Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Od 19 września 2016 r. Filia nr 5 (Pszczyna, ul. Staromiejska 43) będzie ponownie czynna.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 9:00 - 14:00
Wtorek 12:00 - 17:00
Środa 12:00 - 17:00
Czwartek 12:00 - 17:00
Piątek -

 

 

 

 

 

 

 

Czytam sobie w bibliotece 

Pod takim tytułem, odbyły się zajęcia z Przedszkolakami z grupy V, zorganizowane w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej "Czytam sobie w bibliotece" . Dzieci zostały zapoznane z ideą książek z serii "Czytam sobie". Książką przewodnią poniedziałkowych zajęć była "Marta i ufoludek". Podczas spotkania przedszkolaki omawiały tematy związane z kosmosem oraz ekologią. Ich wiedza na temat naszej planety, kosmosu i ekologii zasługuje na wielkie uznanie. W drugiej części zajęć dzieci wykonały recyklingowego ufoludka, któremu nadały imię. A na koniec wszystkie ufoludki zatańczyły ufoludkowy taniec do znanej piosenki fasolek.

Za niedługo kolejne spotkanie na podstawie innej książki z serii "Czytam sobie".

W Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie z okazji obchodów, trwającego od 8 maja Tygodnia Bibliotek, odbyło się spotkanie z pszczyńską poetką Panią Anną Bednarek.  Przedszkolaki, główni uczestnicy dzisiejszego spotkania, znają Panią Anię jako babcię swoich kolegów i koleżanek oraz miłą Panią z sąsiedztwa. Nie każdy wie, że Pani Ania pisze wiersze ( i nie tylko) dla dzieci. Pani Ania wprowadziła wszystkich uczestników w bajkowy świat poezji.  Jej wiersze w prosty, a zarazem bardzo ciepły sposób opisują zarówno codzienność jak i rzeczy trudne . Czasem z humorem, czasem z przymrużeniem oka, ale i z nostalgią oraz bywa, że i ze smutkiem pisze o tym, co jej w duszy gra.  Sama mówi, że jej największą inspiracją są dzieci, najpierw własne, a teraz wnuki. Utwory Pani Ani cieszą i bawią dzieci, ale wzruszają również dorosłych. Wanda Chotomska powiedziała kiedyś, że pisząc dla dzieci, trzeba to robić tak, aby dorośli przy czytaniu się nie nudzili.  Wiersze Pani Anny  na pewno spełniają ten warunek.

Serdecznie dziękuję Pani Ani wraz z córką, że zechciała zaprezentować przedszkolakom, choć trochę swojego  wielkiego talentu, który jest jeszcze jak nie do końca odkryty skarb, bo jak mówi stare przysłowie często cudze chwalimy, a swego nie znamy.

 

Serdecznie polecam lekturę utworów Pani Anny Bednarek na stronach internetowych.

W sierpniu, w Filii nr 5 odbyły 3 wakacyjne spotkania dla dzieci i młodzieży. W tym roku myślą przewodnią każdego spotkania była chęć nadania, pozornie już nieużytecznym, rzeczom drugiego życia. Podstawowym elementem, na wszystkich zajęciach, były rolki po papierze toaletowym. Podczas pierwszego spotkania dzieci stworzyły piękne przyborniki. Na drugich zajęciach, robiąc z rolek zwierzątka, przenieśli się do świata fauny. Na trzecich zajęciach , metodą quillingu, stworzyli piękne obrazki. Ponadto podczas wakacyjnych spotkań w bibliotece, ich uczestnicy mieli okazję wziąć udział w miniturnieju karaoke oraz zabawach ruchowych. Zakończenie zajęć został połączone z rozstrzygnięciem konkursu czytelniczego „Raz, dwa, trzy- Czytaj i Ty!”. Najbardziej aktywni czytelnicy zmierzyli się w quizie czytelniczym. Oto wyniki:

Dzieci młodsze (do III kl.)

I Zuzia Pławecka,
II Jaś Mrozek,
III Julia Krupa.

Dzieci starsze (IV - VI kl.)
I Marta Mulawa, 
II Agnieszka Krupa,
III Kasia Krawieczek

Pozostali uczestnicy quizu otrzymali wyróżnienia.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

 


Filia nr 5 wzięła udziału w konkursie zorganizowanym przez Fundację Orange, na przeprowadzenie zajęć promujących bezpieczne zachowanie najmłodszych internautów w sieci. W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 7 w Pszczynie. W przygotowaniu zajęć skorzystano z szerokiej oferty materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Fundację Orange. Internet rozwija się coraz szybciej i ma coraz młodszych użytkowników. Bardzo ważne jest uzmysłowienie dzieciom podstawowych zasad zachowywania się w sieci, bo niestety Internet, oprócz licznych korzyści, niesie ze sobą również sporo zagrożeń. Przedszkolaki obejrzały bajkę pt. „Mój przyjaciel Necio”, w której mały chłopiec sam zbudowały robota. Tytułowy Necio wprowadzał Jasia w wirtualny świat i przestrzegał go przed Sieciuchami – wstrętnymi internetowymi potworami. Necio zaprasza wszystkie dzieci do odwiedzenia swojej strony internetowej. Tam można nie tylko spotkać miłego robocika , ale również zagrać w bezpieczne gry. Podczas zajęć została stworzona sieć internetową ze sznurka. Przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą na temat Internetu.  Omówiono z dziećmi podstawowe zasady zachowywania się w Internecie. Przede wszystkim starano się im wpoić, że w Internecie trzeba mieć ograniczone zaufanie, zarówno do poznanych w sieci osób, jak i informacji, które tam można znaleźć. Każdy z uczestników otrzymał zadanie narysowania swojego komputerowego robota lub tego, co najbardziej lubi robić w Internecie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.