaci ozdoby okiennej.

 

7.08.2012 - dzieci wykonywały grupowy kolaż. Pracowały w 6-osobowych grupach. Praca zbiorowa polegała na wymyśleniu hasła promującego bibliotekę i czytanie książek. Powstały 3 plakaty, które zostały wywieszone w lokalu biblioteki.

Wszystkie prace, oprócz plakatów dzieci mogły zabrać do domu. Udział w zajęciach był bezpłatny. Materiały wykorzystane na zajęciach pochodziły ze środków Rady Sołeckiej w Jankowicach, za które serdecznie w imieniu dzieci dziękuję.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.