Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Dnia 6 grudnia odbyła się lekcja z klasą III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie.Tematem lekcji było hasło "Książka, to dobry prezent na Święta". Dzieci poznały powody i przykłady dlaczego tak jest. Dzieci wypowiadały się na temat swoich prezentów, którymi też były książki. Pokazano dzieciom, jak w łatwy sposób można zrobić własnoręczną książkę. Zostały rozdane wzorniki "Książeczek Rodzinnych", które dzieci same ozdabiały i kolorowały-- to radość była patrzeć, jak z czarno-białych obrazków powstawała historia rodziny. W międzyczasie czytane były świąteczne opowiadania. Pokazano dzieciom, jak łatwo zapakować książkę, a dzieci ochoczo powtarzały te czynności. Dzieci dostały zakładki do książek oraz skromny poczęstunek. Był to wspaniały czas pełen radości.

 

 

29 listopada, na zaproszenie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Pszczynę odwiedził Zbigniew Masternak. W ramach współpracy Filii Nr 1 ze Szkołą Podstawową Nr 2, uczniowie klas siódmych tej szkoły mogli spotkać się ze znanym prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych i reportażystom.
Nasz gość ciekawie opowiadał o swojej twórczości literackiej oraz pasjach, min. piłce nożnej. Pan Zbigniew zachęcał uczniów do rozwijania i pielęgnowania zainteresowań, które mogą stać się sposobem na życie.
 
 
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się w jaki sposób powstają filmy a szczególnie scenariusze filmowe. Spotkanie było prowadzone w formie warsztatów . Pisarz zaproponował uczniom, by w grupach przygotowali własny scenariusz filmowy, którego akcja będzie rozgrywać się w Pszczynie. Młodzież chętnie przystąpiła do pracy a każda z grup starała się przygotować jak najciekawszy scenariusz. Po twórczej pracy nastąpiła prezentacja.Wszystkie zespoły wykazały się kreatywnością tworząc ciekawe i różnorodne propozycje. Największe zainteresowanie wzbudził scenariusz o ukrytej w Zamku Pszczyńskim tajemniczej komnacie Księżnej Daisy. Spotkanie upłynęło w miłej i twórczej atmosferze. 

"Skazani na książki - Zbigniew Masternak" to tytuł filmu dokumentalnego, w którym Zbigniew Masternak opowiada o swojej drodze z boiska piłkarskiego do literatury.

 

"Ojczysty w niebezpieczeństwie" to temat lekcji bibliotecznej, która odbyła się 27 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Pszczynie. Lekcję przygotowała i przeprowadziła w ramach projektu "Na tropie ojczystego" bibliotekarka z Filii w Wiśle Wielkiej, pani Aleksandra Sobańska.
Uczniowie klasy VII wcielili się w młodych detektywów i rozwiązywali zagadki kryminalne. Czteroosobowe grupy otrzymały tajemnicze pudła z dziwnymi znakami. Zadaniem detektywów było rozkodowanie szyfru, zdobycie hasła i rozwiązanie zadań językowych.
Zajęcia były bardzo ciekawe, angażowały uczniów i poszerzały ich wiedzę o kulturze języka polskiego.
Najlepsza drużyna otrzymała nagrody książkowe.
 
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2017".
 

 

W piątek, 10 listopada Filię Nr 1 odwiedzili młodzi przyjaciele biblioteki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie.
W czasie spotkania dzieci poznały nowy dla nich sposób przekazywania bajek i baśni w postaci teatrzyku Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historyjek za pomocą obrazków. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały bajkę pt. "Szukając Marudka". Poprawne odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące treści czytanej i oglądanej bajki świadczyły o tym, że dzieci bardzo lubią słuchać bajek i słuchają ze zrozumieniem oraz potrafią wyciągać odpowiednie wnioski z przeczytanych historyjek.
W lipcu i sierpniu w lokalu Filii Nr 1 można oglądać wystawę lalek "Damy z minionych epok - postacie kobiet w literaturze światowej".
Na wystawie zaprezentowano 18 lalek pochodzących z prywatnej kolekcji. Każda z nich przedstawia inną postać kobiety, bohaterki innej powieści. Oglądać można min. Anne Karenine, Jane Eyre, Nane, Emme Bovary i wiele innych znanych bohaterek literatury światowej. Można się również zapoznać z krótkim opisem każdej z tych postaci.
Dla wielu pisarzy postać kobiety stała się wątkiem przewodnim ich twórczości. Kobiety były ukazywane w literaturze w różny sposób gdyż w każdej z epok ideał kobiety był inny. Niektóre z nich były przedstawiane jako prawdziwe bohaterki, kochające żony, matki. Lecz opisywano również kokietki i bezwzględne kobiety dążące do osiągnięcia ustalonego z góry celu.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki.
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.