A- A A+
Trzecia edycja konkursu na nadanie tytułu wybranym zdjęciom z książką w tle
 
Wyniki konkursów z lutego i marca

 
Nasza propozycja na uczczenie Roku Powstań Śląskich
 
 
Trzecia edycja konkursu literacko - malarskiego na połączenie wybranego obrazu z przeczytaną książką

Na zaproszenie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publiczne w Pszczynie przybył do nas człowiek, który ma wiele do powiedzenia na temat uzależnienia od gier komputerowych. Jak sam opowiada, przeżył to na własnej skórze i dziś może nazywać się ekspertem w tej dziedzinie. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Wiśle Małej.

O problemach związanych z uzależnieniem i sposobach wychodzenia z niego można przeczytać w jego książce „Komputerowy ćpun”, która ukazała się już kilka lat temu nakładem Wydawnictwa MUZA SA. Sam autor – Krzysztof Persa - młody dziennikarz i pasjonat, borykał się przez wiele lat z tym, co w dalszym ciągu oficjalnie nie jest uznawane przez społeczeństwo za chorobę. Jest to o tyle niebezpieczne, że problem ten dotyczy coraz młodszych ludzi, wręcz nawet kilkuletnich dzieci.

Krzysztof Piersa od lat przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, spotyka się z młodymi ludźmi i rozmawia z nimi szczerze na temat tego, co sam przeżył. Dziś jest już właściwie wolny od nałogu, bo znalazł sposób, aby z niego wyjść. Na spotkaniach uświadamia młodzież, gdzie leży ta cienka granica między fascynacją grami komputerowymi a uzależnieniem od nich.

W bardzo przystępny i niezwykle interesujący sposób wymienia wszelkie zagrożenia, jakie wynikać mogę z tego, że w pewnym momencie ta granica zostanie przekroczona. I nie jest to nudne moralizowanie, tylko wnikliwa analiza przypadków, z jakim sam się spotyka od lat. Krzysztof Persa spotkał się we wtorek 2 kwietnia z uczniami klas VI – VIII szkoły Podstawowej w Wiśle Małej. Prawie 1,5 godziny opowiadał o tym, z czym może się zmagać w przyszłości człowiek, który popada w nałóg komputerowy. Uczniowie byli wyraźnie zainteresowani wywodami pisarza i z uwagą słuchali tego, co mówi. Na koniec zadali mu kilka pytań o karierę zawodową, zainteresowania i pasje. Krzysztof Piersa zostawił dla szkoły egzemplarz książki „Komputerowy ćpun” oraz „Trener marzeń”. Na pamiątkę tego spotkania zostawił tez autograf w egzemplarzu ze szkolnej biblioteki. Od organizatorów natomiast otrzymał prezent w postaci dwóch lokalnych wydań – zbioru opowiadań napisanych przez młodzież oraz zbioru wierszy z pięknymi ilustracjami pszczyńskich grafików.

Spotkanie to było bardzo ciekawe zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Okazało się, nie po raz pierwszy, że o tych problemach należy mówić głośno i we właściwy sposób. Zagrożenie uzależnieniem od komputera i sieci w ogóle jest bowiem bardzo realne i niezwykle niebezpieczne. Miejmy nadzieję, że młodzież sięgnie po książkę pana Krzysztofa Piersy i weźmie sobie do serca to, przed czym pisarz chciał ich ostrzec. Dobrze by też było, żeby problemem zainteresować ludzi dorosłych, zwłaszcza rodziców, którzy często bagatelizują sprawę i pozwalają na korzystanie z sieci coraz młodszym pociechom.

Informujemy, że Filia Wisła Mała będzie nieczynna w dniach 11.04. - 12.04.2019r.

Za utrudnienia przepraszamy.

Od piątku nowa wystawa obrazów - prace Alicji Szymczak

Zapraszam na spacer po bibliotece.
Zakończono pierwszy etap konkursu na nadanie tytułu wybranemu zdjęciu związanemu z książką. Podsumowano też konkurs malarsko - czytelniczy polegający na zestawienie wybranego obrazu z wystawy prac Moniki Balcar - Konieczny z przeczytaną książką. Z rezultatami można się zapoznać na plakatach przed wejściem do biblioteki.
Zapraszam na druga edycję obu konkursów. W bibliotece są nowe zdjęcia z książkami, a na wystawie pojawiły się wystawy kolejnej malarki związanej z Pszczyną - Jolanty Bukowczan.

Niezmiennie zapraszam na warsztaty wokalno - recytatorskie w terminach dogodnych dla zainteresowanych ( w porach pracy biblioteki).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.