A- A A+

W Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie już po raz drugi odbyła się projekcja filmu w ramach programu Jeden świat- kluby filmowe. Tym razem młodzież klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszczynie obejrzała film pt. „Warsztat Świętego Mikołaja”. Przed projekcją młodzi widzowie zostali zapytani, jak myślą o czym może być film pod takim tytułem. Prawie zgodnie wszyscy odpowiedzieli, że o Bożym Narodzeniu i zabawkach. Jednak po projekcji, ich nastroje nie były już tak „świąteczne”. „Warsztat Świętego Mikołaja” porusza temat bardzo trudnej sytuacji robotników fabryk, produkujących zabawki w Chinach. Często są to dzieci i kobiety, którymi łatwiej kierować. Wyzyskiwani, pracujący ponad normę i swoje siły nie widzą szansy na lepsze jutro, bo bez pracy byłoby jeszcze gorzej. Film ten pokazuje, co tak naprawdę kryje się pod słowami „Made in China”.

16 maja w Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie odbyło się spotkanie autorskie z Panem Łukaszem Wierzbickim - autorem takich powieści dla dzieci jak „Afryka Kazika”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa” . Jego książki znalazły się na liście rekomendowanych lektur przez Radę Literacką Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”.

Pan Łukasz zabrał zaproszonych uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszczynie, w fantastyczną podróż, śladami Kazika po Afryce. Później przeniósł swoich małych słuchaczy w czasy drugiej wojny światowej, do armii Władysława Andersa. Od tego momentu głównym bohaterem spotkania był niedźwiadek Wojtek. Dzieci z wielkim zachwytem wysłuchały historii o przygodach misia - żołnierza. Panu Łukaszowi dziękujemy za tę ciekawą i ciepłą opowieść o niedźwiadku Wojtku, która była niezapomnianą lekcją historii.

Spotkanie zrealizowano z dotacji w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Filia nr 5 zaprasza na „Ferie z filmem w bibliotece”.

Prezentowane będą filmy pochodzące ze zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe”, programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz zasobów własnych programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece".

Projekt  „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Projekt jest darmowy i przeznaczony dla bibliotekarzy i użytkowników bibliotek.

3.02 ((piątek) godz. 13:00 - "Krokodyle z przedmieścia"

Wstęp wolny.

W ramach projektu programu rozwoju bibliotek „Ferie z filmem w bibliotece” w Filii nr 5 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie odbyły się dwa spotkania z dziećmi i młodzieżą.

Na pierwszym spotkaniu 3 lutego br. wyemitowano film pt. „Krokodyle z przedmieścia”. Widownia składała się z dzieci i młodzieży w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik spotkania miał 6 lat, natomiast najstarszy 13 lat. Uczestnicy obejrzeli film z dużym zainteresowaniem. Tematyka filmu oraz sposób ukazania problemu niepełnosprawności trafił do młodych widzów. Wartka akcja, śmieszne dialogi oraz liczne gagi wywoływały salwy śmiechu. „Krokodyle z przedmieścia” pomimo trudnego tematu, w prosty i ciekawy sposób przedstawiły funkcjonowanie niepełnosprawnych, zwłaszcza niedogodności oraz ograniczenia z jakimi muszą się borykać na co dzień. Połączenie edukacyjnego charakteru z dużą dozą humoru nie tylko było wyśmienitą rozrywką, lecz również skłoniło młodych widzów do zastanowienia się nad tym, gdzie leży granica między odwagą a lekkomyślnością oraz dlaczego niepełnosprawnego fizycznie chłopca nie chciano przyjąć do gangu.

