Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie  wzięła udział w akcji „Wielokulturowość – jestem na tak!”, zainicjowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. W ramach tej akcji, w bibliotece 22 lipca odbyły się zajęcia  pt. „Apetyt  na Meksyk. Familia”, skierowane do  najmłodszych czytelników. Celem spotkania było m.in. zachęcenie dzieci do poznawania nowych i różnorodnych kultur oraz kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec różnych  religii, tradycji , czy obyczajów.


Uczestników w  niezwykły świat Meksyku wprowadziła Pani Jolanta Kalafarska - Instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Dzieci poznały  m.in. takie pojęcia jak mariachi, piniata, mole, churros. Dzięki głównym bohaterom książki „Apetyt na Meksyk. Familia”, uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób jest obchodzone w Meksyku Święto zmarłych.

Po wysłuchaniu  historii Any i Antonia, uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych. Najpierw kolorowano obrazki przedstawiające meksykańską rodzinę lub meksykański szlaczek. Później każda z grup miała za zadanie przygotować walizkę z pamiątkami, które chcieliby przywieźć z Meksyku oraz rzeczy, które chcieliby przywieźć swoim meksykańskim przyjaciołom z Polski.

Na koniec zajęć przygotowano dla wszystkich dzieci słodką niespodziankę.  Na suficie zawisła piniata którą uczestnicy rozbili długim kijem. Na pamiątkę każdy dostał małą książeczkę z przepisami meksykańskich potraw.  W zajęciach wzięło  udział 12 osób.Cztery pory  roku były tematem przewodnim dwóch spotkań z dziećmi z Przedszkola nr 7.  
W czasie pierwszych zajęć ( 29.05.2014r.) , dzieci  wysłuchały  bajkę Heleny Bobińskiej  pt. „O królu Słońcu i jego  czterech córkach”, a następnie pokolorowały obrazki,  przedstawiające typowe czynności i symbole poszczególnych pór  roku.  Drugie zajęcia odbyły się 2.06.2014 r., na sali w Osiedlowym Centrum Kultury. Grupa uczestników została podzielona na cztery drużyny – wiosnę, lato, jesień, zimę. Specjalnie z tej okazji mali czytelnicy dostosowali kolorystycznie swój ubiór do drużyny, w której się znaleźli. Wiosenki były ubrane na zielono. Drużyna Lata przybrała żółte barwy.  Jesień mieniła się w odcieniach pomarańczowych , czerwonych i brązowych.  Zima miała stroje niebieskie i białe.

Dzieci wykazały się, w przygotowanym teście, doskonałą znajomością bajki Heleny Bobińskiej. Następnie Przedszkolaki sprawdziły się w różnych zagadkach i zadaniach,  związanych z porami  roku. Na szczególną uwagę zasługują  zagadki, zadane przez Panią Instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie – Jolantę Kalafarską. Dzieci w mig rozszyfrowały, o jakiej porze roku jest  mowa w wierszu.  Po zadaniach intelektualnych przyszła pora na gry ruchowe tj. zabawę z tasiemkami i szczególnie lubianą przez dzieci, grę w jak najszybsze ułożenie kwiatka.

Drużyny z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem brały udział we wszystkich konkurencjach. Poniedziałkowe spotkanie było szczególne z dwóch powodów. Pierwszym powodem była obecność miłego gościa – Pani Joli Kalafarskiej, która  aktywnie uczestniczyła w zabawie. Drugim powodem jest świadomość, że prawdopodobnie było to ostatnie spotkanie z tą grupą zerówkowiczów, bo we wrześniu po raz pierwszy zasiądą w szkolnej ławce. Mam jednak nadzieję, że nie zapomną o bibliotece, bo  oni na pewno nie zostaną zapomniani.  Serdecznie dziękuję za  bardzo dobrą współpracę zarówno Przedszkolakom, ich rodzicom,  jak i wychowawcom:  Pani Annie Kuglarz oraz Pani Danucie Machalica.

W minionym tygodniu  biblioteka miała zaszczyt gościć najmłodszych czytelników. 
W poniedziałek, podczas, prawie już wiosennego spaceru,  Filię nr 5 niezapowiedziane odwiedziły czterolatki z Przedszkola  nr 7 w Pszczynie.

We wtorkowy poranek, po raz pierwszy progi  biblioteki, przekroczyła najmłodsza grupa  (V) z Przedszkola  nr 7 w Pszczynie. Spotkanie rozpoczęto  od bajki o wizycie małej świnki i jej rodziców, w bibliotece.  Po tak miłym wprowadzeniu, dzieci  opowiadały: co to jest biblioteka, kto pracuje w bibliotece. Poznały zasady zachowywania się w bibliotece oraz jak należy obchodzić się  z książeczkami. Przedszkolaki z duma opowiadały o swoich ulubionych bajkach, a także o swoich domowych biblioteczkach. Warto zauważyć, że maluszki dopiero co rozpoczęły swoją edukację przedszkolną, a poziom ich wiedzy o bajkach  jest bardzo wysoki.  W mig odgadły wszystkie zagadki.  Podczas wizyty w bibliotece, nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Aby dodatkowo zadowolić małych słuchaczy, przygotowano krótką prezentację  ilustracji  do czytanego im „Kopciuszka”.  Patrzenie, jak  z wielką chęcią dzieci przeglądają książeczki, napawa optymizmem  i daje nadzieję, że w przyszłości  będą stałymi czytelnikami naszej biblioteki.

 

31 marca grupa I Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 7 w Pszczynie odwiedziła bibliotekę. Podczas spotkania dzieci poznały historię  i  różne ciekawostki związane z bajką o  przygodach Kubusiach Puchatka. Dla dzieci ogromnym zaskoczeniem był fakt, że ten słodki miś o małym rozumku ma już aż 88 lat. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania "Prosiaczek - biedaczek" oraz obejrzały ilustracje wyświetlone na rzutniku. Wszystkie zagadki zostały przez niech w mig rozwiązane. Na koniec spotkania, dzieci zatańczyły kaczuszki.

28 stycznia br. w godzinach od 11.00 do 13.30 w Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Pszczynie, odbyły się zajęcia dla dzieci. W pierwszej części spotkania dzieci brały udział w zabawach ruchowych i muzycznych. Odwiedziło nas stado słoni, tuzin mrówek, kilka olbrzymich dinozaurów oraz dziesięć figlarnych małpek. Nie mogło zabraknąć, przez wszystkich lubianych, kaczuszek.
Po krótkiej przerwie na gorącą herbatkę i coś słodkiego, przyszła pora na zajęcia z chustą Klanzy.
W spotkaniu wzięło udział dziesięcioro dzieci, w wiek od 3 do 11 lat. Wszyscy uczestnicy brali aktywnie i z wielkim zaangażowaniem udział w zabawach. Mam nadzieję, że dzieci będą radośnie wspominać czas spędzony w bibliotece.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.