Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Na zaproszenie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publiczne w Pszczynie przybył do nas człowiek, który ma wiele do powiedzenia na temat uzależnienia od gier komputerowych. Jak sam opowiada, przeżył to na własnej skórze i dziś może nazywać się ekspertem w tej dziedzinie. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Wiśle Małej.

O problemach związanych z uzależnieniem i sposobach wychodzenia z niego można przeczytać w jego książce „Komputerowy ćpun”, która ukazała się już kilka lat temu nakładem Wydawnictwa MUZA SA. Sam autor – Krzysztof Persa - młody dziennikarz i pasjonat, borykał się przez wiele lat z tym, co w dalszym ciągu oficjalnie nie jest uznawane przez społeczeństwo za chorobę. Jest to o tyle niebezpieczne, że problem ten dotyczy coraz młodszych ludzi, wręcz nawet kilkuletnich dzieci.

Krzysztof Piersa od lat przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, spotyka się z młodymi ludźmi i rozmawia z nimi szczerze na temat tego, co sam przeżył. Dziś jest już właściwie wolny od nałogu, bo znalazł sposób, aby z niego wyjść. Na spotkaniach uświadamia młodzież, gdzie leży ta cienka granica między fascynacją grami komputerowymi a uzależnieniem od nich.

W bardzo przystępny i niezwykle interesujący sposób wymienia wszelkie zagrożenia, jakie wynikać mogę z tego, że w pewnym momencie ta granica zostanie przekroczona. I nie jest to nudne moralizowanie, tylko wnikliwa analiza przypadków, z jakim sam się spotyka od lat. Krzysztof Persa spotkał się we wtorek 2 kwietnia z uczniami klas VI – VIII szkoły Podstawowej w Wiśle Małej. Prawie 1,5 godziny opowiadał o tym, z czym może się zmagać w przyszłości człowiek, który popada w nałóg komputerowy. Uczniowie byli wyraźnie zainteresowani wywodami pisarza i z uwagą słuchali tego, co mówi. Na koniec zadali mu kilka pytań o karierę zawodową, zainteresowania i pasje. Krzysztof Piersa zostawił dla szkoły egzemplarz książki „Komputerowy ćpun” oraz „Trener marzeń”. Na pamiątkę tego spotkania zostawił tez autograf w egzemplarzu ze szkolnej biblioteki. Od organizatorów natomiast otrzymał prezent w postaci dwóch lokalnych wydań – zbioru opowiadań napisanych przez młodzież oraz zbioru wierszy z pięknymi ilustracjami pszczyńskich grafików.

Spotkanie to było bardzo ciekawe zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Okazało się, nie po raz pierwszy, że o tych problemach należy mówić głośno i we właściwy sposób. Zagrożenie uzależnieniem od komputera i sieci w ogóle jest bowiem bardzo realne i niezwykle niebezpieczne. Miejmy nadzieję, że młodzież sięgnie po książkę pana Krzysztofa Piersy i weźmie sobie do serca to, przed czym pisarz chciał ich ostrzec. Dobrze by też było, żeby problemem zainteresować ludzi dorosłych, zwłaszcza rodziców, którzy często bagatelizują sprawę i pozwalają na korzystanie z sieci coraz młodszym pociechom.

Od piątku nowa wystawa obrazów - prace Alicji Szymczak

Zapraszam na spacer po bibliotece.
Zakończono pierwszy etap konkursu na nadanie tytułu wybranemu zdjęciu związanemu z książką. Podsumowano też konkurs malarsko - czytelniczy polegający na zestawienie wybranego obrazu z wystawy prac Moniki Balcar - Konieczny z przeczytaną książką. Z rezultatami można się zapoznać na plakatach przed wejściem do biblioteki.
Zapraszam na druga edycję obu konkursów. W bibliotece są nowe zdjęcia z książkami, a na wystawie pojawiły się wystawy kolejnej malarki związanej z Pszczyną - Jolanty Bukowczan.

Niezmiennie zapraszam na warsztaty wokalno - recytatorskie w terminach dogodnych dla zainteresowanych ( w porach pracy biblioteki).

Informujemy, że Filia Wisła Mała będzie nieczynna w dniach 11.04. - 12.04.2019r.

Za utrudnienia przepraszamy.

Uprzejmie informujemy, że Filia Wisła Mała będzie nieczynna 18 marca 2019r.

Za utrudnienia przepraszamy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.