Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Podczas tegorocznych wakacji Filie Bibliotek nr 3 i nr 6 zorganizowały  dla najmłodszych czytelników letnie spotkania w bibliotece. Na zajęcia przygotowano  takie atrakcje  jak: malowanie pastelami, wyklejanie obrazków kolorowym papierem czytanie wybranych baśni. Dzieci robiły również figurki z modeliny i plasteliny oraz masy solnej, które później malowały farbami. Zorganizowano także zabawy ruchowe oraz oglądanie bajek. W zajęciach przez kolejne cztery spotkania uczestniczyło ok. 80 osób.
Dzieci były zachwycone i umówiły się  na następne spotkania w okresie ferii zimowych.

 

Cała Polska Czyta Dzieciom to społeczna akcja, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację ABCXXI, mająca na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców. Kampania Cała Polska Czyta Dzieciom zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom.

Tradycją jest, że Filia nr 6 M-PBP włącza się w tę akcję. Do współpracy zaprasza się uczniów Zespołu Szkół Nr 1. W tym roku bibliotekę odwiedziły dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej oraz z Przedszkola Publicznego nr 21 im. Misia Puchatka, które z zaciekawieniem wysłuchały czytanych bajek przez uczennice PG nr 2 i III LO oraz bibliotekarki. Dzieci również zapoznały się pracą biblioteki, księgozbiorem dziecięcym oraz układem książek na półkach.

Po wysłuchaniu bajek dzieci ze świetlicy wykonywały ilustracje do przeczytanych im utworów. Przedszkolaki bez kłopotu odpowiadały na pytania dotyczące bajek i baśni oraz odwdzięczyły się odśpiewaniem kilku piosenek.

 

 

Dnia 6 maja w Przedszkolu nr 21 odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i cenioną pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską. Organizatorem spotkania była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie i Filia nr 6. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały fragmentów niektórych książek przeczytanych przez panią menedżer Elżbietę Kożurno, a następnie zadawały pytania. Autorka  opowiadała również o bohaterach swoich książek i okolicznościach ich powstania. Książki pisarki dostarczają dzieciom nie tylko przyjemności i rozrywki, ale pełnią również formę edukacyjną. Mówią o sytuacjach prawdziwych, znanych przedszkolakom z codziennego życia i uczą rozumieć otaczający świat. Mam nadzieję, że spotkanie na żywo z pisarką było dla dzieci  ciekawym przeżyciem i zachęci je w przyszłości do sięgnięcia po książki  nie tylko Renaty Piątkowskiej. Po spotkaniu autorka chętnie podpisywała zakupione przez dzieci książki, wpisując dla każdego przedszkolaka dedykację.

Renata Piątkowska - z wykształcenia jest socjologiem  mieszka w Bielsku-Białej, ma dwoje dzieci a jej pasją jest jazda konna. Dotychczas wydała 18 książek wszystkie cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych czytelników. W 2007 roku otrzymała nagrodę za książkę dla dzieci w konkursie literackim na  współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Wśród książek polecanych przez fundację, są trzy jej autorstwa: "Na wszystko jest sposób", "Opowiadania z piaskownicy" i  "Nie ma nudnych dni. Z bogatego dorobku autorki można również wymienić: "Opowiadania dla przedszkolaków".

 

 

"Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę". Biblioteki towarzyszą ludziom od starożytności po dzień dzisiejszy, a zamieszkujące w nich książki są kluczem otwierającym świat wiedzy, przygód i wyobraźni. Kwiecień i maj to miesiące poświęcone  w szczególny sposób książkom i bibliotekom. Właśnie w tych miesiącach  Filia nr 6  włącza się  w akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom".  Zaprasza dzieci  z przedszkola na spotkania z książką przez co starając się przyciągać najmłodszych czytelników. Do realizacji tego celu zaprasza się uczniów Zespołu Szkół nr 1, którzy chętnie włączają się w tę  akcję. W tym roku bibliotekarka wraz uczennicami kl. I PG nr 2 odwiedziła grupę" 0" w Przedszkolu nr 21, a  następnie przedszkolaki odwiedziły bibliotekę aby zapoznać się z regulaminem i funkcjonowaniem biblioteki znajdującej się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Na spotkaniu tym dzieci wysłuchały książki o Franklinie czytanej przez uczennicę III LO  oraz „Opowiadań dla przedszkolaków” czytanych przez uczennicę PG nr 2. Na zakończenie wizyty przedszkolaków bibliotekarka podziękowała im za uważne wysłuchanie i poprosiła, by zachęciły swoich rodziców i opiekunów do korzystania z biblioteki. Dzieci w ramach pierwszych odwiedzin  w bibliotece otrzymały  broszury "Poznaj bezpieczny Internet".

 

 

Dnia 15.04.2011 w Zespole Szkół nr 1 odbył się wykład dra Mariana Małeckiego pt. "III Powstanie Śląskie na Ziemi Pszczyńskiej" w ramach projektu "Ślubujemy Ci Ojczyzno". Organizatorem wykładu była MPBP przy współpracy z Filią nr 6 działającą przy ZS nr 1. Wykład przykuł uwagę słuchaczy, którymi byli uczniowie i nauczyciele III LO. Słuchacze mieli  okazję poszerzenia swojej wiedzy o tym niezwykle interesującym okresie w dziejach naszego regionu i miasta.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

   

Organizatorzy:

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.