Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

TAŃCOWAŁA  IGŁA  Z  NITKĄ  - wiersz Jana Brzechwy był inspiracją do przygotowania dla chętnych dzieci  2 spotkań-warsztatów praktycznych z igłą.


15 lipca 20215 po wysłuchaniu z komputera wiersza Jana Brzechwy w interpretacji Piotra Fronczewskiego pt.: ,,Tańcowała igła z nitką” przystąpiliśmy do pracy. Dzieci otrzymały kawałki polaru i guziki, a zadanie polegało na ułożeniu kwiatków z guzików. Po zapoznaniu się z metodami przyszywania guzików, każdy uczestnik wybrał dla siebie sposób w jaki będzie przyszywał swoje guzikowe kwiaty. Z otrzymanego materiału dzieci po zszyciu miały bardzo oryginalne etui na telefon.
Dzieci przez 2 godziny ozdabiały polarowy materiał guzikowymi kwiatkami.
W spotkaniu wzięło udział 11 dzieci.
Materiały na zajęcia otrzymaliśmy od Firmy NITSCHE.22 lipca odbyło się drugie spotkanie ,,Tańcowała igła z nitką". Dzieci na kawałku materiału uczyły się haftowania. Opanowanie tej sztuki wymagało dużo cierpliwości. Dzieci poznały pięć ściegów: fastrygę,  sznureczkowy, łańcuszkowy, dziergany i ścieg Janina. Przez 2 godziny 10 dzieci ćwiczyło swoje umiejętności:
-  nawlekanie igły kordonkiem,
-  estetyczne zaczynanie i zakończenie haftu,
- dobieranie nici do materiału.
Dzieci swoje umiejętności mogą doskonalić w domu.


 24 czerwca odbyło się w bibliotece spotkanie z klasami pierwszymi.

Podczas lekcji bibliotecznej dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, jakim księgozbiorem dysponuje biblioteka. Wiele dzieci miało kontakt z tutejszą biblioteką po raz pierwszy. Dzieci już korzystające z biblioteki miały okazje wypożyczyć książki przed wakacjami. Wielką frajda było samodzielne wybieranie książek, które chciały wypożyczyć. Dużym zaskoczeniem dla Nauczycielek była sytuacja że dzieci od razu wzięły się do czytania wypożyczonych książek.

 

Dzieci podczas spotkania zapoznałam z zasadami bezpieczeństwa na wsi podczas wakacji. W formie zabawy odnajdywały na plakacie sytuacje niebezpieczne. W nagrodę ten kto pierwszy zauważył niebezpieczeństwo mógł nalepić naklejkę na plakacie – uwaga niebezpieczeństwo.

 

Wszystkie dzieci, które jeszcze nie są czytelnikami zostały do biblioteki zaproszone z rodzicami.

Rozstaliśmy się z hasłem – CIEKAWE WAKACJE Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ

Na pożegnanie, każde dziecko otrzymało kolorową nalepkę , która przypominać im będzie o bibliotece.

W filii Jankowice  w dniach 6 -10 lipca 2015 odbyły się artystyczne wakacje.

W warsztatach plastycznych wzięło udział codzienne 12 dzieci.

6.07.2015 – dzieci wykonywały organizer na biurko. Praca polegała na posklejaniu tekturowych rurek i oklejeniu wybranym przez siebie motywem wyciętym z papieru ozdobnego. Całość obwiązywali wstążką.

7.07.2015 – metodą decoupage dzieci ozdabiały serduszko ze sklejki. Serduszka po ozdobieniu stały się efektownymi wizytownikami.

8.07.2015 -  środa była dniem wykonywania kartek okolicznościowych metodą quillingu. Dzieci wykonywały magiczne zawijasy ze specjalnych papierowych tasiemek i oklejały swoje kartki okolicznościowe. Prace wymagały niezwykłej precyzji a dodatkowym utrudnieniem była praca bez oświetlenia z powodu braku prądu.

9.07.2015 – czwartek był dniem tworzenia obrazka MOJE WYMARZONE WAKACJE. Praca polegała na narysowaniu kolorowego tła, pomalowaniu całości czarną farbą a następnie wydrapaniu patyczkiem wymyślonego przez siebie tematu. Powstały w ten sposób bardzo ciekawe prace.

10.07.2015 – piątek był dla dzieci wielką frajdą, gdyż w formie zabawy z glina tworzyli bardzo ciekawe prace. Powstały w ten sposób kubeczki, zwierzątka, miseczki, aniołki, serduszka. Temat prac był dowolny a P. Basia udzielała niezbędnych informacji , by dana praca mogła powstać. W ruch poszły foremki, wałki do ciasta, drewniane patyczki. Dzieci na zajęciach zatraciły rachubę czasu i dopiero opiekunowie, którzy przyszli po dzieci uświadomili im, że na zajęciach spędzili 2 godziny.

 

Zajęcia poprowadziła Barbara Stryjniak.

Materiały na zajęcia zakupione zostały ze środków Rady Sołeckiej.

14 maja 2015 odbyło się spotkanie autorskie z Panem ALOJZYM  LYSKO. Zbliżający się Dzień Matki oraz 70 rocznica zakończenia II Wojny Światowej doskonale nawiązywały do tematu V części książki Duchy Wojny. Autor potrafi w niezwykły sposób przedstawić czytelnikom potęgę śląskiego ducha w słowie drukowanym. Na kartkach powieści możemy poznać niezwykłe życiorysy, wydarzenia spisane na podstawie autentycznych relacji osób, które przeżyły dramat okresu wojennego.
Pan A. Lysko wskazał na trwałe wartości jakimi cechują się Ślązacy: Bóg, rodzina i godność osobista oraz mądrość życiowa. Na spotkaniu autor przedstawił jak specyficzny potrafi być język
Ślązaków, zwany przez niektórych językiem duszy. W klimat spotkania wprowadził nas zespół „Małe Jankowianki” prowadzony przez Marię Bałuch. Dziewczynki w śląskich strojach zaśpiewały 10 piosenek śląskich i 2 piosenki z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Maria Bałuch przygrywała na akordeonie. Obchodzony TYDZIEŃ BIBLIOTEK był świetną okazją do spotkania się czytelników z autorem. W spotkaniu uczestniczyły 64 osoby.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.