Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+
"Biblioteka inspiruje" to hasło tegorocznego, XIII Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach  8 - 15 maja. Z tej okazji Filię Nr 1 odwiedzili uczniowie trzech klas ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 8.
4-go, 9-go i 11-go maja odbyły się lekcje biblioteczne w których wzięli udział uczniowie klas piątych. Dzieci poznały historię Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie oraz Filii Nr 1. Zapoznały się z układem książek na półkach. Poznały katalog w starej wersji kartkowej oraz nauczyły się jak korzystać z nowego katalogu elektronicznego. Poznały też możliwości jakie daje czytelnikowi katalog elektroniczny. Uczniowie dowiedzieli się na czym dokładnie polega praca bibliotekarza.
Zainteresowali się wystawą książek przygotowaną w związku z projektem "Książki naszych marzeń", w którym uczestniczy SP nr 2. Pytali również o nowości czytelnicze dla dzieci i młodzieży i sugerowali jakie nowe książki młodzieżowe powinny być zakupione dla naszej biblioteki. Uczniowie, którzy byli w bibliotece po raz pierwszy zapisali się do biblioteki i wypożyczyli książki. Niektóre z tych książek chcą zaprezentować na organizowanym przez szkołę konkursie pt."Polecam Ci tę książkę".
 
10-go maja bibliotekę odwiedziły "Krasnoludki" z Przedszkola nr 8. Maluchy dowiedziały się gdzie mieszkają książki, kto się nimi opiekuje i co to znaczy wypożyczać książki. Dzieci pytały czy książki można zabrać do domu i czy trzeba za nie płacić. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki o sprytnej Maszy. Wypożyczyły też kilka bajek, które pani wychowawczyni przeczyta im w przedszkolu. Na pożegnanie zaprosiły panią bibliotekarkę na następne spotkanie do przedszkola.
 
13-go maja odbyło się w bibliotece spotkanie ze "starszakami" z Przedszkola nr 8. Dzieci dowiedziały się jak książka trafia do biblioteki, co bibliotekarz musi z nią zrobić zanim zostanie wypożyczona, jakie książki są w bibliotece, jak się wypożycza i co to znaczy szanować książki. Poznały też różnicę między biblioteką a księgarnią. Przedszkolaki wysłuchały również bajki o żółwiku, która uczy dlaczego trzeba słuchać dorosłych. Dzieci słuchały bajki z dużym zainteresowaniem  i bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z treścią książki.
 
 
 
 
 
 

21 lipca Filię Nr 1 odwiedzili wychowankowie CWDiR "Przystań". Dzieci interesowały się pracą w bibliotece i porównywały stare i nowe metody tej pracy. Szczególnie interesowało ich wykorzystanie w bibliotece komputerów. Dowiedziały się jakie nowe możliwości dla bibliotekarza i dla czytelników stworzyło wprowadzenie do bibliotek komputerów.

Dzieci, które były w bibliotece po raz pierwszy zapoznały się z księgozbiorem i z regulaminem biblioteki a następnie zapisały się i wypożyczyły książki.

 

19-go czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Kółka Czytelniczego, które działa przy Filii Nr 1 od 2012 r.
Z tej okazji dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w zajęciach Kółka a organizatorzy za przygotowywanie i prowadzenie zajęć.
Na tym ostatnim przed wakacjami spotkaniu rozmawialiśmy również o "bezpiecznych wakacjach". Przypomnieliśmy dzieciom o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w górach, nad wodą, w lesie, na wsi, na drodze oraz w domu. Dla lepszego utrwalenia tych zasad dzieci otrzymały kolorowanki pt. "Bezpieczne wakacje".
Przypominaliśmy sobie również wszystkie spotkania, które odbyły się w ostatnim roku szkolnym oraz w latach poprzednich, od momentu założenia Kółka. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali zdjęcia ze spotkań i przypominali sobie o czym czytaliśmy i co robiliśmy w czasie kolejnych zajęć.
Nasze kółko odwiedzili: burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, pani dyrektor SP nr 2 w Pszczynie Beata Hellwig oraz panie nauczycielki z SP nr 2. Był u nas św. Mikołaj i teatrzyk Kamishibai. Pisali o naszym Kółku w "Angorze". Byliśmy też na wycieczkach w Skansenie i w parku.
W czasie tych trzech lat odbyło się 66 spotkań Kółka Czytelniczego, w których łącznie wzięło udział 505 osób.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za udział w zajęciach naszego Kółka a przede wszystkim Jasiowi i Wiktorii za zorganizowanie Kółka i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz udział w akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".
"Baśniowy Świat Andersena" to tytuł wystawy poświęconej życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena, którą można było oglądać w Filii Nr 1 w dniach od 19.06. do 3.07.2015 r.
Wystawa została przygotowana z okazji 210 rocznicy urodzin i 140 rocznicy śmierci wielkiego duńskiego baśniopisarza.
Twórczość tego znanego wszystkim pisarza była również tematem jednego z czerwcowych spotkań Kółka Czytelniczego. Dzieci poznały ciekawe anegdoty z życia autora oraz przeczytały i omawiały baśnie "Latający kufer" i "Krzesiwo".
W bieżącym roku minęła 10 rocznica śmierci oraz 95 rocznica urodzin wielkiego Polaka - Jana Pawła II. W związku z tym Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Jana Pawła II.
Z tej okazji 16-go czerwca odbyły się dwie lekcje biblioteczne dla uczniów klas VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie, które przygotowała i przeprowadziła pani Jolanta Kalafarska - instruktor MPBP w Pszczynie.
Temat lekcji brzmiał: "Jan Paweł II nie tylko wielki człowiek, wielki papież ale i wielki poeta, pisarz".
Uczniowie wysłuchali ciekawych historii związanych z życiem Karola Wojtyły oraz poznali mało im znaną twórczość wielkiego poety. Wysłuchali między innymi wiersza pt. "Dzieci", skierowanego głównie do młodego pokolenia oraz fragmentów "Tryptyku rzymskiego". O wielkiej miłości Karola Wojtyły do literatury i książek dowiedzieli się z opowiadania pt. "Pożeracz książek", które jest fragmentem książki J. Krzyżanek pt. "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.