Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

10.01.2017 - podczas spotkania rozmawialiśmy na temat tworzenie drzewa genealogicznego,  jak dotrzeć do potrzebnych dokumentów. Pan Bronisław Kowalik udzielił obecnym kilku przydatnych informacji jak prowadzić kronikę rodzinną. Pani Ewa Baborska podzieliła się swoimi doświadczeniami jak korzystać z Ksiąg Parafialnych. W spotkaniu uczestniczyło 6 osób.

07.02.2017 - spotkanie poświęcone było historii Jankowic. Uczestnicy podzielili się zdobytymi  informacjami, wymienili się też wiedzą na niektóre fakty z II wojny światowej jakie miały miejsce na terenie Jankowic. Pani Ewa Baborska przedstawiła wiele dokumentów i mapek. Podzieliła się także wiedzą na temat nazw ulic. Pan Bronisław Kowalik w swojej kronice rodzinnej również zamieścił wiele informacji, które nie były dotąd publikowane, a uczestnikom spotkania okazały się wilce przydatne.

 
14.03.2017- odbyło się spotkanie pasjonatów historii Jankowic poświęcone pierwszym wzmiankom o Jankowicach,które dotyczą 1536 roku. Dowiadujemy się z herbarza, że Jankowice podzielone były wówczas na Jankowice miejskie i książęce.W Jankowicach było wówczas 13 gospodarzy.
Pani Ewa Baborska uczestnikom udzieliła informacji jak korzystać metryk archiwalnych.
Cenną informacją była ta, że dokumenty te są zdigitalizowane i można z nich korzystać wchodząc na strony internetowe http://siliusradicum.pl/ksiegi-metrykalne/. Zainteresowani  przy komputerze przeglądając te strony spędzili sporo czasu, a przy okazji nauczyli się jak najszybciej dotrzeć do informacji, które ich interesują.

Ze względu  na  wykłady otwarte ,,LUDZIE, KTÓRZY TWORZYLI WSPANIAŁĄ PRZESZŁOŚĆ ŚLĄSKA'' - spotkania pasjonatów historii Jankowic odbywać się będą w ostatnie wtorki miesiąca.
W ten sposób pasjonaci historii Jankowic mogą uczestniczyć w wykładach, które ich bardzo zainteresowały i mogą swoje pasje poszerzać poznając historię Śląska i ludzi, którzy pozytywnie na jej kartach się zapisali.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy w bibliotece - OBRAZY OLEJNE autorstwa uznanej artystki Barbary Kaszy. Wystawę można obejrzeć od 21 marca - do 30 maja 2017 w lokalu biblioteki i w godzinach pracy biblioteki w Jankowicach.
 

 

Obrazy cieszyły się dużym zainteresowaniem i na prośbę czytelników wystawa ta została powtórzona i wzbogacona o nowe obrazy.

25 stycznia 2017 r. w lokalu biblioteki odbyło się spotkanie z rodziną - mama i troje dzieci.
W ramach porozumienia z Ośrodkiem Pomocy w Pszczynie zorganizowane zostało spotkanie podczas którego wraz z zaproszonymi gośćmi zagrałyśmy w domino, następnie czytaliśmy bajkę, rozpoczęłam czytanie, kontynuowała Pani z OPS, a następnie dzieci i mama. Potem dzieci kolorowały przygotowane obrazki. Na zakończenie robiły zakładki do książki, które mogły zabrać do domu. W nagrodę - po wyrażeniu zgody przez mamę -  dzieci zostały zapisane do biblioteki i mogły wypożyczyć wybraną przez siebie książkę, Dzieciom jak i mamie bardzo się spotkanie spodobało i chętnie spotykać się będziemy w bibliotece w każdą ostatnią środę miesiąca. Na spotkanie zostały zaproszone 3 mamy z dziećmi, z zaproszenie skorzystała tylko jedna rodzina.

Spotkanie przygotowane zostało razem z P.Ewą Borowiec (OPS) i trwało ponad 2 godziny.

Od 8 marca 2017 do 30 kwietnia 2017 r. w lokalu Filii Jankowice można obejrzeć wystawę wikliny papierowej wykonanej przez Barbarę i Andrzeja Maroszków. Zaprezentowane prace mają oryginalne sploty i wzory - stanowią cenną inspirację dla osób robiących prace z wikliny papierowej. Niebanalne wzornictwo i ciekawa kolorystyka oraz wiosenny wystrój lokalu  to dodatkowe atuty wystawy na którą zapraszam. 

5 grudnia 2016 w lokalu MPBP filia Jankowice odbyło się 3 spotkanie pasjonatów historii Jankowic. W spotkaniu udział wzięli panowie Stanisław Goc, Antoni Szczygieł, Bronisław Kowalik.
Spotkanie trwało od godz.17.00 do 20.00. Panowie wymieniali się informacjami dotyczącymi książeczki ,"Stawy i stawki Jankowic" napisanej przez P. Stanisława Goca. Pan Bronisław Kowalik udzielił informacji jak powstawała jego kronika rodzinna, którą za zgodą autora biblioteka w Jankowicach może na miejscu udostępnić. 
Wyjaśniono parę zagadek i tajemnic z historii Jankowic. Każdy z Panów przyniósł stare fotografie, podczas oglądania zdjęć udało się wyjaśnić parę spraw, a także zidentyfikować miejsca i osoby na fotografiach. Obecność P.Stanisława Goca na spotkaniu okazała się niezastąpiona. 

Następne spotkanie zgodnie z umową nie w pierwszy, ale 2 wtorek miesiąca, czyli 10.01 2017.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.