 

Po burzliwej dyskusji uczestników zaproszono do zabawy. Poproszono ich o utworzenia dwóch gangów. Ponownie przypomniano im, że nowo powstałe gangi, podobnie jak gang Krokodyli, jest dobry i ich celem jest pomoc innym. Każdy gang miał za zadanie opracować własny regulamin oraz logo. Po wykonaniu tego zadania rozpoczęła się rywalizacja gangów Słoneczko kontra Szpony w następujących konkurencjach:

  • zagadki logiczne,

  • zgadywanki przyrodnicze,

  • kalambury bajkowe,

  • co to jest ?

Początkowo obie drużyny miały taką samą liczbę punktów, jednak w końcowych rozgrywkach gang Słoneczko pokonał Szpony.

Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, dzieci i młodzież były bardzo chętne do zabawy, dlatego po zakończonych konkurencjach cała grupa wzięła udział w innych zabawach integracyjnych. Poniżej znajdują się loga oraz regulaminy obu gangów.

Drugie spotkanie odbyło się 6 lutego br. Uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola nr 7, które zostały zaproszone do obejrzenia filmu o ekologii. Po emisji filmu zaproszono dzieci do ekologicznej dyskusji. Przedszkolaki wykazały się olbrzymią wiedzą na temat ekologii, a zwłaszcza recyklingu. Pomimo swego wieku, doskonale zdają sobie sprawę jak ważne jest wtórne wykorzystywanie odpadów. Oprócz ekologicznych teorii, przedszkolaki udzielały praktycznych porad, co zrobić by, jak powiedziano w filmie, nie było nam potrzeba czterech planet, a nadmiar śmieci nie zalewał naszej planety. Dzieci przypominały, że nie należy:

- brać w sklepie za dużo woreczków foliowych oraz zwracać uwagę, czy są biodegrodawalne, nie zmieniać co roku aparatu telefonu komórkowego,

- zużytych sprzętów AGD i RTV oraz baterii nie wyrzucać na śmietnik, tylko odkładać w specjalnie przeznaczone do tego miejsca ,

- niepotrzebne ubrania oddać potrzebującym np. do kontenerów PCK,

- nie palić w piecach centralnego ogrzewania przypadkowych śmieci, typu ubrania, plastiki, opony itd.

Po ekologicznej pogadance dzieci pokazały, że mając odrobinę fantazji ze śmieci można wyczarować prawdziwe arcydzieła np. zrobić śmieciowego ludzika.

"Czytając dziecku prowadzimy je za rękę we wspaniały świat, który otwierają przed nami karty książek."

Słowa Doroty Zawadzkiej przyświecały odwiedzinom w Przedszkolu nr 7. Nasza filia biblioteczna wzorem dawnych lat kontynuowała wizyty u najmłodszych czytelników. W listopadzie na zajęciach bibliotecznych starano się ukazać dzieciom jak łatwo mogą przenieść się do bajkowego świata magii i czarów. Wystarczy tylko, że otworzą książkę, która niczym zaczarowane drzwi wprowadzi je do świata pełnego cudów i niespodzianek. Przedszkolaki z grupy 2 uważnie wysłuchały przeczytanej im bajki o Franklinie, a potem bezbłędnie odpowiedziały na pytania dotyczące bajki. Dzieci miały również możliwość pooglądania ciekawych książeczek przyniesionych specjalnie dla nich z biblioteki. Zainteresowanie dzieci książeczkami jest najlepszym dowodem na to, że już najmłodsze dzieci mogą zostać czytelnikami biblioteki.

Grudniowa wizyta u Przedszkolaków była poświęcona zbliżającemu się Bożemu Narodzeniu. Przeczytane dzieciom opowiadanie o czarodziejskiej choince, wprowadziło je w świąteczny nastrój. Dzieci z wielkim przejęciem opowiadały o przygotowaniach do świąt, a także o znanych im bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach. Po małym quizie o czarodziejskiej choince, dzieci wzięły udział zabawie „Świąteczne kalambury”. Dzieci wykazały się także bardzo dobrą znajomością bajkowych postaci. W nagrodę dostały do pokolorowania obrazki, które zostały wywieszone w bibliotece.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.