Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
W lipcu i sierpniu w lokalu Filii Nr 1 można oglądać wystawę lalek "Damy z minionych epok - postacie kobiet w literaturze światowej".
Na wystawie zaprezentowano 18 lalek pochodzących z prywatnej kolekcji. Każda z nich przedstawia inną postać kobiety, bohaterki innej powieści. Oglądać można min. Anne Karenine, Jane Eyre, Nane, Emme Bovary i wiele innych znanych bohaterek literatury światowej. Można się również zapoznać z krótkim opisem każdej z tych postaci.
Dla wielu pisarzy postać kobiety stała się wątkiem przewodnim ich twórczości. Kobiety były ukazywane w literaturze w różny sposób gdyż w każdej z epok ideał kobiety był inny. Niektóre z nich były przedstawiane jako prawdziwe bohaterki, kochające żony, matki. Lecz opisywano również kokietki i bezwzględne kobiety dążące do osiągnięcia ustalonego z góry celu.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy biblioteki.
 
XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom był obchodzony w tym roku w dniach 3 - 10 czerwca pod hasłem "Czytanie zbliża". 
W akcji tej jak co roku wzięła udział Filia Nr 1. Z tej okazji odbyły się w bibliotece spotkania z dwoma grupami dzieci z Przedszkola nr 8 w Pszczynie.
Na pierwszym spotkaniu 4-latki dowiedziały się jak wypożycza się i jak oddaje się książki i co to znaczy szanować książki. Zobaczyły też, że książki mogą być różne. Dzieci odgadywały i podawały różnice pomiędzy poszczególnymi książkami. Każdy przedszkolak chciał potrzymać i sprawdzić ile waży najcięższa książka w naszej bibliotece. Dzieci wysłuchały też bajki pt. "Przedszkolak na medal" oraz rozwiązywały zagadki dotyczące bajek i baśni.
 
 
W drugim spotkaniu wzięły udział 6-latki. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza i w jaki sposób wypożycza się i oddaje książki. Zapoznały się z literaturą dla dzieci, która jest w naszej bibliotece i wysłuchały jednego z opowiadań z książki pt. "Bajki blogerów" o Fiołku i zegarze. Wspólnie z przedszkolakami szukaliśmy postaci z bajek we współczesnym świecie. Dzieci śpiewały też piosenki a na zakończenie wypożyczyły książki.
 
 
Co roku od pięćdziesięciu lat, 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to święto, które ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych i uświadomienie społeczeństwa jak ważne dla dzieci jest czytanie książek.
Z tej okazji 31 marca Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie kl. II SP nr 2 w Pszczynie.
 
Dzieci były w naszej bibliotece po raz pierwszy dlatego najpierw zapoznały się z układem książek na półkach i dowiedziały się co trzeba zrobić, żeby można było wypożyczać książki. Uczniowie nauczyli się również obsługiwać katalog on-line naszej biblioteki. Na zakończenie pani nauczycielka wypożyczyła dla nich książki, które będą wspólnie czytać na zajęciach w świetlicy.
 
"Biblioteka. Oczywiście!" to hasło XIV edycji Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja.
Z tej okazji Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie klasy III SP nr 2 w Pszczynie. W czasie lekcji bibliotecznej dzieci przypomniały co to jest biblioteka i jakie są różnice między biblioteką a księgarnią oraz między biblioteką publiczną a szkolną. Uczniowie dowiedzieli się też po czym poznać książkę z biblioteki i jak w bibliotece znaleźć wybraną książkę. Dowiedzieli się też co trzeba zrobić, żeby zapisać się do biblioteki. Przypomnieli o tym, że wypożyczone książki trzeba szanować i oddać w wyznaczonym terminie.
 
Dzieci oglądały róże rodzaje książek i szukały różnic między nimi. Najbardziej zainteresowała je podróżnicza książka przestrzenna z różnymi niespodziankami i skrytkami.
Po wysłuchaniu wiersza pt. "Książka" uczniowie wyjaśnili dlaczego warto czytać książki. Wykazali się też dobrą znajomością literatury dziecięcej, bezbłędnie rozwiązując zagadki literackie.
Na pożegnanie dzieci wręczyły pani bibliotekarce laurkę z miłym podziękowaniem.
 
"Dawne i nowe katalogi biblioteczne" to temat lekcji bibliotecznej, która odbyła się w czwartek 16 marca w Filii Nr 1. W lekcji wzięli udział uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie. 
Dzieci poznały krótką historię biblioteki publicznej w Pszczynie ale głównym tematem lekcji były katalogi biblioteczne dawne - kartkowe oraz nowe - elektroniczne.
Uczniowie chętnie uczyli się jak obsługiwać katalogi komputerowe - wpisywali tytuły, autorów i szukali książek według numerów. Była to dla nich dobra zabawa ale również nauka.
Dzieci wysłuchały też wykładu o dawnych katalogach kartkowych ale mogły je zobaczyć już tylko w internecie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.