Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
18 stycznia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Nie jest to data przypadkowa. Tego dnia w roku 1882 urodził się pisarz Alan Aleksander Milne - twórca misia, którego kochają miliony dzieci na całym świecie.
Przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu na styczniowych zajęciach poznają również 4-latki z Przedszkola nr 8 w Pszczynie. Dzięki tym bajką dzieci uczą się o przyjaźni i pomaganiu innym. Dowiedziały się już, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Na spotkaniu z panią bibliotekarką z Filii Nr 1 przedszkolaki wysłuchały opowiadania o urodzinach Kłapouchego. Dowiedziały się z niego, że na przyjaciół zawsze można liczyć - pomogą gdy ich potrzebujemy i zrobią wszystko aby nas rozweselić gdy jest nam smutno.
Dzieci z dużą uwagą wysłuchały bajki i wykazały się bardzo dobrą znajomością przygód "misia o bardzo małym rozumku". Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały "małe co nieco".
 
 

Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Henryka Sienkiewicza z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy śmierci pisarza. Z tej okazji w grudniu w Filii Nr 1 można było oglądać wystawę poświęconą pisarzowi, który za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę Nobla.

Już od XV lat Cała Polska Czyta Dzieciom. W dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 r. obchodzony był jubileuszowy, XV Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie uskrzydla".
Z tej okazji Filia Nr 1 zorganizowała dwa spotkania dla dzieci.
 
30 maja odbyło się spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 z uczniami klasy I d. Dzieci wysłuchały fragmentu książki Grzegorza Kasdepke pt. "Z piaskownicy w świat". Miały też okazję zapoznać się z innymi książkami dla dzieci o tematyce podróżniczej i przygodowej. Na podstawie wysłuchanego tekstu narysowały ilustracje, które będzie można oglądać na wystawie w bibliotece. Uczniowie chętnie opowiadali również o swoich podróżach i swoich zwierzętach domowych, którymi się opiekują.
 
1 czerwca uczniowie klas I c i I d ze Szkoły Podstawowej nr 2 odwiedzili bibliotekę. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarza, co to jest i do czego służy karta czytelnika oraz co trzeba zrobić, żeby zapisać się do biblioteki.
W ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom wysłuchały przeczytanej pouczającej bajki afrykańskiej - "Dlaczego niebo jest daleko". 
Uczniom wręczono również "Dyplomy za udział w lekcji bibliotecznej i podróż w świat książek" a z okazji Dnia Dziecka zostały poczęstowane słodyczami.
 
 
 
Na początku tegorocznych wakacji Filię Nr 1 odwiedzili wychowankowie Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań". Dzieci przyszły do biblioteki aby wypożyczyć książki na wakacje.
Interesowali się też nowymi metodami pracy w bibliotece. Dowiedzieli się również jakie nowe możliwości daje katalog on-line.
"Biblioteka inspiruje" to hasło tegorocznego, XIII Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach  8 - 15 maja. Z tej okazji Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie trzech klas ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 8.
4-go, 9-go i 11-go maja odbyły się lekcje biblioteczne w których wzięli udział uczniowie klas piątych. Dzieci poznały historię Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz Filii Nr 1. Zapoznały się z układem książek na półkach. Poznały katalog w starej wersji kartkowej oraz nauczyły się jak korzystać z nowego katalogu elektronicznego. Poznały też możliwości jakie daje czytelnikowi katalog elektroniczny. Uczniowie dowiedzieli się na czym dokładnie polega praca bibliotekarza.
Zainteresowali się wystawą książek przygotowaną w związku z projektem "Książki naszych marzeń", w którym uczestniczy SP nr 2. Pytali również o nowości czytelnicze dla dzieci i młodzieży i sugerowali jakie nowe książki młodzieżowe powinny być zakupione dla naszej biblioteki. Uczniowie, którzy byli w bibliotece po raz pierwszy zapisali się do biblioteki i wypożyczyli książki. Niektóre z tych książek chcą zaprezentować na organizowanym przez szkołę konkursie pt."Polecam Ci tę książkę".
 
10-go maja bibliotekę odwiedziły "Krasnoludki" z Przedszkola nr 8. Maluchy dowiedziały się gdzie mieszkają książki, kto się nimi opiekuje i co to znaczy wypożyczać książki. Dzieci pytały czy książki można zabrać do domu i czy trzeba za nie płacić. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki o sprytnej Maszy. Wypożyczyły też kilka bajek, które pani wychowawczyni przeczyta im w przedszkolu. Na pożegnanie zaprosiły panią bibliotekarkę na następne spotkanie do przedszkola.
 
13-go maja odbyło się w bibliotece spotkanie ze "starszakami" z Przedszkola nr 8. Dzieci dowiedziały się jak książka trafia do biblioteki, co bibliotekarz musi z nią zrobić zanim zostanie wypożyczona, jakie książki są w bibliotece, jak się wypożycza i co to znaczy szanować książki. Poznały też różnicę między biblioteką a księgarnią. Przedszkolaki wysłuchały również bajki o żółwiku, która uczy dlaczego trzeba słuchać dorosłych. Dzieci słuchały bajki z dużym zainteresowaniem  i bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z treścią książki.
 
 
 
 
 
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.